anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 
Administrator
Wyświetleń: 112

 

W tym artykule opisano cztery najczęstsze przyczyny spowolnienia systemu komputerowego. Są one następujące:

 

  • Twój system może nie mieć wystarczającej ilości pamięci RAM
  • Twój system ma dużo nieuporządkowanych plików i danych
  • Masz zbyt wiele aplikacji i programów uruchomionych w systemie
  • Twój system mógł zostać zainfekowany złośliwym oprogramowaniem lub wirusem komputerowym

 

 

  1. Twój system nie ma wystarczającej ilości pamięci RAM

 

Pamięć RAM, która oznacza pamięć o dostępie swobodnym, jest formą przechowywania danych komputerowych. Może występować w dwóch formach - "statycznej pamięci RAM (SRAM) i dynamicznej pamięci RAM (DRAM). W statycznej pamięci RAM, bit informacji jest zapisywany przy użyciu przerzutników. Ta forma pamięci RAM jest droższa w produkcji, ale jest ogólnie szybsza i wymaga mniej mocy niż DRAM, a w nowoczesnych komputerach jest często wykorzystywana jako pamięć cache dla procesora. DRAM przechowuje bit informacji za pomocą tranzystora i pary kondensatorów, które razem składają się na komórkę pamięci. Kondensator utrzymuje wysokie lub niskie ładowanie (odpowiednio 1 lub 0), a tranzystor działa jak przełącznik, który pozwala obwodowi sterującemu na chipie odczytać stan naładowania kondensatora lub go zmienić. Ponieważ ta forma pamięci jest tańsza w produkcji niż statyczna pamięć RAM, jest to przeważająca forma pamięci komputerowej wykorzystywana w nowoczesnych komputerach."

 

Zarówno statyczna, jak i dynamiczna pamięć RAM są uważane za niestabilne, ponieważ ich stan jest tracony lub resetowany po odłączeniu zasilania od systemu.

 

Gdy ilość pamięci RAM komputera jest niewystarczająca, szybkość, z jaką twoje systemy przetwarzają informacje i uzyskują dostęp do dysku twardego, zostanie zmniejszona, ponieważ nie ma wystarczającej ilości miejsca, w którym system stara się wykorzystać dysk twardy jako rozszerzenie, zwykle odwołując się do pamięci wirtualnej.

 

Jednym z rozwiązań byłoby zwiększenie pamięci RAM systemu komputerowego.

 

Poniższe artykuły w Bazie Wiedzy mogą być pomocne:

 

ThinkPad W510 RAM Upgrade / Instalacja pamięci

 

Aktualizacja pamięci RAM w IdeaPad

 

  1. Twój system ma dużo nieuporządkowanych plików i danych

 

Wydajność systemu może zostać znacznie zmniejszona, jeśli istnieje wiele zbędnych danych, gdzie fragmentacja jest jedną z przyczyn. Fragmentacja to: "zjawisko, w którym przestrzeń dyskowa jest wykorzystywana nieefektywnie, zmniejszając wydajność. Fragmentacja prowadzi do zmarnowania przestrzeni magazynowej, termin ten odnosi się także do samej zmarnowanej przestrzeni."

 

Inne formy nieuporządkowania danych obejmują ogromne pliki danych zawierające pliki dziennika, raporty o błędach, kopie zapasowe Windows Update i pamięci podręczne przeglądarki.

 

 

Użytkownikom zaleca się regularne porządkowanie danych poprzez defragmentację dysku twardego lub korzystanie z różnych narzędzi do czyszczenia. 

 

  1. Masz zbyt wiele aplikacji lub programów uruchomionych w tym samym czasie

 

Posiadanie wielu programów otwartych na komputerze może spowodować znaczne obniżenie wydajności komputera i spowolnić ogólne działanie systemu.

 

W momencie, gdy twój procesor osiągnie 100%, twój komputer znacząco zwolni. 

 

Dlatego zaleca się, aby użytkownicy nie mieli zbyt wielu aplikacji i programów działających jednocześnie w swoich systemach.

 

  1. Twój system może być zainfekowany złośliwym oprogramowaniem

 

Złośliwe oprogramowanie lub szkodliwe oprogramowanie "to oprogramowanie używane lub stworzone w celu zakłócenia działania komputera, gromadzenia poufnych informacji lub uzyskiwania dostępu do prywatnych systemów komputerowych, które może przybierać postać kodu, skryptów, aktywnej treści i innego oprogramowania. Złośliwe oprogramowanie jest ogólnym terminem używanym w odniesieniu do różnych form wrogiego, uciążliwego lub irytującego oprogramowania."

 

Użytkownikom zaleca się aktualizację oprogramowania antywirusowego.

 

Sprawdź też artykuł na temat wydajności na naszym blogu: https://lenovozone.pl/blog/wydajnosc-komputera-co-ma-na-nia-wplyw/.

Was this information helpful?

Autorzy