Sahiplerin sahiplere yardım ettiği forumlarımıza hoş geldiniz. Acil yardıma mı ihtiyacınız var? Destek sitemizi ziyaret edin.

Lenovo Topluluğu

Forum Kuralları ve Genel SohbetGenel konuşmalar Knowledge Base

Birçok dizüstü bilgisayarda "donanımdan sıfırlama" nasıl yapılır

Bazen, bazı dizüstü bilgisayarlar düzgün şekilde açılmayabilir. Güç düğmesine basınca hiçbir şey olmayabilir veya bazen LED ışıkları anlık olarak yanıp sönebilir ve sistem normal bir başlatmadan geçmeden geri kapanabilir.

 

Bunun nedeni, modern bilgisayarlardaki güç düğmesi aslında gücü doğrudan açmadığından, güç düğmesinin nasıl okunacağını etkileyen bazı bellek parçalarının bozulması olabilir. Aşağıdaki prosedür, AC ve ana bataryanın birincil güç kaynaklarını ortadan kaldıracak ve ardından güç düğmesine birkaç kez basarak artık kapasitansı boşaltacaktır. Bu, bozulmuş olabilecek saklanan değerleri temizler ancak sürücüdeki verileri etkilemez.

 

  • Dizüstü bilgisayarınızı kapatın.
  • AC adaptörünü çıkarın (eğer bağlıysa).
  • Bataryayı çıkarın.
  • Birkaç kere güç düğmesini her seferinde birkaç saniye için basılı tutun.
  • Güç düğmesini bırakın.
  • Pili geri takın ve AC'yi tekrar bağlayın.
  • Bilgisayarını açınız.

 

Sistem şimdi başlatılır ve Lenovo veya ThinkPad ekranı göründüğünde, sistem BIOS'una girmek için F1 veya uygun bir tuşa basın. BIOS varsayılan ayarlarını yeniden yükleme seçeneğini seçin, ardından kaydetme ve çıkma seçeneğini seçin (genellikle F9 veya F10)

 

Bu işlem, BIOS değerlerini bellekte yeniden yazar. BIOS'a geri dönebilir ve gerekirse daha önce özelleştirdiğiniz ayarları değiştirebilirsiniz. 

 

NOT:

 

Yukarıdaki prosedürler işletim sistemini fabrika ayarlarına döndürmez. PC'nizin işletim sistemini fabrika ayarlarına döndürmek isterseniz, lütfen fabrika ayarlarına geri dönmek için Windows 10 kurtarma seçenekleri sunan bu makaleye bir göz atın.

 

DİKKAT: İşletim sisteminizi sıfırlama, tüm verilerinizi silecektir! İşletim sistemini fabrikaya sıfırlamadan önce tüm uygulama ve kullanıcı verilerini yedeklediğinizden emin olun.

Bu bilgi yardımcı oldu mu?

Yes Yok hayır

YORUMLAR

Dreamconsumer On 2019-07-03, 6:14 AM

Satışta olan yada son 4 yıldır satılan cihaz modellerinden kaç tanesinin bataryası sökülebiliyor ? 

Forum Kuralları

Lütfen mesajı göndermeden önce Forum Kurallarimızı inceleyin.

Daha fazla oku

Mevcut tekliflere göz atın!

Alışveriş yapın
X

Sil