Społeczność Lenovo

Przywitanie i dyskusja ogólnaDyskusja ogólna Knowledge Base

Poradnik dla nowych użytkowników Thinkpad i Ideapad

 

Wskazówka 1 - Sam bądź swoim instruktorem

 

Zapoznaj się z instrukcją obsługi i związanym z nią dokumentami. Pomoże to rozwiązać typowe wątpliwości dotyczące funkcji laptopa.

Sprawdź witrynę wsparcia Lenovo https://support.lenovo.com/pl/pl. Wiele instrukcji obsługi jest dostępnych w formacie pdf, są tam również instrukcje konserwacji sprzętu dla systemów ThinkPad/Thinkcetre i wiele przydatnych artykułów na temat aplikacji Thinkvantage. Sekcja Idea na stronie także zawiera wiele wskazówek dotyczących konkretnego modelu. Społeczność Lenovo może być doskonałym źródłem odpowiedzi, których nie znajdziesz na głównej stronie pomocy technicznej - przeszukaj Bazy Wiedzy i Społeczność, a jeśli nie znajdziesz odpowiedzi, rozpocznij nową dyskusję.

 

Wskazówka 2 - Sprawdź system ładowania

 

Podłącz zasilacz sieciowy do laptopa i upewnij się, że zaczyna się ładowanie.

Kiedy bateria osiągnie 100%, odłącz zasilacz i uruchom laptopa, aż wyładuje się poniżej 10% - nawet 5%. Bateria "uczy się" jej granic ładowania, co może pomóc w dokładniejszym odczytaniu wskaźnika baterii.

Podłącz zasilacz sieciowy i całkowicie naładuj baterię.

Powtórz te kroki dwa razy.

 

Wskazówka 3 - Sprawdź ekran

 

Spójrz na ekran i upewnij się, że nie ma żadnych zadrapań ani uszkodzonych sekcji.

Zmień bieżącą tapetę na jednolity kolor. Przetestuj te kolory: czarny -> biały -> czerwony -> zielony -> niebieski. Jest to prosty test do znajdowania martwych pikseli. (Najlepiej jest zidentyfikować wszelkie problemy, podczas gdy laptop jest wciąż nowy, w okresie obowiązywania okresu zwrotu Lenovo lub sprzedawcy.) Sprawdź zasady dotyczące pikseli na witrynie pomocy technicznej - ekrany ThinkPad można wymienić, jeśli wykazują więcej niż 2 uszkodzone piksele - 2 lub mniej jest mało prawdopodobne, ale uważane za normalne w przypadku laptopów.

Wypróbuj różne rozdzielczości ekranu (niższe i wyższe).

 

Wskazówka 4 - Utwórz zestaw dysków do odzyskiwania systemu

 

Zasadniczo laptop jest dostarczany z preinstalowanym programem do tworzenia kopii zapasowych (na przykład Lenovo OneKey Recovery w przypadku Idea lub Rescue & Recovery na ThinkPad).

Użyj tego rodzaju aplikacji, aby utworzyć zestaw dysków odzyskiwania ustawień fabrycznych - ważne jest, aby zrobić to na początku użytkowania.

Jako dodatkowy środek ostrożności czasem zaleca się wykonanie drugiej kopii każdego dysku, identyfikując każdy dysk za pomocą numeru/litery i zapisując każdy z nich w plastikowym czarnym pudełku w bezpiecznym i suchym miejscu.

Tutaj znajdziesz instrukcje jak przygotować bootowalny pendrive: https://youtu.be/hnFolO0_B78.

 

Wskazówka 5 - Kontrola łącznosci

 

Jeśli masz Ethernet, podłącz laptopa kablem do routera (z włączoną obsługą DHCP - domyślnie jest włączona). Otwórz okno przeglądarki i przejdź do dowolnej strony internetowej.

Jeśli masz kartę WLAN (Wi-Fi), wykryj wszystkie dostępne sieci i użyj jednej (tylko jeśli masz dostęp). Jeśli zapyta o hasło, wprowadź je. Otwórz okno przeglądarki i przejdź do dowolnej strony internetowej.

Jeśli masz Bluetooth, spróbuj wykryć każde włączone urządzenie Bluetooth (na przykład telefon komórkowy). Spróbuj wysłać lub odebrać z niego pliki.

Jeśli masz sieć WWAN, postępuj zgodnie z instrukcjami operatora, aby ustawić połączenie. Jeśli wykonałeś konfigurację, otwórz okno przeglądarki i przejdź na dowolną stronę.

 

Wskazówka 6 - Test USB / FireWire / eSATA

 

Podłącz urządzenie pamięci zewnetrznej (na przykład zewnętrzny dysk lub pendrive) i skopiuj dwa różne pliki.

Odłącz go bezpiecznie i podłącz ponownie.

Przetestuj kilka sposobów przesyłania plików - kopiuj, otwórz, usuń pliki.

 

Wskazówka 7 - Test nagrywarki (ODD)

 

Podstawowym testem jest odczyt/zapis wszystkich formatów plików obsługiwanych przez nagrywarkę.

Na przykład, jeśli masz DVDRW, musisz najpierw odtworzyć DVD, a następnie zapisać własną treść. Następnie odtwórz płytę CD, a następnie zapisz jedną z własnymi treściami. Prawdopodobnie zrobiłeś to już to, kiedy przygotowałeś dyski odzyskiwania ze Wskazówki 4. (Przygotowałeś ten zestaw dysków zapasowych, prawda?)

 

Wskazówka 8 - Trening klawiatury

 

Przetestuj wszystkie opcje Fn + (klawisz funkcyjny), aby sprawdzić poprawność działania. Ich działanie jest zależne od sterowników klawisza skrótu, a przyszłe aktualizacje wideo, sieci lub sterowników i aplikacji mogą sporadycznie wpływać na ich funkcjonalność, dlatego dobrze jest przetestować, aby zobaczyć, co robią przed wprowadzeniem jakichkolwiek zmian w systemie. W ten sposób dowiesz się, co było "normalne".

Otwórz plik tekstowy i użyj wszystkich klawiszy alfanumerycznych do pisania - upewnij się, że wszystkie naciśnięcia klawiszy skutkują wyświetleniem oczekiwanych znaków.

 

Wskazówka 9 - Testy touchpada

 

Poruszaj kursorem kilka razy we wszystkich kierunkach.

Sprawdź, czy czułość jest odpowiednia dla Ciebie - jeśli nie, otwórz Panel Sterowania i znajdź ustawienia myszy i touchpada. W większości przypadków jest tam panel kontrolny, który pozwala dostosować prędkość śledzenia, czułość i włączać/wyłączać touchpad podczas pisania.

 

Wskazówka 10 - Aktualizacje sterowników.

 

Najlepiej otwórz program Lenovo Vantage, aby automatycznie sprawdzić i zastosować aktualizacje do swoich systemów. Jeśli masz problemy, sprawdź aktualizacje na stronie wsparcia Lenovo, https://support.lenovo.com/pl/pl.

Ogólnie rzecz biorąc, aktualizacje są dobre i mogą zabezpieczyć Cię przed istniejącymi problemami, których jeszcze nie doświadczyłeś. Jednak w niektórych przypadkach aktualizacje mogą wprowadzać efekty uboczne, ponieważ niemożliwe jest przetestowanie ich za pomocą każdej kombinacji sprzętu i oprogramowania. Sam zdecyduj, co jest dla Ciebie najlepsze, jeśli nie masz żadnych problemów. Niektórzy zalecają "jeśli nie jest zepsute, nie naprawiaj", podczas gdy inni polecają zawsze być na bieżąco.

 

Wskazówka 11 - Niepożądane oprogramowanie

 

Jeśli nie będziesz używać określonego oprogramowania, po prostu je odinstaluj.

Zwróć uwagę, czy to oprogramowanie zaczyna się słowem "Lenovo". Z reguły poprawi ono funkcjonalność laptopa.

 

Wskazówka 12 - Aktualizacja systemu Windows

 

Uruchom Windows Update, aby uzyskać najnowsze aktualizacje dla swojego systemu operacyjnego.

 

Wskazówka 13 - Utwórz nowy zestaw dysków do odzyskiwania z aktualnej wersji systemu

 

Gdy wszystko będzie działać tak, jak chcesz, rozważ utworzenie nowego zestawu dysków z bieżącego stanu systemu.

Ta wskazówka jest bardzo podobna do wskazówki 2, ale daje Ci ona możliwość utworzenia zestawu dysków do odzyskiwania z bieżącymi ustawieniami, raczej niż z ustawieniami fabrycznymi. Spowoduje to utworzenie zestawu dysków zawierających wszystkie zainstalowane aktualizacje i może być preferowanym punktem do odzyskania w przyszłości - w porównaniu do oryginalnego stanu fabrycznego.

 

Czy ta informacja była pomocna?

Yes Nie

KOMENTARZE

Wytyczne dla Społeczności

Przed opublikowaniem posta zapoznaj się z naszymi Wytycznymi.

Dowiedz się więcej

Sprawdź aktualne oferty!

Idź do Sklepu

Autorzy z największą liczba Punktów

Zobacz wszystko

X

Usuń