Sahiplerin sahiplere yardım ettiği forumlarımıza hoş geldiniz. Acil yardıma mı ihtiyacınız var? Destek sitemizi ziyaret edin.

Lenovo Topluluğu

Oyun Bilgisayarları - Lenovo LegionDizüstü Modelleri
Tüm Forum Konuları
Seçenekler

46 İLETİ

01-14-2021

Turkey

45 Oturum açma işleminin

315 Sayfa Görünümleri

• Kayıtlı: ‎01-14-2021
  • Lokasyon: Turkey
  • GÖRÜNTÜLEME: 315
  • Message 1 of 3

Sistem OS güncellenecek mi ve driver güncellemeleri gerekli mi ?

2021-06-27, 0:05 AM

Legion 5 Pro şu ana kadar kullandığım 5'inci laptop olacak. Nvidia, intel, amd, bir sürü güncelleme çıkartıyor. Ara ara sürücü sayfasını takip ediyorum. Ve hiç güncel sürücü yok. 

Merak ettiğim, firmalar neden güncelleme ve update çıkartıyor ? Ve Oem üreticiler ise hayır onları değil bizim size verdiğimizi kullanacaksınız diyor ? Bir oyunda rtx3070 optimizasyonu kötü olsa ve nvidia bunun için driver çıkartmış olsa yine de güncellenmeyecek mi ? 461'inci  OCAK sürümü var cihaz sitesinde. Keza diğer sürücüler de öyle. İntel wifi ya da bluetooh için bir güncelleme çıkarttığında bunu yüklememiz gerekmez mi ?  Eski lenovo cihazımda 7 sene boyunca sitedeki sürücüler kısmı hiç bir zaman güncellenmedi. :D 

Firmanın dediği, sadece bizim yayınladıklarımızı kullan. Ama tonla şey değişiyor her sene yazılımsal olarak. 

Diğer merak ettiğim de windows 11. Bilindiği gibi windows11'e yükseltme hakkımız var cihazlarımız da destekliyor. Acaba lenovo ileride güncel olarak iso dosyasını değiştirir de sürücüler ve windows'un güncel bir versiyonunu sunar mı ? Nasıl olsa DVD dağıyımı yok, sadece internet üzerinden iso indiriyoruz. 2021 yılında satılan cihazlar için lenovo böyle bir iyilik yaparsa çok güzel olur bence. Temiz bir kurulum yapar win11'e geçeriz. 

ve ayrıca, 1inci kısım 2kinci kısım güncellemelerini de sunsa çok güzel olur. Mesela 21H1 çıktı piyasaya, legion pro için en iyi şekilde bir optimizasyon yapılmış yeni sürüm windowsu hazırlayıp sunsanız güzel olmaz mı ? Tıpkı android güncellemeleri gibi. 

Yani aslında işin özü sistemi güncel ve performanslı tutmak. Ayrıca hala manuel fan ayarı gelmedi. Termal modlar arası geçiş için ikide bir bios'a girmek gerekiyor. 

cevap
Seçenekler

1119 İLETİ

04-21-2020

Turkey

678 Oturum açma işleminin

11851 Sayfa Görünümleri

• Kayıtlı: ‎04-21-2020
  • GÖRÜNTÜLEME: 11851
  • Message 2 of 3

Re:Sistem OS güncellenecek mi ve driver güncellemeleri gerekli mi ?

2021-06-27, 18:36 PM

Selamlar

Donanım sürücülerini bilgisayar üreticisinin sağlaması gerekiyor. Donanım üreticisindeki sürücüler bazen sorun çıkarabiliyor, çünkü bilgisayar üreticileri özelleştirilmiş donanım kullanabiliyor. Gerçi bunun pek sorun olmaması gerekir ancak bazen bilgisayarların işlevlerinin kısıtlanmasına veya çalışmamasına yol açabiliyor. Sürücüler genelde kapalı kaynak kodlu olduğu için, meraklı bir kullanıcı olarak hangisini tercih edip etmeyeceğiniz deneme yanılmaya kalıyor.

Windows 11 ile ilgili bilgiler zaman içinde geliyor, kesin konuşabilmek için çok erken. Bu konuda Windows 11 ile ilgili tartışmalar mevcut, belki katılmak istersiniz: forums.lenovo.com/t5/Windows-11-Pre-Release/bd-p/EN-win11

cevap
Seçenekler

46 İLETİ

01-14-2021

Turkey

45 Oturum açma işleminin

315 Sayfa Görünümleri

• Kayıtlı: ‎01-14-2021
  • GÖRÜNTÜLEME: 315
  • Message 3 of 3

Ynt::Sistem OS güncellenecek mi ve driver güncellemeleri gerekli mi ?

2021-06-29, 18:21 PM

Aslında garanti süreci boyunca sürekli güncel tutulsa cihazlar ne güzel olur. Yeni özellik eklense falan. Her şeye satış stratejisi olarak bakılmaması lazım. 

Fujifilm xt1 xt4 arasında kaç nesil var ve adamlar yıllar geçse dahi xt1 cihaza firmware çıkartıp, aleti güncel tutuyor. 

Windows biraz daha kurcalanabilir sistem kişisel olarak bir şeyler yapabiliyoruz ama üreticinin test edip ona göre ayar çekmesi daha stabil oluyor. Belki bios güncellemesi gerekir ya da Vbios güncellemesi bile gerekebilir. Yaptık çalışıyor işte fazla vıdı vıdı etmeyin modunda sektör.  :D

Legion 5 Pro'nun klavyesi mesela. Onun için de ayrı konu açacağım. Gerçi ilgilenen yok ama belki göze çarpar.  Fıstık gibi gradyan geçiş yapabilen klavye nasıl 4 bölge RGB oluyor ben onu anlamadım. 4 bölge rgb olan klavyelerde geçişler nettir, bir bölge kırmızı yanıyorsa o bölgede başka renk yanamaz. Bizimki bilerek yazılımla kısıtlanmış gibi resmen. Ben donanım katmanında nasıl bir 4 bölge stili var anlamadım. Baya çatır çatır tek bölge yanabilecek kabiliyete sahip bu klavye. 

Hadi tek bölge olmasını kısıtladınız diyelim ya da gerçekten 4 bölge. Arkadaş 3 tane stil koymak nedir. Biraz daha seçenek koyun, sese göre yansın sönsün, sağa sola gitsin gelsin, gradyan geçiş olmasın direkt bölge bölge yakma seçeneği olsun.

Mühendis ekibinde olsam yeminle bu mantıksızlar karşısında çalışamazdım ben :D 

cevap

Forum Kuralları

Lütfen mesajı göndermeden önce Forum Kurallarimızı inceleyin.

Daha fazla oku

Mevcut tekliflere göz atın!

Alışveriş yapın
X

Kayıt etmek

X

Sil

X

No, I don’t want to share ideas Yes, I agree to these terms

En beğenilen yazarlar

(Geçen 7 gün)

Kullanıcı Övgü Puanları