Społeczność Lenovo

Przywitanie i dyskusja ogólnaDyskusja ogólna Knowledge Base

Korzystanie z przywracania systemu (System Restore) w systemie Windows 10

 

Funkcja przywracania systemu dla Windows istnieje od lat, od Windows ME. Niektórzy używają jej często, a inni nigdy jej nie dotykają. Jest ona dołączony do systemu Windows 10 wraz z innymi opcjami odzyskiwania.

 

Gdy funkcja Przywracanie systemu jest włączona, system Windows automatycznie tworzy zapis zmian wprowadzanych przez zdarzenie systemowe lub programowe, w momencie ich zachodzenia na komputerze użytkownika. Korzystając z narzędzia Przywracanie systemu, użytkownicy mogą prywrócić swoje systemy do wcześniejszej daty, jeśli zła instalacja, aktualizacja lub wybrane konfiguracje dadzą niepożądany wynik. Te zapisy lub punkty w czasie są zapisywane jako punkty przywracania.

 

Pamiętaj, że Przywracanie systemu nie zostało domyślnie włączone we wszystkich instalacjach! Po zainstalowaniu systemu Windows 10 lub otrzymaniu nowego komputera z systemem Windows 10 jedną z pierwszych rzeczy do zrobienia jest włączenie funkcji Przywracanie systemu. Dzięki temu system Windows automatycznie utworzy punkt przywracania, do którego system może wrócić, jeśli wystąpi problem. Punkt przywracania można również utworzyć ręcznie, jeśli użytkownik nie ma pewności co do aktualizacji, nowej instalacji lub innej konfiguracji, która zostanie zmieniona bez łatwego cofnięcia.

 

Aby włączyć Przywracanie systemu:

1. Włącz komputer z systemem Windows 10 i zaloguj się przy użyciu konta administratora.

2. Kliknij ikonę Szukaj lub Cortana na pasku zadań pulpitu. Alternatywnie, z menu Start na pasku zadań, kliknij Ustawienia.

3. Wpisz Przywracanie systemu w polu wyszukiwania.

4. Pojawi się okno Właściwości systemu.

Zobaczysz opcję Utwórz punkt przywracania. Wybierz ją.

5. Zostaniesz przeniesiony do zakładki Ochrona systemu w oknie Właściwości systemu. Tutaj znajdują się opcje przywracania systemu.

Jeśli ochrona systemu nie jest włączona, kliknij Konfiguruj.

 

 

W następnym oknie wybierz przycisk, który pokazuje Włącz ochronę systemu.

Domyślne ustawienia w obszarze użycia miejsca na dysku powinny być w porządku dla większości użytkowników. Jeśli jednak chcesz je zmienić, suwak "Max Usage" można dostosować. Im mniej miejsca zapewnisz, tym mniej punktów przywracania przywróci system. Pamiętaj jednak, że Windows będzie korzystał z miejsca na dysku, więc wybieraj mądrze. Nie zapomnij kliknąć Zastosuj, a następnie OK, aby zapisać ustawienia.

Zamknij okno Właściwości systemu.

 

Korzystanie z przywracania systemu

 

Zaloguj się za pomocą konta administratora.

 

1. Otwórz Panel Sterowania.

2. Wyszukaj sekcję Ddzyskiwanie.

3. Wybierz Odzyskiwanie> Otwórz przywracanie systemu> Dalej.

4. Na następnej stronie kliknij, aby wybrać preferowany punkt przywracania z dostępnej listy. System Windows zaleca użycie najnowszego punktu przywracania.

5. Możesz kliknąć „Skanuj w poszukiwaniu dotkniętych programów”, aby zobaczyć, które programy i sterowniki sprzętu zostaną dotknięte cofnięciem komputera do tego punktu. Ta opcja pokaże programy, które zostaną usunięte, jeśli wybierzesz konkretny punkt przywracania, a także inne, które zostaną przywrócone. Powinno to pomóc w podjęciu decyzji, czy z niego korzystać.

6. Po podjęciu decyzji kliknij Dalej, aby kontynuować i postępuj zgodnie z instrukcjami.

7. Na stronie Potwierdź punkt przywracania kliknij przycisk Zakończ.

8. W wyświetlonym okienku kliknij przycisk OK, aby potwierdzić działanie.

9. Przywracanie zajmie kilka minut. Usiądź wygodnie i poczekaj, aż system Windows 10 przywróci wybrany punkt przywracania i automatycznie uruchomi się ponownie.

10. Zacznij normalnie korzystać z systemu operacyjnego.

 

 

 

--------------------------------------------

 

Uruchamianie przywracania systemu z wiersza poleceń

 

Jeśli nie możesz uruchomić przywracania systemu z poziomu systemu Windows, jak opisano powyżej, ponieważ problem jest tak poważny, że komputer nie uruchomi się normalnie, możesz uruchomić go w trybie awaryjnym, aby uzyskać dostęp do wiersza poleceń. Z tego miejsca możesz uruchomić narzędzie Przywracanie systemu, wykonując proste polecenie.

 

1. Wybierz wiersz polecenia z Menu Start, kliknij prawym klawiszem myszy i wybierz opcję "Uruchom jako administrator".

2. Wpisz następujące polecenie w polu tekstowym lub oknie Wiersz polecenia: rstrui.exe

3. Naciśnij klawisz Enter.

4. Zostanie otwarty kreator przywracania systemu. Postępuj zgodnie z instrukcjami wyświetlanymi na ekranie, aby zakończyć proces przywracania systemu.

 

Dodatkowe zasoby:

https://support.microsoft.com/pl-pl/help/12415/windows-10-recovery-options

 

 

 

Czy ta informacja była pomocna?

Yes Nie

KOMENTARZE

Wytyczne dla Społeczności

Przed opublikowaniem posta zapoznaj się z naszymi Wytycznymi.

Dowiedz się więcej

Sprawdź aktualne oferty!

Idź do Sklepu

Autorzy z największą liczba Punktów

Zobacz wszystko