Sahiplerin sahiplere yardım ettiği forumlarımıza hoş geldiniz. Acil yardıma mı ihtiyacınız var? Destek sitemizi ziyaret edin.

Lenovo Topluluğu

Oyun Bilgisayarları - Lenovo LegionDizüstü Modelleri
Tüm Forum Konuları
Seçenekler

4 İLETİ

03-01-2021

Turkey

4 Oturum açma işleminin

25 Sayfa Görünümleri

• Kayıtlı: ‎03-01-2021
  • Lokasyon: Turkey
  • GÖRÜNTÜLEME: 25
  • Message 1 of 7

Lenovo Legion Y540 GPU aşırı ısınmaya başladı.

2021-03-01, 10:52 AM

Lenovo Legion Y540 alalı 13 ay kadar oldu oyun oynarken aşırı ısınma yüzünden oyunlar teklemeye başladı. sıcaklık 90'ları geçmeye başladı. daha ikinci yılını doldurmadan termal macunları pert olmuş olamaz.  yazılımsal bir sorun var diye düşünüyorum. yazılım için lenovonun bir ara programı var mı?

cevap
Çözüm
Seçenekler

4 İLETİ

03-01-2021

Turkey

4 Oturum açma işleminin

25 Sayfa Görünümleri

Ynt::Lenovo Legion Y540 GPU aşırı ısınmaya başladı.

2021-03-14, 7:25 AM

sorunu çözdüm. sorun ne termal macundan  ne ekran kartından. sorun y540'ın tasarım hatasından kaynaklı. tabandaki plastik ayaklar  sayesinde pcnin tabanı asla tam yere oturmuyor. soğutucu pervaneler bu boşluktan hava çekiyormuş. ben de soğutucu sehpaya koydum pcyi. sehpanın biraz dışına taştı ve sehpaya tam oturdu. fanların çekebileceği bir hava boşluğu kalmadı pc boğulmuş hep. havayı neden sadece alttan çekecek şekilde tasarladılar anlamadım. yanlardan çekip arkadan çıkışı sağlayabilirlerdi. yatağa falan koysam yine tabanda boşluk kalmayacağı için hava çekiş yolu kapanacak. düz masaya koydum 75'i geçmiyor şimdi GPU sıcaklığı.

cevap

Replies(6)
Seçenekler

4713 İLETİ

01-10-2019

Slovakia

1244 Oturum açma işleminin

44164 Sayfa Görünümleri

• Kayıtlı: ‎01-10-2019
  • Lokasyon: Slovakia
  • GÖRÜNTÜLEME: 44164
  • Message 2 of 7

Re:Lenovo Legion Y540 GPU aşırı ısınmaya başladı.

2021-03-01, 12:25 PM

Merhaba @kulga,

Lenovo Topluluğuna hoş geldiniz!

Sürücülerinizin güncel olup olmadığını kontrol etmek kesinlikle iyi bir fikirdir. Sürücüleri destek sitemizden indirebilir veya sürücü güncellemesi için Lenovo Vantage uygulanasını kullanabilirsiniz.

Sürücüler güncelse, dizüstü bilgisayarın içinde biriken tozun temizlenmesi ve termal macunun değiştirilmesi sıcaklıkları düzeltebilir.

Selamlarımla,

Ala
Polish, Turkish & Smart Home Community Lead

EN: Welcome to the Community! If someone helped you today hit Like or accept a Solution!
Looking for information about Lenovo products?

PL: Witaj w Społeczności! Jeśli ktoś Ci dzisiaj pomógł, kliknij kciuk w górę lub zaakceptuj rozwiązanie!
Szukasz informacji o produktach Lenovo?

TR: Lenovo Topluluğuna hoş geldiniz! Bugün birisi size yardım ettiyse Beğen’e basın veya bir çözümü kabul edin!
Lenovo ürünleri hakkında bilgi mi arıyorsunuz?
_

cevap
Seçenekler

684 İLETİ

04-21-2020

Turkey

386 Oturum açma işleminin

7326 Sayfa Görünümleri

• Kayıtlı: ‎04-21-2020
  • GÖRÜNTÜLEME: 7326
  • Message 3 of 7

2021-03-01, 13:23 PM

Selamlar

Oyun bilgisayarlarında genelde her yıl termal macun yenilenmesi veya uygun termal ped kullanılması tavsiye edilir; çünkü termal macunlar kullanıma bağlı olarak bozulup niteliklerini yitirir.

Isınıp yavaşlayan işlemci ise oyun oynarken arka planda alakasız programları kullanmıyorsanız (İnternet tarayıcı, ofis, sohbet vb.) kapatmanız da bir nebze rahatlatabilir

cevap
Seçenekler

4 İLETİ

03-01-2021

Turkey

4 Oturum açma işleminin

25 Sayfa Görünümleri

• Message 4 of 7

2021-03-13, 12:31 PM

termal macun ile alakalı olduğunu sanmıyorum eğer alakalıysa zaten prestij açısından çok büyük puan kaybeder gözümde lonovo. Asus oyun bilgisayarımı 6. senesinde termal macun uygulamıştım ve oyun oynamadığım gün yok gibiydi. sürücülerden kaynaklı bir durum diye düşünüyorum ama sürücüleri de kaldırıp tekrar kurdum sorun devam ediyor

cevap
Çözüm
Seçenekler

4 İLETİ

03-01-2021

Turkey

4 Oturum açma işleminin

25 Sayfa Görünümleri

• Message 5 of 7

2021-03-14, 7:25 AM

sorunu çözdüm. sorun ne termal macundan  ne ekran kartından. sorun y540'ın tasarım hatasından kaynaklı. tabandaki plastik ayaklar  sayesinde pcnin tabanı asla tam yere oturmuyor. soğutucu pervaneler bu boşluktan hava çekiyormuş. ben de soğutucu sehpaya koydum pcyi. sehpanın biraz dışına taştı ve sehpaya tam oturdu. fanların çekebileceği bir hava boşluğu kalmadı pc boğulmuş hep. havayı neden sadece alttan çekecek şekilde tasarladılar anlamadım. yanlardan çekip arkadan çıkışı sağlayabilirlerdi. yatağa falan koysam yine tabanda boşluk kalmayacağı için hava çekiş yolu kapanacak. düz masaya koydum 75'i geçmiyor şimdi GPU sıcaklığı.

0 kişi bu çözümü yararlı buldu.

Bu cevap bana yardımcı oldu

cevap
Seçenekler

684 İLETİ

04-21-2020

Turkey

386 Oturum açma işleminin

7326 Sayfa Görünümleri

• Kayıtlı: ‎04-21-2020
  • GÖRÜNTÜLEME: 7326
  • Message 6 of 7

2021-03-14, 14:56 PM

Selamlar, çözüme kazasız belasız ulaştığınıza sevindim:)

Açıklamak istediğim birkaç nokta var:

Tasarım hatası olduğunu sanmıyorum, çünkü piyasadaki neredeyse tüm notebook bilgisayarlar alttan havalandırılacak şekilde tasarlanmıştır. Tabandaki plastik ayaklar da bilgisayarın zeminle arasında mesafe bırakıp hava alması amacıyla biraz yüksek olur. Notebook bilgisayarların asla yorgan, halı, örtü, dergi vb. alt kapağı havasız bırakabilecek zemin üzerinde kullanılmaması tavsiye edilir, aksine sert ve serin bir zeminde kullanmak gerekir.

Bilgisayarınızın donanım kılavuzuna bakarsanız CPU ve GPU'nun kasanın ileri ortasında yani klavyenin 7, 8, 9 düğmelerinin olduğu kısımlara yakın konumlandırıldığını görebilirsiniz. Bilgisayar soğutucu aksesuar alırken bu bölgeyi havalandıracak şekilde pervanesi olan veya orası boş kalan bir ürün seçmenizi tavsiye ederim.

cevap
Seçenekler

4 İLETİ

03-01-2021

Turkey

4 Oturum açma işleminin

25 Sayfa Görünümleri

• Message 7 of 7

2021-03-14, 23:28 PM
alttan hava çekmek yerine yanlardan hava çekip arka taraftan tahliye edilse bu sorun hiç yaşanmaz. bu da bir tasarım zaafı bana göre. kullanıcıyı sürekli düz bir zemin aramaya itiyor. kullandığım soğutucu sehpanın zemini küçük gelince bilgisayarın arka kısmı biraz dışa taşmış ve arkadaki plastik ayaklar boşa çıkmış. bilgisayar tam zemine oturmuş. pcnin hava çeken kısmı kapanınca boğulmuş pc. bunu geç farkettim. şimdi 2-3 saat oyun oynadım en fazla 75'i gördü sıcaklık.
cevap

Forum Kuralları

Lütfen mesajı göndermeden önce Forum Kurallarimızı inceleyin.

Daha fazla oku

Mevcut tekliflere göz atın!

Alışveriş yapın
X

Kayıt etmek

X

Sil

X

No, I don’t want to share ideas Yes, I agree to these terms

En beğenilen yazarlar

(Geçen 7 gün)

Tümü göster