Sahiplerin sahiplere yardım ettiği forumlarımıza hoş geldiniz. Acil yardıma mı ihtiyacınız var? Destek sitemizi ziyaret edin.

Lenovo Topluluğu

Oyun Bilgisayarları - Lenovo LegionDizüstü Modelleri
Tüm Forum Konuları
Seçenekler

50 İLETİ

01-14-2021

Turkey

52 Oturum açma işleminin

350 Sayfa Görünümleri

• Kayıtlı: ‎01-14-2021
  • Lokasyon: Turkey
  • GÖRÜNTÜLEME: 350
  • Message 1 of 8

Netflix'de dolby vision problemi

2021-06-13, 19:40 PM

Merhabalar, uzun süredir geçmeyen ve her türlü Nvidia Driverlarını denememe rağmen düzelmeyen bir problem var. Sorun neyden kaynaklı bir türlü bulamadım. 

Video =>> https://www.youtube.com/watch?v=qwPxWAECIns

Videoda olduğu gibi, filmlder ya da diziler normal başlıyor fakat bir süre sonra aspect ratio bozuluyor. Daralıyor görüntü. Dolby vision içeriklerde var sadece ve windows dolby vision eklentisini silince netflix düzgün çalışıyor.

Tabi dolby vision silince de Dolby Vision' kalitesinden de yararlanamıyoruz. İşin içinden çıkamadım, panelde mi problem var yazılımlarda mı bilemiyorum ? 

Legion sahibi olup ya netflix üst paket kullanan yok ya da başına gelen yok bu durum. Çünkü google'da hiç bir döküman bulamadım. 

cevap
Seçenekler

5768 İLETİ

01-10-2019

Slovakia

1415 Oturum açma işleminin

51094 Sayfa Görünümleri

• Kayıtlı: ‎01-10-2019
  • Lokasyon: Slovakia
  • GÖRÜNTÜLEME: 51094
  • Message 2 of 8

Re:Netflix'de dolby vision problemi

2021-06-14, 10:23 AM

Merhaba @yazilimcionline,

Bu soruna neden olan bir sürüçü veya yüklediğiniz bir program olabilir. Daha önce farklı grafik sürücüleri denediyseniz, yüklenen sürücülerden sonra soruna neden olabilecek bazı kalıntılar olabilir.

Bu durumda Lenovo DDRS aracını kullanarak temiz bir Windows kurulumu yapmanızı tavsiye ederim. Bu, sisteminizi fabrikadan çıktığı duruma geri döndürür. Windows kurulumu tamamlandıktan sonra, destek sitemizdeki sürücüleri kullanarak tüm sürücülerinizi manuel olarak güncelleyin. Bu, herhangi bir yazılım sorununu ortadan kaldırmalıdır.

https://support.lenovo.com/tr/tr/solutions/ht103653 

Temiz Windows kurulumu tüm kişisel dosyalarınızın silinmesine neden olacaktır. Lütfen önemli dosyalarınızın yedeğini almayı unutmayın.

Selamlarımla,

Ala
Polish, Turkish & Smart Home Community Lead

EN: Welcome to the Community! If someone helped you today hit Like or accept a Solution!
Looking for information about Lenovo products?

PL: Witaj w Społeczności! Jeśli ktoś Ci dzisiaj pomógł, kliknij kciuk w górę lub zaakceptuj rozwiązanie!
Szukasz informacji o produktach Lenovo?

TR: Lenovo Topluluğuna hoş geldiniz! Bugün birisi size yardım ettiyse Beğen’e basın veya bir çözümü kabul edin!
Lenovo ürünleri hakkında bilgi mi arıyorsunuz?
_

cevap
Seçenekler

50 İLETİ

01-14-2021

Turkey

52 Oturum açma işleminin

350 Sayfa Görünümleri

• Message 3 of 8

2021-06-14, 23:10 PM
Sorunu çözemedim ama EDGE tarayıcısında problem düzelmiş gibi. Dün de 1 saat boyunca netflix ile konuştum. En sonunda laptopun özelliklerini istediler AMD deyince, aaa sizin sistem gereksinimleri tutmuyor intel olmadı dediler. :D 2 haftadır netflix'de çalışacak kadar araştırma yaptım ama derdimi anlatamadım ya da anlamak istemediler :D Ben acaba panel ile ilgili bir donanımsal problem mi demiştim ama sorun ya netflix ya dolby firması ya da netflix ile alakalı muhtemelen. Windows app halen bozuk. Şu an edge sorunsuz çalışıyor hatta 2K çözünürlüğü bile destekliyor. Bir de merak ettiğim, lenovo recovery iso indirmeden kendimiz format atıp windows kurarsak eğer, dolby ve HDR kullanabilmek için Hvec codec gerekiyor. Bu codec ise sadece recovery'de gömülü geliyor. Windows mağazasında ise paralı olarak indiriliyor, lenovo bunu kullanıcılara tanımlamamış nedense. Korsan olarak oradan buradan bulup indirmek zorunda kalınıyor. Yani burada lenovo mu sorumlu windows mu acaba ? Mesela dolby vision programını bulamıyorum mağazada, google'da aratıp yabancı mağazada bulup öyle gidiyoruz indirme linkine. PC yi formatladıktan sonra windows mağazsından lenovo'nun ihtiyaç duyacağı bütün programlar otomatik indirilmeli aslında. Ya da bu cihaza özel olarak sahip olunanlar otomatik listelenmeli.
cevap
Seçenekler

50 İLETİ

01-14-2021

Turkey

52 Oturum açma işleminin

350 Sayfa Görünümleri

• Message 4 of 8

2021-06-15, 0:05 AM

Maalesef hevesim kursağımda kaldı, bugün dizi izlerken EDGE'de de aynı sorunla karşılaştım yine. Dün hiç bir şey olmadan 4 bölüm izlemiştim halbuki. 

Ama bugün açtım ve daha 10 saniye olmadan ilk görüntüde aspect ratio bozuldu daraldı görüntü. Sıfır kurulum, driver update, downgrade hiç bir işe yaramıyor. Bunu netflix windows dolby üçlüsünden biri çözmeli. Ama bunu da lenovo zorlamalı. Bu büyük firmalara kaç kere yazdım test etmek bir yana dinlemediler bile. Netflix sizin bilgisayar bozuk dedi geçti. 

Benim mesleğim programcı zaten, okulunu okumuşum yıllarımı vermişim. Bizi **bleep** hiç bir şeyden anlamaz insan yerine koyuyorlar. 

Sorunun netflix yüzünden olmasının ihtimali de, bilgisayar da " https://developer.dolby.com/tools-media/sample-media/video-streams/dolby-vision-streams/"  Bu linkten indirdiğim, lisanslı Dolby Vision içeriklerin bozulmadan izleyebilmemden anlayabiliyorum. Ekranda dolby yazısı da beliriyor, ekran parlaklığı da değişiyor. 

Hatta problem sizin sistem AMD ondan  oluyor ve intel + nvidia sistem olmalı diyen netflix'e Nvidia'nın yüzünden de olabileceğini kanıtlar bir çözüm bulabilirim. Testlerim sürüyor. Çözüme ulaştığımda bilgilendirme yapacağım. 

Allah bilir çoğu fark etmeden bozuk görüntü ile izliyordur. :D Gerçi lenovo dışında dolby vision panel koyan firma yok biraz da ondan bilgi kıtlığı var nette. 

cevap
Seçenekler

3 İLETİ

07-25-2021

Turkey

7 Oturum açma işleminin

40 Sayfa Görünümleri

• Kayıtlı: ‎07-25-2021
  • GÖRÜNTÜLEME: 40
  • Message 5 of 8

2021-07-25, 16:59 PM
aynı problemi ben de yaşıyorum çözümü yok sanırım. netflix uygulması güncellenmiyor store da dediğiniz gibi vision destekli ekran az olduğu için problemi yaşayan da çok az o yüzden ilgilenmiyorlar. chrome dan izliyoruz mecbur.
cevap
Seçenekler

50 İLETİ

01-14-2021

Turkey

52 Oturum açma işleminin

350 Sayfa Görünümleri

• Message 6 of 8

2021-09-26, 18:58 PM

Hocam sorun net olarak çözülmüyor ama şunları dene derim. Öncelikle iyi bir bağlantın olmalı, bağlantı hızı saçmalarsa bazen aspect ratio bozulabiliyor. 

Daha sonra dolby vision eklentisini sil. Hiç bir işe yaramıyor, yani yarıyor da o da bozuyor işleri genelde. Panel dolby vision destekli olduğu ve HVEC codec yüklü olduğu sürece netflix bunu tanıyor ve ekran otomatik HDR moduna geçiyor yani dolby vision moduna.  Parlaklık artışından anlaşılıyor.

Netflix bana sizin işlemciniz yüzünden dedi, ona delirmiştim ben. Çok eskiden AMD ekran kartlarının desteği yoktu ama diyorum ki rtx ekran kartım var. Anlamıyorlar tabi. İnşallah intel sürümünde de olur da bu problem tekrar yazarım :D

Dolby vision'u sildikten sonra netflix uygulamasında uzun süredir sorun yaşamadım. 100mbit bağlantım var 2K çözünürlükte dolby vision olarak izliyorum. Bazen bağlantı düşükken saçmalıyor çok çok nadir o da. Netflix'i tamamen kapatıp çıkıyorum düzeliyor.  

cevap
Seçenekler

3 İLETİ

07-25-2021

Turkey

7 Oturum açma işleminin

40 Sayfa Görünümleri

• Kayıtlı: ‎07-25-2021
  • GÖRÜNTÜLEME: 40
  • Message 7 of 8

2021-09-26, 20:22 PM

hocam dediğiniz gibi uygulama saçmalıyor,bence tamamen netflix app ile ilgibi bu durum. bağlantı kalitesi evet etkiliyor. benim net 35mb, video açtığımda görüntü kalitesi düşük olarak başlarsa(bu otomatik nedense en yüksek kalitede açabilmemiz lazım) sadece dolby yazıyor sonradan kalite düzelince dolby vision yazıyor işte tam burada uygulama saçmalıyor asp ratio bozuluyor biraz bu şekilde devam edip ya tam düzeliyor ya da hata mesajı geliyor. dolby yi ben ayarlardan vivid olarak kullanıyorum o yüzden kaldırmak istemiyorum açıkcası..

cevap
Seçenekler

50 İLETİ

01-14-2021

Turkey

52 Oturum açma işleminin

350 Sayfa Görünümleri

• Message 8 of 8

2021-09-26, 21:31 PM
netflix 'in umursamazlığı ya. Uygulamada her şey otomatik ayarlı. Yahu en kaliteliye zorla diye bir seçenek olsa öncelikli olarak kaliteli açmaya çalış sonra yetmezse düşür. Bu düşükten başlıyor saçmalaya saçmalaya gidiyor. Lupin izlerken 2 kere saçmalamıştı bende de. Son zamanlarda pek saçmalamadı.
cevap

Forum Kuralları

Lütfen mesajı göndermeden önce Forum Kurallarimızı inceleyin.

Daha fazla oku

Mevcut tekliflere göz atın!

Alışveriş yapın
X

Kayıt etmek

X

Sil

X

No, I don’t want to share ideas Yes, I agree to these terms

En beğenilen yazarlar

(Geçen 7 gün)

Kullanıcı Övgü Puanları