Sahiplerin sahiplere yardım ettiği forumlarımıza hoş geldiniz. Acil yardıma mı ihtiyacınız var? Destek sitemizi ziyaret edin.

Lenovo Topluluğu

Oyun Bilgisayarları - Lenovo LegionDizüstü Modelleri
Tüm Forum Konuları
Seçenekler

50 İLETİ

01-14-2021

Turkey

52 Oturum açma işleminin

350 Sayfa Görünümleri

• Kayıtlı: ‎01-14-2021
  • Lokasyon: Turkey
  • GÖRÜNTÜLEME: 350
  • Message 1 of 6

X-Rite Renk profilleri

2021-05-31, 14:30 PM

Merhabalar, Legion 5 Pro modeli için X-rite ile kalibre edilmiş ekran deniyordu. Cihazı ilk aldığımızda x-rite kurulu geliyor ama kendimiz format atarsak ya da sürücüler bölümünde Recovery imajı indirirsek bu x-rite kurulu şekilde gelmiyor. Ve indirmek istersek gerek legion 7 2021 modelinin gerek legion 5 pro modelinin sürücü sayfasında X-rite programı bulunmamakta. Geçen senenin modellerinin sayfasından x-rite programını indirince kuruluyor cihaza. Fakat indirilen renk profilleri bizim cihazlar için mi ? Net bir bilgi yok.

Legion 'un bu ekranları 5 pro ve  7 için özel olarak her cihaz için ayrı kalibre edildi deniyor. Fakat sanki her cihaza aynı renk profili indiriliyor gibi geldi bize. Eğer bizim cihazlar için seri numarasına göre ulaşabileceğimiz özel profiller varsa bunları nasıl indirebiliriz ? Eğer böyleyse, format atınca ya da recovery dosyasını yükleyince orijinal renk profillerimiz silinmiş oluyor.  Bizim sürücüler ve indirmeler kısmında x-rite programı neden bulunmuyor ?

Ayrıca, AMD sürücüleri çok sorunlu. Nvidia güncelleme çıkartınca kurup çalıştırabiliyoruz. Farklı sürümler deneyebiliyoruz. Fakat AMD'nin sitesinden 5800H için olan driverı indirince görüntü kesiliyor. Güncel driver kuramıyoruz. Sitemizde legion 5 pro için 21 mayısta güncel driver gelmiş gözüküyor indirmeler kısmında ama yükleyince mart ayı çıkıyor driver sürümünde. 

cevap
Seçenekler

5768 İLETİ

01-10-2019

Slovakia

1414 Oturum açma işleminin

51094 Sayfa Görünümleri

• Kayıtlı: ‎01-10-2019
  • Lokasyon: Slovakia
  • GÖRÜNTÜLEME: 51094
  • Message 2 of 6

Re:X-Rite Renk profilleri

2021-06-01, 10:17 AM

Merhaba @yazilimcionline,

Bilgisayarınızı sıfırladıysanız ve önceden yüklenmiş renk profillerini kaybettiyseniz, Lenovo DDRS aracıyla temiz bir Windows yüklemesi yapmayı deneyebilirsiniz. Lenovo DDRS'den Windows kurulumu, modeliniz için önceden yüklenmiş sürücüleri ve uygulamaları içermelidir. Sanırım X-Rite de orada olmalı.

https://support.lenovo.com/tr/tr/solutions/ht103653 

Grafik sürücülerine gelince, grafik kartı üreticisinin sitesinde değil, destek sitemizde bulunan sürücüleri kullanmanızı öneririz. Destek sitemizdeki sürücüler Lenovo modelleriyle en iyi şekilde çalışacak şekilde değiştirilmiştir.

Selamlarımla,

Ala
Polish, Turkish & Smart Home Community Lead

EN: Welcome to the Community! If someone helped you today hit Like or accept a Solution!
Looking for information about Lenovo products?

PL: Witaj w Społeczności! Jeśli ktoś Ci dzisiaj pomógł, kliknij kciuk w górę lub zaakceptuj rozwiązanie!
Szukasz informacji o produktach Lenovo?

TR: Lenovo Topluluğuna hoş geldiniz! Bugün birisi size yardım ettiyse Beğen’e basın veya bir çözümü kabul edin!
Lenovo ürünleri hakkında bilgi mi arıyorsunuz?
_

cevap
Seçenekler

9 İLETİ

03-02-2021

Turkey

7 Oturum açma işleminin

40 Sayfa Görünümleri

• Kayıtlı: ‎03-02-2021
  • GÖRÜNTÜLEME: 40
  • Message 3 of 6

2021-06-01, 10:42 AM

Merhabalar, DDRS ile Legion 5 Pro’ya Windows 10 kurdum ama içinde X-rite programı veya renk profilleri  yüklü şekilde gelmiyor. Arkadaşın da bahsettiği gibi diğer modellerin sürücü ve driver kısmından X-rite’ı indirip kuruyoruz. Ve kendisi sunuculardan renk profili çekiyor. Bunlar cihazıma özel kalibreler mi yoksa genel mi?

Ayrıca Legion 7’nin geliş tarihi belli midir?

cevap
Seçenekler

5768 İLETİ

01-10-2019

Slovakia

1414 Oturum açma işleminin

51094 Sayfa Görünümleri

• Kayıtlı: ‎01-10-2019
  • Lokasyon: Slovakia
  • GÖRÜNTÜLEME: 51094
  • Message 4 of 6

2021-06-01, 11:26 AM

Merhabalar,

Legion 5 Pro'nuz için önceden yüklenmiş renk profillerini nasıl bulacağınız aşağıdaki mesajda açıklanmıştır:

https://forums.lenovo.com/t5/Gaming-Laptops/X-Rite-Color-Assist-for-Legion-5-Pro/m-p/5077631?page=1#5318647

Ne yazık ki, önceden yüklenmiş bu profilleri kaybettiyseniz, onları geri almanın bir yolu yok ve renkleri manuel olarak kalibre etmeniz gerekecek gibi görünüyor.

@ Morichan wrote:

Ayrıca Legion 7’nin geliş tarihi belli midir?

Maalesef, henüz Legion 7 ile ilgili herhangi bir güncelleme almadım.

Selamlarımla,

Ala
Polish, Turkish & Smart Home Community Lead

EN: Welcome to the Community! If someone helped you today hit Like or accept a Solution!
Looking for information about Lenovo products?

PL: Witaj w Społeczności! Jeśli ktoś Ci dzisiaj pomógł, kliknij kciuk w górę lub zaakceptuj rozwiązanie!
Szukasz informacji o produktach Lenovo?

TR: Lenovo Topluluğuna hoş geldiniz! Bugün birisi size yardım ettiyse Beğen’e basın veya bir çözümü kabul edin!
Lenovo ürünleri hakkında bilgi mi arıyorsunuz?
_

cevap
Seçenekler

50 İLETİ

01-14-2021

Turkey

52 Oturum açma işleminin

350 Sayfa Görünümleri

• Message 5 of 6

Ynt::X-Rite Renk profilleri

2021-06-01, 11:39 AM

Evet ben de zaten formattan sonra bu durumla karşılaşınca sıfır yükleme yaptım özel imaj ile. Legion Pro5'in destek sayfasından linke tıklayarak. Recovery İmajı sayfasına gittim.https://pcsupport.lenovo.com/tr/tr/lenovorecovery?linkTrack=Body:Box:RecoveryMediaBu adresten yaklaşık 12 15gb arası bir dosya indirdim usb bellek ile de kurulumu yaptım sıfırdan.Tüm sürücüler driverlar yüklendi.

Fakat renk profilleri ve x-rite profili yoktu. Yine meburen bu link üzerinden indirmek zorunda kaldım ama bizim 2021 model LP5 Pro ve Legion 7 2021 desteği yok. Panelleri farklı bu cihazların.

https://pcsupport.lenovo.com/tr/tr/products/laptops-and-netbooks/legion-series/legion-7-15imhg05/downloads/ds543953

Ama buradan indirdiğim x-rite yine cihaz ile kurulu gelen x-rite ile aynı hatta güncellemesini de yapıyor kurulunca. Fakat profilleri buluttan çekiyor ve indiriyor. İşte sorun da burada. Cihaz seri numarasına göre mi profilleri indiriyor ? Yoksa SRGB-Native ve rec.709 olanlar standart profiller mi ?

Her cihaza göre ayrı kalibre edildiyse cihazdan cihaza profillerde ufak farklılıklar olması lazım. bir kaç arkadaştan renk profillerini istedim ve kendi cihazımda uyguladığımda hiç bir fark görmedim. Burada 2020model legion 7 kullanıp x-rite srgb porfilini paylaşan biri olursa onun srgb profilini de denemek isterim. Bakalım o panelin srgb profili ile bizimki arasında fark var mı ?

Zaten x-rite profili çok da tutarlı değil ama en azından renkler doğru gözüküyor diye kullanıyorum. Çünkü gradyan geçişlerde özellikle black to white geçişlerinde renk sapmaları gözüküyor hafiften. Spider-x ile kalibre edilmiş bir profilde bu çok daha az oluyor. Video çekmiştim aşağı ekliyorum. https://www.youtube.com/watch?v=O-Rgsb5c6yc Yani her cihaz için özel kalibre profil yoksa zaten elden gelen bir şey yok, bu saatten sonra. Sadece merak ediyoruz. Her cihazın renk profili farklı mı yoksa hepsine aynısını mı yolluyorlar diye.

cevap
Seçenekler

50 İLETİ

01-14-2021

Turkey

52 Oturum açma işleminin

350 Sayfa Görünümleri

• Message 6 of 6

Ynt::X-Rite Renk profilleri

2021-06-01, 11:44 AM

Tüh, önceden yedeklemiştim. Nasıl olsa otomatik iniyor diye silmiştim. Kaybettik artık demek ki orijinal profilleri. Silinen dosyaları kurtarmaya çalışayım bari :)

cevap

Forum Kuralları

Lütfen mesajı göndermeden önce Forum Kurallarimızı inceleyin.

Daha fazla oku

Mevcut tekliflere göz atın!

Alışveriş yapın
X

Kayıt etmek

X

Sil

X

No, I don’t want to share ideas Yes, I agree to these terms

En beğenilen yazarlar

(Geçen 7 gün)

Kullanıcı Övgü Puanları