Sahiplerin sahiplere yardım ettiği forumlarımıza hoş geldiniz. Acil yardıma mı ihtiyacınız var? Destek sitemizi ziyaret edin.

Lenovo Topluluğu

Forum Kuralları ve Genel SohbetGenel Sohbet
Tüm Forum Konuları
Seçenekler

8 İLETİ

01-27-2021

Turkey

4 Oturum açma işleminin

35 Sayfa Görünümleri

• Kayıtlı: ‎01-27-2021
  • Lokasyon: Turkey
  • GÖRÜNTÜLEME: 35
  • Message 1 of 9

Lenova IdeaPad L340 düşük performans

2021-02-15, 19:13 PM

rkadaşlar herkese iyi akşamlar dilerim. Son zamanlarda YouTube'den olsun, farklı kaynaklardan olsun bu laptop cihazım hakkında biraz araştırma yaptım. Örnek olarak, ben Minecraft üzerinden 40-50 FPS zar zor alırken adam, normal modsuz bir oyunda 400 FPS civarı kadar, "Shader" ile 200 civarı FPS değeri, "Ray Tracing" ile 100 ila 120 arası FPS alıyor. Minecraft FPS Test Videosu ÖRNEK

Bu tarz bir-kaç oyunda da böyle. Örneğin Warzone. YouTube videolarında adamlar çok rahat ve akıcı bir şekilde oynayabiliyorken ben aynı şekilde düşük FPS alıyorum. Warzone LOW ayarlar (PC ISI DEĞERLERİM) NOT: Videoda FPS değerleri az olsa da sanki çok akıcı bir şekilde oynuyormuşum gibi çıkmış. Ama durum maalesef öyle değil, çok kasıyordu. Nedendir bilmiyorum videoda öyle çıkmış.

Ek olarak Dying Light oyunu. Oyuna bazen giriyorum ULTRA ayarlarda 80-90 FPS değerlerinde gayet akıcı bir şekilde oynayabiliyorum. Yarın olsun veyahut 1-2 saat sonra olsun tekrar giriyorum, en düşük ayarlarda bile 40 FPS zor alıyorum. Dying Light oyununa ait bazı görseller ektedir.

Warzone Low ayarlar - YouTube (Kendi ısı değerlerim)

Aklıma gelen çözüm yollarının hepsini denedim.

- Windows 10 işletim sistemim güncel.
- Bilgisayarımda herhangi bir korsana ya da virüs içeren yazılım vs. bulunmamakta.
- Güç ayarlarından performansa aldım.
- Nvidia denetim masası ayarlarımı kıstım ve güç modum "Maksimum Performans"
- Bilgisayarıma uyumlu bir şekilde RAM takviyesi yaptım. 8GB Ram var iken geçtiğimiz haftalarda 16 GB Ram'e takviye yaptım. Pek değişen bir şey olduğunu söyleyemem.

Bilgisayarımda bir sorun var ama, henüz bunu bir türlü bulamadım. Eğer benim sistem özelliklerimi YouTube üzerinden aratırsanız demek istediğimi sizde anlayabilirsiniz hocam. Sistem özelliklerim;

-NVIDIA GTX 1650 4GB VRAM
-Intel i5 9300h
-DDR4 16GB RAM

Yardımcı olabilecek varsa gerçekten minnettar kalırım...

cevap
Seçenekler

1119 İLETİ

04-21-2020

Turkey

679 Oturum açma işleminin

11871 Sayfa Görünümleri

• Kayıtlı: ‎04-21-2020
  • GÖRÜNTÜLEME: 11871
  • Message 2 of 9

Ynt::Lenova IdeaPad L340 düşük performans

2021-02-16, 10:45 AM

Selamlar

Bilgisayarınızın tam modeli nedir, dört haneli veya en az on haneli MTM numarasını belirtebilir misiniz?

Bilgisayarınızdaki tüm sürücü yazılımlarını pcsupport.lenovo.com adresinden veya Lenovo Vantage üzerinden edindiğinize emin olun. Üçüncü partilerden veya NVIDIA'dan sağladığınız sürücüler varsa bunların uyumlu çalışmayabildiğini unutmayın. Eğer başka kaynaklardan sürücü indirdiyseniz onları silip Lenovo'nun sağladıklarını kurmanızı tavsiye ederim.

Kendiniz (-) ile işaretleyip listelediğiniz uygulamaları eleyince benim aklıma bilgisayarınızdaki CPU ve GPU'nun ısınma sebebiyle yavaşladığı (thermal throttling) geliyor. Bilgisayarınızdaki iki işlem birimi de elektrik gücünü seven ama bu kontrol edilemediğinde ısınıp yavaşlayan, ısınmamak için yavaş çalışan bileşenler ve ikisi de 70°C'nin altında çalışıyor. Bu bileşenleri en üst performansa yönlendirmek anlık olarak mümkün olurken birkaç saniye sonradan itibaren ısınma sınırını aşacakları için iyice düşük performansta çalışır.

Bunun iki çözümü mevcut: 1. CPU ve GPU'nun termal macunları yenilenerek 2. CPU ve GPU'nun çalışma hızı biraz düşürülerek.

Aşağıda ikisi için de dizüstü bilgisayarlara yönelik örnek videolar paylaşıyorum:

Intel CPU gerilim düşürme (undervolting) ve termal macun/ped kullanımı: https://youtu.be/QBNP5I2y668

NVIDIA GPU gerilim düşürme https://youtu.be/rV0tWKLAprg

cevap
Seçenekler

8 İLETİ

01-27-2021

Turkey

4 Oturum açma işleminin

35 Sayfa Görünümleri

• Message 3 of 9

Re:Lenova IdeaPad L340 düşük performans

2021-02-16, 15:07 PM

Buyurun hocam. Makine türü modeli:81LK00Y8TX 

Nvidia sürüm olsun, windows işletim sistemim olsun kendi yerlerinden olmak üzere hepsi güncel sürümdür hocam. Lenovo Vantage üzertinden güncelleme kontrol ettiğimde ise "Zaten sisteminiz günceldir" uyarısını alıyorum. Bunun dışında söyleyebileceğim şey, bilgisayarımı alalı yaklaşık 1 sene oldu ve ben ne bir macun yenileme işlemi ne de fan temizleme işlemi yapmadım. Belki bundan kaynaklanıyordur. Ama bulunduğum yerde (Ankara) herhangi bir Lenovo teknik servisi yok maalesef. Eğer kendim yaparsam bu işlemleri kalan 12 ay garanti sürem yanacaktır eminim. 

cevap
Seçenekler

1119 İLETİ

04-21-2020

Turkey

11871 Sayfa Görünümleri

• Message 4 of 9

2021-02-16, 16:04 PM

Bir oyun bilgisayarı için termal macunun en az iki yılda bir kez (tavsiye edilen, her yıl bir kez) yenilenmesi gerekiyor.

Bildiğim kadarıyla cihazın temizliğini yapmak ve termal macununu yenilemek, bilgisayar parçalarına zarar gelmemek koşuluyla garanti kapsamından çıkarmıyor,

ancak siz yine de destek uzmanıyla veya teknik servisle pcsupport.lenovo.com/contactus bağlantısı üzerinden iletişime geçin. Ankara'da BDH Bilişim teknik servis için yetkili görünüyor.

Emin olmak için, bilgisayarınızda donanım taraması yapabilir misiniz?

İşlemcilerin 70°C'yi görmemek için çabalaması pek mantıklı gelmiyor. :/ Araştırıp başka bilgi bulabilirsem burada paylaşacağım.

Bu sırada undervolt için küçük adımlarla denemeler yapabilirsiniz

cevap
Seçenekler

8 İLETİ

01-27-2021

Turkey

4 Oturum açma işleminin

35 Sayfa Görünümleri

• Message 5 of 9

2021-02-16, 16:42 PM

Hocam donanım taraması yaptım fakat hiç bir sorun bulunamadı. Eğer isterseniz sizinle de paylaşabilirim.

cevap
Seçenekler

1119 İLETİ

04-21-2020

Turkey

11871 Sayfa Görünümleri

• Message 6 of 9

2021-02-17, 1:53 AM

Donanım taraması sonucu elde ettiğiniz koda canlı desteğin veya teknik servisin ihtiyacı olabilir. Ama ben sonuç kodunu çözemem :) Sorun çıkmamış olması aslında iyi haber, normal bir bakımla performansın düzelebileceğini gösteriyor

cevap
Seçenekler

8 İLETİ

01-27-2021

Turkey

4 Oturum açma işleminin

35 Sayfa Görünümleri

• Message 7 of 9

2021-02-17, 10:31 AM

Umarım hocam. Garantisi biter bitmez temizlik ve macun yenileme işlemlerini yapacağım. Eğer kendim yaparsam, ne kadar titiz olursam olayım garanti dışı oluyormuş. Dediğim gibi Ankara'da maalesef teknik servis yokmuş. İstanbul'a da pek göndermek istemiyorum açıkcası. 

cevap
Seçenekler

1119 İLETİ

04-21-2020

Turkey

11871 Sayfa Görünümleri

• Message 8 of 9

2021-02-17, 11:27 AM

Anladım, üzgünüm :/ Bilgisayarınızda termal bakım yapmaya karar verdiğinizde termal macun (thermal paste) yerine termal ped (thermal pad) tercih edebilirsiniz, bildiğim kadarıyla uygulaması daha kolay ve daha uzun ömürlü oluyor.

cevap
Seçenekler

8 İLETİ

01-27-2021

Turkey

4 Oturum açma işleminin

35 Sayfa Görünümleri

• Message 9 of 9

2021-02-17, 18:13 PM
Bunu öğrendiğim iyi oldu. Çok teşekkür ederim hocam. Daha önce kullanmamıştım, şimdi kesinlikle Termal Ped kullanacağım.
cevap

Forum Kuralları

Lütfen mesajı göndermeden önce Forum Kurallarimızı inceleyin.

Daha fazla oku

Mevcut tekliflere göz atın!

Alışveriş yapın
X

Kayıt etmek

X

Sil

X

No, I don’t want to share ideas Yes, I agree to these terms

En beğenilen yazarlar

(Geçen 7 gün)

Kullanıcı Övgü Puanları