Sahiplerin sahiplere yardım ettiği forumlarımıza hoş geldiniz. Acil yardıma mı ihtiyacınız var? Destek sitemizi ziyaret edin.

Lenovo Topluluğu

Oyun Bilgisayarları - Lenovo LegionDizüstü Modelleri
Tüm Forum Konuları
Seçenekler

50 İLETİ

01-14-2021

Turkey

52 Oturum açma işleminin

350 Sayfa Görünümleri

• Kayıtlı: ‎01-14-2021
  • Lokasyon: Turkey
  • GÖRÜNTÜLEME: 350
  • Message 1 of 8

Lenovo Legion 5 pro 'da soğutmayı sabote mi ediyor ?

2021-06-15, 15:42 PM

Merhabalar, kafama takılan bir soru var. Benim gibi bir kaç kişinin daha dikkat çekmiş. Reddit'de sorudum ama deneyen olmamış. Ben de teknik bir bilgi alabilir miyim diye buraya yazmak istedim. 

Reddit'de yazdığım konu budur : 

https://www.reddit.com/r/LenovoLegion/comments/o01biu/can_legion_5_pro_cooling_be_improved/

Lenovo Legion 5 Pro 'nun arka kasasında tam fanların neredeyse %20 sini kapatacak şekilde siyah bantlar var. Sökenler olmuş ama öncesi sonrası bir test yapmadıkları için elde teknik bir veri yok. Sıcaklıkların düştüğünü idda ediyor ve "legion 7 nin soğutmasının önüne geçmesin diye bilerek yapmışlar muhtemelen "diyenler bile var. 

Gerçekten legion 7 de böyle bir kapatma yok, fanlar tam anlamıyla açık. Peki bizde olan bu siyah şeritlerin anlamı ve mühendislik açıklaması nedir gerçekten merak ettik. Acaba yanlış yere mi kondu biraz daha yana mı yapıştırılacaktı bunlar.

Ayrıca bizim ilk serileri alıp yüksek tRFC880 ramlere mahkum edilmemizden sonra, önce Hongkong sonra malezya şimdi de Almanyada alanların cihazlarında hep tRFC560 daha iyi gecikmelere sahip ramler konmaya başlanmış. Bizim suçumuz neydi ki, aynı seri arasında performans farkı yaratıyorsunuz. Dünyanın parasını verdik bunlara. 3Dmark'da 1500 puana kadar fark oluyor resmen. İşlemciyi de darboğaza sokmuyor bu düşük gecikmeli ramler. 

cevap
Seçenekler

1179 İLETİ

04-21-2020

Turkey

762 Oturum açma işleminin

12861 Sayfa Görünümleri

• Kayıtlı: ‎04-21-2020
  • GÖRÜNTÜLEME: 12861
  • Message 2 of 8

Re:Lenovo Legion 5 pro 'da soğutmayı sabote mi ediyor ?

2021-06-16, 3:08 AM

Selamlar

Legion 7'nin öne çıkarılması için Legion 5 Pro'nun sabote edildiğini sanmıyorum, kaldı ki öteki ev kullanıcısı için sizinki profesyonel kullanım için tasarlanmış bilgisayarlar. Alt kapakta boşluğun arttırılması hem toz geçişini ve kirlenmeyi arttıracak hem de materyalin dayanımını azaltacağı için bilgisayarın dayanıklılığını daha kötü etkileyecektir.

Bilgisayarın alt kapağının soğutmayı ne kadar olumlu veya olumsuz etkilediğini görmek için kapağı söküp test edebilirsiniz.

Karşılaştırırken A-B-B-A sırasıyla veya A-B-B-A-B-A-A-B sırasıyla kapağın takılı olduğu ve olmadığı ardışıklık ile deneme yaparak anlamlı sonuçlar elde edebilirsiniz.

cevap
Seçenekler

50 İLETİ

01-14-2021

Turkey

52 Oturum açma işleminin

350 Sayfa Görünümleri

• Message 3 of 8

2021-06-16, 23:58 PM
https://www.lenovo.com/nl/nl/laptops/legion-laptops/legion-5-series/Legion-5-Pro-16ACH6H/p/WMD00000468 Buradaki görsellerde o bantlar gözükmüyor mesela. Yani ben işin arkasındaki mühendisliği merak ediyorum. Bantı sökmek 2 derece kazandıracaksa bana eğer, hiç uğraşmam kapak açmakla. Vida haricinde bir de tırnaklar tutuyor çünkü ve zorlamak istemiyorum açmayı. Mantıklı düşününce fanın önüne bir engel koymak, temiz hava girişini azaltacaktır. Ama bunu nasıl hesaplayıp da onu oraya koydular şahsen onu merak ediyorum. Mühendislik harikası mı ? Unutulan bir tasarım için geçici bir çözüm mü ? Fana baskı yapsın rezonansı azaltsın diye kondu desem, fotolardan da görüldüğü üzere, iki tane pad zaten baskı yapıyor fana. Bu uzun bant yerine uçlara kısa iki parça konabilirdi. Türbülansı azaltıp az voltajla, daha fazla hız mı kazanmak istediler acaba o da geliyor aklıma.
cevap
Seçenekler

1179 İLETİ

04-21-2020

Turkey

12861 Sayfa Görünümleri

• Message 4 of 8

2021-06-17, 17:02 PM

Geçen yıl benzer bir eleştiri Asus'un TUF model notebook bilgisayarlarının soğutma sistemine yönelik olmuştu, ancak ölçümlerde tutarlı bir farklılık bulunamamıştı.  Modellerin adını tam hatırlayamıyorum şimdi ama A15 olması lazım. Ölçüm yapılan oyuna ve benchmark programına göre bazen alt kapak sökülüyken, bazen alt kapak takılıyken daha iyi performans veriyordu.

cevap
Seçenekler

50 İLETİ

01-14-2021

Turkey

52 Oturum açma işleminin

350 Sayfa Görünümleri

• Message 5 of 8

Ynt::Lenovo Legion 5 pro 'da soğutmayı sabote mi ediyor ?

2021-06-18, 2:48 AM

Hocam içimi kurcalayacağına ve bunu test eden adam bulamadığım için kendimi feda ettim. Bantları zarar vermeden çıkarttım. Kurutma makinesi ile ısıtınca kolayca çıktılar. Deneyimlerimi discord harici reddit'de yazdım. Lenovo'nun cevap vermediği şeyi biz kendimiz buluyoruz. :D 

https://www.reddit.com/r/LenovoLegion/comments/o01biu/can_legion_5_pro_cooling_be_improved/ Normal mesaj olarak hazırlayıp buraya da ekleyeceğim birazdan.

Test ettiğim odadaki ortam sıcaklığı 22-23 derece arasıydı. 

Önce kapak açık halde test ettim. Grafik kaydı aldım.

Daha sonra ise kapak kapalı ve bantları çıkartmış halde test ettim yine grafik dökümü aldım. İlk aşamada sonuçlar böyleydi. Ve aman aman bir fark yoktu. Tabi kapak takılı olmadan kullanmak isteyen olursa 5 dereceye kadar çıkıyor :D Ama genel stabilite anlamında çok da bir fark yok.

Oyunlarda ise GPU 2 ila 4 derece arasında fark yarattı. İşlemci yine aynı .

Öncesi;

Sonrası

Evet derecelerde biraz düşüş  var. İşlemci 2-3 derece fark ederken, GPU 4 dereceye kadar fark etti. Lakin buna değer mi ? 

İşte işin en kilit noktası da bu. Bantların esas amacı türbülans sonucu oluşan sesi engellemekmiş bunu anladım söktüğümde. Aslında tekrar takmaya bile yeltenmeyecektim. Biraz da 1 hafta boyunca toz tutma kapasitesini test edecektim ama dayanılmayacak şekilde bir ıslık sesi yaptı fanlar. Düşük devirlerde çıkan fan sesi, ötme olarak çıkmaya başladı. Bazı mesafelerde ise rahatsız edici oluyordu. Sessizlikte coilwhine olsa ona şükrederim denilecek bir ses. 

Yüksek devirlere çıkarken de bu ses bir ara kesiliyor, hangi RPM bilmiyorum ama o eşiği geçikten sonra yine ötmeye başlıyor. 

Dayanamadım, ulan yanılıyor muyum acaba dedim. Tekrar söktüm, kurutma makinesi ile ısıtıp bantları tekrar olduğu gibi taktım yerlerine. Allahtan yapışkanları kuvvetliymiş şu an mis gibi tuttu. 

Açtım aleti test yaptım. Önceki testleri kaydetmediğime pişmanım. Şaşırmıştım aslında sonuçlara. Kapak açık halde, bantlar çıkık halde iki testte de 12880 ve 12980 civarı puan almıştı. Normalde hep 13bin alırdım ben. Bantları tekrar takıp test yatığımda puanım yine 13 bin civarına yükseldi. O ıslık sesi gitti, sadece fanın üflediği hava sesi var. Ve sonuçlar ortada. Bu ısı değişimi için değer mi dersen. Hayatta değmez, kullanım konforu da önemli. 

Sonuç olarak, Lenovo bize nedenini açıklamadı ama öğrenmiş olduk. 2 3 derece sıcaklıktan fedakarlık edip, daha konforlu bir kullanım sunmuşlar bize. Üstelik tahmin ettiğim gibi, fanın birazını kapatıp, türbülansı azaltarak sanırım daha stabil bir performans sağlıyorlar. 

Bu bantları sökünce, 10 dereceye yakın bir değişim olsaydı o zaman topa tutardım da, mantıklı açıklaması buymuş demek ki. :D 

Ama ram konusunda hala kızgınım :D 

cevap
Seçenekler

50 İLETİ

01-14-2021

Turkey

52 Oturum açma işleminin

350 Sayfa Görünümleri

• Message 6 of 8

2021-06-18, 3:29 AM
Bu arada, TUF'da olan gerçekten mantıksızlıktı ya. Bir tane kanal testini ypamıştı. Baya fark ediyordu sıcaklık. Hatta bu seneki modellerinde fazladan delik açtılar :D
cevap
Seçenekler

1179 İLETİ

04-21-2020

Turkey

12861 Sayfa Görünümleri

• Message 7 of 8

2021-06-18, 5:51 AM

Test sonuçlari için çok teşekkürler, baya aydınlatıcı olmuş. :) Buradan hareketle öncelikle sesle ilgili sıkıntıdan ötürü altını kapatmışlar diyebiliriz. Islıklamanın olması aslında havanın basıncındaki verimsizliğe de biraz işaret ediyor demek ki ıslıklı sonuçlarda performans dalgalanmasına ve yer yer düşüşlere sebep olmuş. Belki bir yıl sonra farklı bir termal macun veya pedle de deneyip onun da etkisini gösterirsiniz diye düşünmüyor değilim :) Neyse, en azından denediniz ve aklınızdaki soru işaretleri bir nebze gitmiştir diye umuyorum. Endişelendiğiniz gibi bir tasarım hatası veya bazı rakiplerdeki gibi rüşvet iddialarına yer olmaması sevindirici, iyi günlerde kullanın. :)

cevap
Seçenekler

50 İLETİ

01-14-2021

Turkey

52 Oturum açma işleminin

350 Sayfa Görünümleri

• Message 8 of 8

Ynt::Lenovo Legion 5 pro 'da soğutmayı sabote mi ediyor ?

2021-06-18, 10:46 AM

Rica ederim. Çeşitli yerlerde paylaşıyorum, şehir efsanesi olmasın en azından. Çıkarttım sıcaklıklar düşü deyip geçiyor insanlar. Plasebo etkisi yaratıyor. :D

Dediğin gibi, aslında ıslık ya da üfleme sesindeki bozukluk çeşitli türbülans ya da basınç dalgalanması nedeniyle oluşuyor ve soğutmayı etkiliyor. Anlıklarda düşüş gözlemlense de stabilite sorun olabiliyor. Tıpkı bir işlemciyi overclock yapmak gibi. Voltajı dayamak ya da mhz sınırını tavan yaptırmak her zaman işe yaramıyor örneğin. 

Bu konfor sorununu bununla çözerken bir skandala imza atmış olsalardı kötü olurdu. Neyseki en fazla 4 derecelik bir fark oluyor onlar da anlık peak değerler zaten :D 

Bir arkadaşım termal pedleri ince kullanmışlar 1,5 ya da 2mm olanlarından almak gerekiyor diyor. Onun testlerini de artık 1 sene  ya da 6 sonra denerim, şu an soğutma bloğunu açmak istemiyorum :D Ama onun görsellerinde VRAM'lere çok iyi basılmadığını gördüm termal padlerin. Vramlerin izi çıkmamıştı.

Bir de CPU kısmında 1 vida eksikliği var. 3 yerden baskı kuruluyor işlemciye. Esas mühendislik hatası soğutucu tasarımında aslında. Buna çözüm arıyor almanyadan bir arkadaş. Bulursa ve kanıtlarsa çizimleri lenovo ile paylaşacak.

Minik bir kelepçe tasarımı ile iş çözülebilir. :D 

cevap

Forum Kuralları

Lütfen mesajı göndermeden önce Forum Kurallarimızı inceleyin.

Daha fazla oku

Mevcut tekliflere göz atın!

Alışveriş yapın
X

Kayıt etmek

X

Sil

X

No, I don’t want to share ideas Yes, I agree to these terms

En beğenilen yazarlar

(Geçen 7 gün)

Kullanıcı Övgü Puanları