Sahiplerin sahiplere yardım ettiği forumlarımıza hoş geldiniz. Acil yardıma mı ihtiyacınız var? Destek sitemizi ziyaret edin.

Lenovo Topluluğu

IdeaCentre ModelleriIdeaCentre Modelleri
Tüm Forum Konuları
Seçenekler

3 İLETİ

05-31-2021

Turkey

9 Oturum açma işleminin

75 Sayfa Görünümleri

• Kayıtlı: ‎05-31-2021
  • Lokasyon: Turkey
  • GÖRÜNTÜLEME: 75
  • Message 1 of 6

Ekran kartı sıcaklığını nasıl düşürebilirim?

2021-05-31, 11:31 AM

Merhabalar. Bir kaç gün önce Lenovo İdeacentre G5 model masaüstü bilgisayarı aldım. Oyun oynarken özellikle ekran kartı kullanımı %100 olunca ekran kartı çok ısınıyor. %46 fan devrinde bir kaç dakika da 80 dereceyi bulabiliyor. Bu sıcaklıkları nasıl düşürebilirim? GTX 1650 Super ekran kartı mevcut. 

cevap
Seçenekler

1091 İLETİ

04-21-2020

Turkey

642 Oturum açma işleminin

11446 Sayfa Görünümleri

• Kayıtlı: ‎04-21-2020
  • GÖRÜNTÜLEME: 11446
  • Message 2 of 6

Re:Ekran kartı sıcaklığını nasıl düşürebilirim?

2021-05-31, 19:58 PM

Selamlar, iyi günlerde kullanın:)

Bahsettiğiniz sıcaklık değerleri fazla yüksek değil, grafik işlemcisi 90°C'ye dek çalışabilecek bir yapıda.

Ancak “Ekran kartı sıcaklığını nasıl düşürebilirim?” sorunuzu şöyle yanıtlayabilirim.

1) Uyumlu sürücüleri kullanın. Bilgisayarınızdaki sürücüleri pcsupport.lenovo.com adresinden yükleyebilir, kurabilir ve güncelleştirebilirsiniz. Uyumsuz sürücüler grafik kartına gereksiz yük bindirebilir veya düşük performansta çalışmasına neden olabilir.

2) Kullanmadığınız grafik özelliklerini kapatın, örneğin oyun oynuyorsanız ve monitörünüzü yüksek çözünürlükteyse anti aliasing ayarı kapatabilirsiniz.

3) Bilgisayar kasasındaki hava akışını arttırmak ısının atılmasını daha verimli bir hâle getirebilir. Eskiden bunun için bilgisayar kasasını açıp küçük vantilatörler kullanırdık :D Tabii bunu öneremem, ancak kasa uygunsa bir hava girişi bir de hava çıkışı için en az iki fan tavsiye edebilirim. Eğer bu kasa havalandırma seçeneği mümkün değilse bilgisayarınızı tozsuz, serin ve havadar bir ortamda kullanmanız en ideal yoldur.

cevap
Seçenekler

3 İLETİ

05-31-2021

Turkey

9 Oturum açma işleminin

75 Sayfa Görünümleri

• Message 3 of 6

2021-06-01, 10:44 AM

Mesajınız için teşekkür ederim. Ancak küçük bir şeyi yanlış söylüyorsunuz. Ben bu bilgisayara MSI Afterburner indirdim ve ekran kartı için maksimum sıcaklık 83 derece olarak belirlenmiş. Yani yanılmıyorsam 3 derece daha artarsa bilgisayar kapanacak. Ayrıca, 75 derece üstü ekran kartına zarar veriyor diye duydum. Pek emin değilim. Uyumlu sürücüleri kullanıyorum. 

cevap
Seçenekler

1091 İLETİ

04-21-2020

Turkey

11446 Sayfa Görünümleri

• Message 4 of 6

2021-06-01, 12:14 PM

Selamlar

@ Dureren wrote:

Ancak küçük bir şeyi yanlış söylüyorsunuz. Ben bu bilgisayara MSI Afterburner indirdim ve ekran kartı için maksimum sıcaklık 83 derece olarak belirlenmiş.

Referans kartın dayanımı 90°C olarak belirlenmiş (bkz. link). MSI Afterburner kaydettiği en yüksek sıcaklığı size bildiriyor olabilir. Bilgisayarınızdaki custom kartsa veya özel bir sürücüyse 83°C'de kapanabilir de. Bilgisayarınızın MTM numarasını paylaşırsanız belki ona bir bakabiliriz.

MTM numarası bilgisayarınızdaki konfigürasyonu belirten bir model numarasıdır ve genelde on adet rakam ve harften oluşur. Cihazımın MTM numarasını ve seri numarasını nasıl bulabilirim?

@ Dureren wrote:

Ayrıca, 75 derece üstü ekran kartına zarar veriyor diye duydum. Pek emin değilim.

Bilgisayarınızdaki grafik kartı, çok güçlü kartlardan biri ve bu yüzden enerji tüketimi de ulaştığı sıcaklık da yüksek. Tasarımı da buna imkân veriyor. Çalıştıkça (ve ısındıkça) bir miktar yıpranacaktır, fakat her yıl veya iki yılda bir temizliği ve termal macun yenilemesi yaparsanız bundan en az şekilde etkilenebilirsiniz. Termal macun yerine termal ped mevcutsa onun bakım döngüsü daha uzun aralıklıdır.

cevap
Seçenekler

3 İLETİ

05-31-2021

Turkey

9 Oturum açma işleminin

75 Sayfa Görünümleri

• Message 5 of 6

2021-06-01, 13:11 PM

MTM numarası: 90N900FKTX.

Peki MSI Afterburner üzerinden fan ayarlaması yaparsam garantisi bozulur mu? Bozulmaz ise hangi fan ayarını önerirsiniz? Bunu sormamın sebebi yani cihazıma zarar vermek istemiyorum. Otomatik fan hızına güvenebilir miyim?

cevap
Seçenekler

1091 İLETİ

04-21-2020

Turkey

11446 Sayfa Görünümleri

• Message 6 of 6

2021-06-01, 15:04 PM

Garantiyle ilgili kesin konuşamam ancak MSI Afterburner ile (veya başka programla) seçeneklerde makinenin doğasına uymayan ayarlar yaparsanız hasara yol açabilir bu da garantinin dışında kalacaktır, kasko varsa onu ilgilendirebilir.

Otomatik ayar genelde gayet iyi oluyor. 

İnce ayar yapmayı düşünüyorsanız kasanın fanlarını da kontrol etmenizi tavsiye ederim. Nasıl bir ayarlama yapacağınızla ilgili ölçütü siz belirleyebilirsiniz.

Örnek olması için İnternet gezintisi, Youtube 1080p60FPS videolardaki sıcaklık/performansı ölçüt alabilirsiniz. Böylece basit bir video izlerken fanlar ses yapmaz. Fakat bilgisayarınız bu sıradaki sıcaklığın üstüne çıktığında fanlar çalışarak bilgisayarı mümkün olabildiğince serin tutmaya çalışır. O sırada da oyun oynuyorsanız veya başka bir iş yapıyorsanız kulaklık takıp fan sesini de duymazsınız. Bu örnekte sıcaklık ayarlarını gözleyip ölçtükten sonra ayarlayabilirsiniz. Mesela %60 @ 55°C, %90 @ 65°C, %100 @ 70°C. Eğer düşük devirdeyken (mesela 20 değerindeyken) fan sesi işitilmiyorsa onu da %20 @ 30°C şeklinde ayarlayabilirsiniz. 

Eğer voltaj ayarlarıyla da oynayacaksanız sıcaklığın 90° C'ye yaklaşmamasına özellikle dikkat etmeniz lazım.

cevap

Forum Kuralları

Lütfen mesajı göndermeden önce Forum Kurallarimızı inceleyin.

Daha fazla oku

Mevcut tekliflere göz atın!

Alışveriş yapın
X

Kayıt etmek

X

Sil

X

No, I don’t want to share ideas Yes, I agree to these terms

En beğenilen yazarlar

(Geçen 7 gün)

Kullanıcı Övgü Puanları