Welcome to our peer-to-peer forums, where owners help owners. Need help now? Visit our eSupport here.

Społeczność Lenovo

Przywitanie i dyskusja ogólnaDyskusja ogólna
Wszystkie Tematy
Opcje

6 POSTY

04-03-2020

Poland

32 Łączna liczba zalogowań

160 Całkowita liczba odsłon

• WYŚWIETLENIA: 160
  • Message 1 of 11

Laptop Yoga 2 11 nie przyjmuje zamienników kart Wifi - desygnowanych przez producenta

2020-04-03, 11:13 AM

Mam laptopa Lenovo Yoga 2 11 (Baytrail Platform) z procesorem Pentium 3520. Obecny Bios to: 92cn35ww (v.1.15).

Bardzo mało go używałem, bo już od początku miał bardzo słaby zasięg wi-fi (karta BCM943142HM 1x1BGN+BT4.0) oraz często występowały przerwy w połączeniu (zarówno na systemie windows 8.1 jak i jego następcy windows 10 - po aktualizacji). Ostatnio postanowiłem go zmodernizować (jest już po gwarancji). Na stronach Lenovo po wpisaniu numeru seryjnego mogłem wybrać wykaz części zamiennych kompatybilnych z moim laptopem (było tam 9 pozycji innych kart wi-fi). Kupiłem 3 różne karty Wi-fi z listy zamienników: Cbt RTL8723BE 1x1BGN+BT HMC (20200440); Cbt RTL8821AE 1x1AC+BT4.0 (20200571); LTN RTL8821AE AC 1x1 BT4.0 HMC (11202485) i po uruchomieniu komputera pokazuje mi się komunikat: "Unauthorized Wireless network card is plugged in. Power off and remove it". Dlaczego tak się dzieje przecież są to części dedykowane jako zamienniki do mojego laptopa?. Słyszałem o białej liście w Bios (która nie pozwala na zamontowanie innych części w laptopie), ale przecież są to zamienniki desygnowane przez producenta do mojego laptopa. O co więc chodzi? Czy muszę jeszcze wykonać jakieś dodatkowe czynności?

Odpowiedź
Opcje

4415 POSTY

01-10-2019

Slovakia

1220 Łączna liczba zalogowań

42123 Całkowita liczba odsłon

• WYŚWIETLENIA: 42123
  • Message 2 of 11

Dot::Laptop Yoga 2 11 nie przyjmuje zamienników kart Wifi - desygnowanych przez producenta

2020-04-06, 15:05 PM

Cześć @a_z1,

Witaj w Społeczności!

Czy mógłbyś przesłać adres strony, na której znalazłeś zamienniki? Ja znalazłam tylko 2 modele kart wlan dla tego modelu (na stronie 60):

https://download.lenovo.com/consumer/mobiles_pub/lenovo_yoga_2_11_hmm.pdf

Tutaj również tylko 2 opcje:

http://psref.lenovo.com/Product/Yoga/Lenovo_Yoga_2_11

Pozdrawiam,

Ala
Polish, Turkish & Smart Home Community Lead

EN: Welcome to the Community! Did you participate in our forum survey? Please, let us know what you like about our forum and what we can improve. We listen to your feedback!

PL: Witaj w Społeczności! Czy wypełniłeś już naszą ankietę? Powiedz nam co lubisz na naszym forum, a gdzie możemy się poprawić. Chętnie czytamy Wasze komentarze!

TR: Lenovo Topluluğuna hoş geldiniz! Forum anketimize katıldınız mı? Lütfen forumumuz hakkında neleri beğendiğinizi ve neleri geliştirebileceğimizi bize bildirin. Yorumlarınızı okumayı seviyoruz!
_

Odpowiedź
Opcje

6 POSTY

04-03-2020

Poland

• Message 3 of 11

Re:Laptop Yoga 2 11 nie przyjmuje zamienników kart Wifi - desygnowanych przez producenta

2020-04-06, 17:08 PM

Po wpisaniu numeru seryjnego laptopa na stronie https://pcsupport.lenovo.com/pl/pl  uzyskałem dostęp do różnego rodzaju wsparcia (sterowników, dokumentacji oraz części. Poniżej wkleiłem screen-y z zakładki "części". Można tam zobaczyć jakie części zamienne pasują do mojego konkretnego egzemplarza laptopa. Przy karcie wi-fi (cbt BCM943142HM..., którą mam obecnie w laptopie) jest tam wyszczególnione 9 zamienników. Można też (klikając po prawej stronie na niebieski kwadracik z białymi górkami) zobaczyć zdjęcia większości tych zamienników (liczba w nawiasie obok niebieskiego kwadratu oznacza ilość dostępnych zdjęć danego modelu karty).

Zdjęcia przykładowych kart wi-fi są niemal identyczne z tymi co kupiłem z tym samym numerem części - "mfg part" (oczywiście różnią się nr MAC - bo każda karta ma inny). Powinny więc być na tzw. white-list (białej liście). Więc dlaczego system bios ich nie przejmuje? Obecnie mam już nowszą wersję biosu 92cn93ww - wgrałem, żeby  sprawdzić czy to nie jest przyczyną, ale nic to nie dało.

Odpowiedź
Opcje

4415 POSTY

01-10-2019

Slovakia

• Message 4 of 11

Re:Laptop Yoga 2 11 nie przyjmuje zamienników kart Wifi - desygnowanych przez producenta

2020-04-08, 11:06 AM

Cześć @ a_z1,

Konsultowałam się w tej sprawie z kolegą i sprawa wyglada następująco: żeby mieć pewność, że karta WLAN będzie działała prawidłowo na tym laptopie, musisz upewnić się, że część ma przypisany numer FRU - niestety w tym przypadku ograniczenia whitelist są dość restrykcyjne...

Przesyłam dwa modele wymienione w podręczniku konserwacji sprzętu, pogrubiłam tam numery FRU:

• Cbt BCM943142HM 1x1BGN+BT4.0 HMC WLAN, NON-INTEL 1X1 BGN+BT4.0 20200222 
  • Liteon WB335 1x1BGN+BT4.0 HMC WLAN, NONINTEL 1X1 BGN+BT4.0 20200437 

Przed zakupem części upewnij się, że konkretna karta WLAN, którą zamawiasz ma przypisany jeden z tych numerów FRU (zadając pytanie sprzedawcy lub sprawdzając zdjęcia produktu). 

Pozdrawiam,

Ala

EN: Welcome to the Community! Did you participate in our forum survey? Please, let us know what you like about our forum and what we can improve. We listen to your feedback!

PL: Witaj w Społeczności! Czy wypełniłeś już naszą ankietę? Powiedz nam co lubisz na naszym forum, a gdzie możemy się poprawić. Chętnie czytamy Wasze komentarze!

TR: Lenovo Topluluğuna hoş geldiniz! Forum anketimize katıldınız mı? Lütfen forumumuz hakkında neleri beğendiğinizi ve neleri geliştirebileceğimizi bize bildirin. Yorumlarınızı okumayı seviyoruz!
_

Odpowiedź
Opcje

6 POSTY

04-03-2020

Poland

• Message 5 of 11

2020-04-08, 16:16 PM

Dziękuję Pani Alu za odpowiedź i chęć pomocy.

Nie wszystko jednak jest dla mnie jasne. Te dwie karty:

* Cbt BCM943142HM 1x1BGN+BT4.0 HMC WLAN, NON-INTEL 1X1 BGN+BT4.0 20200222 

* Liteon WB335 1x1BGN+BT4.0 HMC WLAN, NONINTEL 1X1 BGN+BT4.0 20200437 

pojawiają się we wszystkich innych dokumentach  jako karty instalowane w laptopach yoga 2 i zapewne pasowały by do tego modelu. Jednak przez wielu użytkowników (czytając na forach) oceniane są jako bardzo złe (słaba jakość sygnału, mały zasięg i zrywanie połączeń). Sam mam pierwszą z nich i już od nowości były z nią takie same problemy. Dlatego widząc na stronach Lenovo inne zamienniki do mojego laptopa (po wpisaniu nr seryjnego) ucieszyłem się i byłem przekonany, że jeżeli producent je podał jako pasujące do mojego egzemplarza to będą działać. Wciąż dla mnie nie jest jasne, dlaczego inne karty wifi (pozostałe 8 zamienników) załączone na zdjęciach w poprzednim moim poście - z odpowiednim nr FRU - w rzeczywistości nie są kompatybilne. 

Przypominam, że sprawdzałem na takich:

* bt RTL8723BE 1x1BGN+BT HMC 20200440

* Cbt RTL8821AE 1x1AC+BT4.0 20200571

* LTN RTL8821AE AC 1x1 BT4.0 HMC  11202485

Czy to znaczy, że informacja podana na stronach Lenovo (po wpisaniu numeru seryjnego) odnośnie zamienników wprowadza w błąd?

Pozdrawiam,

a_z1

Odpowiedź
Opcje

4415 POSTY

01-10-2019

Slovakia

• Message 6 of 11

2020-04-09, 12:19 PM

Cześć @ a_z1,

Czy sprawdzałeś czy karty, które zamówiłeś mają numer FRU  z naszej strony wsparcia nadrukowany na etykiecie?

Ten sam model, który nie został wypordulowany jako część zamienna dla Lenovo, może nie przejść whitelist i skutkować właśnie takim błędem. Dlatego zawsze należy sprawdzić czy konkretna karta WLAN, którą kupujesz została oznaczona tym numerem FRU.

Ta zasada dotyczy do pewnego stopnia również innych części zamiennych, ale w praktyce największe kłopoty sprawiają właśnie karty WLAN.

Pozdrawiam,

Ala

_

Odpowiedź
Opcje

6 POSTY

04-03-2020

Poland

• Message 7 of 11

2020-04-09, 17:19 PM

Dzień dobry,

Z tymi numerami FRU to można się pogubić. W dokumentach Lenovo jest on określany raz jako  "mfg part" innym razem po prostu jako "numer części", a innymi jako FRU 

np. dla karty bt RTL8723BE 1x1BGN+BT HM rozumiem, że nr FRU to ten 20200440 

Sprawę dodatkowo komplikuje fakt, że na kartach wi-fi te nazwy są jeszcze inne np. powyższy numer jest tożsamy z numerem nazwanym "Lenovo PN", natomiast na karcie są jeszcze dwa numery nazwane jako "FRU PN" (dla przykładowej karty 04W3818 oraz 5W10K27043).

Nie chcę słownie przekonywać, że numery FRU zakupionych kart zgadzają zarówno z tymi podanymi w wykazie 9 zamienników (załączonym w drugim moim poście), jak z przykładami foto - najlepiej pokażą to zdjęcia dwóch kart.

* bt RTL8723BE 1x1BGN+BT HMC 20200440

* Cbt RTL8821AE 1x1AC+BT4.0 20200571

Jedno zdjęcie karty wi-fi jest jako przykładowe ze strony Lenovo (po wpisaniu numeru seryjnego i rozwinięciu listy zamienników, a więc teoretycznie pasujące do mojego laptopa), a drugie karty zakupionej przeze mnie (z zamazanym nr MAC). Proszę ocenić czy czymś istotnym się różnią? bo moim zdaniem nie i teoretycznie powinny być przyjęte przez bios.

Pozdrawiam,

a_z1

Odpowiedź
Opcje

6 POSTY

04-03-2020

Poland

• Message 8 of 11

2020-04-09, 19:26 PM

W odniesieniu do poprzedniego mojego postu - dołączam jeszcze dodatkowo wycięte i powiększone zdjęcia kart  (screen-y ze stron Lenovo). Nie sądziłem, że po zamieszczeniu na stronach forum zostaną, aż tak pomniejszone i dodatkowo mocno skompresowane, że literki stały się nieczytelne.

Odpowiedź
Opcje

4415 POSTY

01-10-2019

Slovakia

• Message 9 of 11

2020-04-14, 14:59 PM

Dziekuję za zdjęcia. Faktycznie - numery się zgadzają, w takiej sytuacji części powinny być kompatybilne. Jedyne, co przychodzi mi na myśl, to inna usterka laptopa, na przykład połączenia karty WLAN do płyty głównej. Czy oryginalna karta WLAN wciąż działa tak jak wcześniej?

Pozdrawiam,

Ala

_

Odpowiedź
Opcje

6 POSTY

04-03-2020

Poland

• Message 10 of 11

2020-04-15, 1:13 AM

Dziękuję za odpowiedź.

Sprawdziłem i laptop rozpoznaje oryginalną kartę wi-fi  bez problemu oraz uruchamia się. Natomiast przy wyżej wymienionych zamiennikach pojawia się informacja z biosu o niewłaściwej karcie wi-fi. 

Jest to ewidentne dzianie białej listy w biosie - tylko dlaczego to się dzieje przy rekomendowanych przez Lenovo zamiennikach? 

Czy  jest to błąd producenta, który wskazał niekompatybilne z białą listą zamienniki?

Czy może któraś z wersji bios jednak akceptuje te zamienniki?

Pozdrawiam,

a_z1

Odpowiedź

Wytyczne dla Społeczności

Przed opublikowaniem posta zapoznaj się z naszymi Wytycznymi.

Dowiedz się więcej

Sprawdź aktualne oferty!

Idź do Sklepu

Ranking polubień (Posty)

(Ostatnich 7 dni)

Zobacz wszystko

X

Zapisz

X

Usuń

X

No, I don’t want to share ideas Yes, I agree to these terms