Lenovo Topluluğu

Lenovo Dizüstü ModelleriIdeaPad Dizüstü Modelleri
Tüm Forum Konuları
Seçenekler

24 İLETİ

01-18-2020

US

63 Oturum açma işleminin

555 Sayfa Görünümleri

• Kayıtlı: ‎01-18-2020
  • Lokasyon: US
  • GÖRÜNTÜLEME: 555
  • Message 1 of 14

Ideapad 330 Performans Sorunu

2020-07-12, 11:00 AM

Daha önceki konuda bazı FN kısayol tuşların işlevini yerine getirmediğini söylemiştim. Ben de BIOS sürümü tekrar güncelledim ve bu sefer ekran parlaklığını sona getirip ve bir daha basınca ekranı kapatıyordu yani ışığı kapatıyordu. Sonra BIOS sürümü falan düşürdüm o ayar gelmedi. Bu arada BIOS güncellemede falan BIOS ayarlarını sıfırlıyorum. Yeniden Windows 10 kurmak sorunları düzülecek diye düşündüm. Windows 10 2004 Home kurdum. Kurmaz olaydım sıfır dedim. İçinde ki tüm diskleri silerek temizleyerek temiz kurulum yapmıştım. Tüm sürücüleri güncel kurdum, ancak cihaz yeniden başlatınca veya BIOS ayarlarını yapınca cihaz Windows logosundan sonra 2dk falan siyah ekranda fare imleci gözükerek bekliyorum sonra Hoşgeldiniz yazısı geliyor, sonra bir daha Hoşgeldiniz yazısından sonra 30 saniye falan yine rahat siyah ekranda fare ile bekleyip masaüstü ekranı yüklemeye başlıyor ve yüklenmesi de geç. Fastboot açıp ve UEFI kurulum ayarlı cihaz. HDD, Bellek testleri temiz. Bir daha temiz kurulumu bir kaç kez yaptım USB belleğe ve farklı kaynaklardan denedim Windows 10 ISO dosyalarını. Normal de bu gibi sorunlar formattan önce yoktu ve cihaz 28 saniyeye hazır hale geliyordu. Ekran parlaklığı kısayol da eski haline geldi ama diğer 3 kısayol yine çalışmadı TUŞLAR ÇALIŞIYOR. Bir de cihazı bazen yeniden başlatırken Windows 10 logosu yani üretici logosunda sol hoparlörden bir kere pıtt sesi geliyor. HDD Tune ile sağlık testi 3 saat ardından temiz yeşil çıktı ve herhangi bir hata yok sağlıklı. Cihazın BIOS yazılımda mı problem var, yoksa başka bir şey mi? BIOS yeniden girmek zararlı mı? HDD sıcaklığı 39-40 derece. Normal kullanımda cihazın orta bölüm işlemci ekran kartı olan yerler daha serin, ama HDD olduğu yer alta dokunca daha sıcak dediğim bölgelerden. 

cevap
Seçenekler

2066 İLETİ

01-10-2019

SK

1067 Oturum açma işleminin

29893 Sayfa Görünümleri

• Kayıtlı: ‎01-10-2019
  • Lokasyon: SK
  • GÖRÜNTÜLEME: 29893
  • Message 2 of 14

Re:Ideapad 330 Performans Sorunu

2020-07-13, 14:10 PM

Merhaba @MasterCheff,

Sistemi sıfırdan yeniden yüklediysen, yazılım açısından yanlış olabilecek pek çok şey yoktur. Destek sitemizdeki tüm sürücüleri manuel olarak yeniden yüklemeyi deneyebilirsin (sürücüleri aramak için seri numaranızı kullan). Ayrıca BIOS'a girebilir ve orada SATA modunu değiştirme olasılığın olup olmadığını görebilirsin. Eğer öyleyse, AHCI olarak ayarlanmış mı?

Selamlarımla,

Ala
Polish, Turkish & Smart Home Community Lead

Communities:   English    Deutsche    Español    Português    Русскоязычное    Česká    Slovenská    Українська   Polski    Türkçe   Moto English

Please do not ask me questions by Personal Message; questions belong in the forums.

Proszę nie zadawać mi pytań przez wiadomości prywatne, publikując pytanie na forum masz większe szanse na otrzymanie odpowiedzi, a być może pomożesz również komuś, kto ma podobny problem.

Lütfen, sorularınızı bana kişisel mesajlarıyla göndermeyın, sorunuzu foruma yazınca cevabınızı daha hızlı alacaksınız, ayrıca aynı sorunu yaşayan diğer kullanıcılara yardımcı olabilirsiniz.

cevap
Seçenekler

24 İLETİ

01-18-2020

US

63 Oturum açma işleminin

555 Sayfa Görünümleri

• Message 3 of 14

Ynt::Ideapad 330 Performans Sorunu

2020-07-13, 14:42 PM

BIOS'da öyle bir ayar göremedim ve normal varsayılan ayar kullanıyorum. Cihaz artık kırıp atacak duruma getirdi, öyle sinirlendiriyor beni. Böyle yapmazdı bilgisayar, normal açılışta bile neredeyse 5dk falan kendisine gelmesini bekliyorum ve cihaz açılınca en basit tarayıcı girmeye çalışınca bekliyorum. USB bellek ile format için belleği seçince ilk Lenovo yazısı geliyor ya onun üstünde sol köşede alt tire şeklinde kalın bir çizgi var ama normal Windows ön yüklemesin de yok. Windows 10 2004 kullanıyordum ve 1903'den 2004'e kadar sorunsuz seri kullanıyordum cihazı güncellemeler ile. Cihazda hafıza falan dolunca temizlik yapayım dedim ve Vantage'de Dolby gibi ayarlar gitmiş idi, cihaza temiz kurulum yapınca Vantage'de ayarlar gelir dedim, gelmedi o ayarlarda. BIOS yazılımı elektrik gibi aksamlar da sorun olmadığı sürece bozulma şansı yok dimi? Ben ekran kapatma özelliği çalışmadığı için USB Back Flash açıp tekrardan güncel yazılımı kurup işlem bitince BIOS ayarlarını sıfırladım. Belki BIOS yazılımın da sorun olur diye, hiç bir şey değişmedi. Cidden cihazım açılması ve siyah ekranda ilk açılırken fare imleci ekran da gözükmesi falan uzun sürüyor. Gerekli donanım testler yaptım ve HDD bad sector testi yaptım yeşil çıktı ve sağlıklı diyor. Ne yapmam gerekli bu durumlar da acaba? 1 yıldır kullanıyorum cihazı ilk defa bunlar geldi başıma ve güzel bakarım cihazıma. 

Aldığım günden beri de bazen bilgisayar kasarak arkadan ses açıksa dırr diye 2 saniyeliğine geçip gidiyor bu ara da oluyor. Fare imleci de kasıyor bu sesle beraber. Bu aldığım günden beri bir kaç kere servise gitti bir temizlik, bakım ve menteşe sert olunca yumuşatmak için göndermiştim. Cihazım genel kontrolden geçtiğini falan söylüyordu BIOS dahil kağıtta. 

cevap
Seçenekler

2066 İLETİ

01-10-2019

SK

29893 Sayfa Görünümleri

• Message 4 of 14

2020-07-14, 9:08 AM

Merhaba @MasterCheff,

Laptopunda kesinlikle yanlış bir şey var ama ne olabileceğini söylemek zor.

HDD'ni nasıl formatladın? NTFS olarak mı? Bunu yaptıysan, Lenovo DDRS hizmetini kullanarak kurtarma işlemi yapmayı deneyebilirsin. Ayrıntılı talimatları burada bulabilirsin:

https://support.lenovo.com/us/tr/solutions/ht103653

Selamlarımla,

Ala

Communities:   English    Deutsche    Español    Português    Русскоязычное    Česká    Slovenská    Українська   Polski    Türkçe   Moto English

Please do not ask me questions by Personal Message; questions belong in the forums.

Proszę nie zadawać mi pytań przez wiadomości prywatne, publikując pytanie na forum masz większe szanse na otrzymanie odpowiedzi, a być może pomożesz również komuś, kto ma podobny problem.

Lütfen, sorularınızı bana kişisel mesajlarıyla göndermeyın, sorunuzu foruma yazınca cevabınızı daha hızlı alacaksınız, ayrıca aynı sorunu yaşayan diğer kullanıcılara yardımcı olabilirsiniz.

cevap
Seçenekler

24 İLETİ

01-18-2020

US

63 Oturum açma işleminin

555 Sayfa Görünümleri

• Message 5 of 14

2020-07-14, 9:39 AM

Evet NTFS. Cihazı FREEDOS olarak satın almıştım sanırım, geri yükleme anahtarı çalışır mı? OEM ucuz KEY satın almıştım internetten. 

7VCN45WW sürümüne düşürdüm bir tık daha iyi gibi ama şu iki kere siyah ekran da bekletme olayı canımı sıktı. Yeniden başlatınca bilgisayar çok ağır başlıyor ve BIOS da bir ayar yapıp kaydedince yine aynı şekilde ağır açılıyor. Tamam cihaz SSD olsa daha iyi, ama HDD Windows 10 da o kadar yavaş değildi. Bilgisayar da bir şeye tıklayınca donuyordu 5 saniye falan kendine geliyor. Acaba artık 2004 sürümüne mi uyumlu değil acaba Lenovo yayınladığı yazılımlar?

Vantage de kullandığım bir kaç özellik gitti. Vantage kaldırıp yükleme geçtim, temiz kurulumda da yok o özellikler. Dolby ses ayarları ve bilgisayar kapalıyken USB'den şarj etme gibi ayarlar yok.(Tüm gerekli yazılımlar da yüklü) OneKey Optimizer ile günlük fan temizlerken yarın tekrar gelin derdi, şimdi hiç temizlik yapmadınız diyor yani 2 saat kaldı veya yarın gel gibi uyarmıyor, sanki yapmadım temizlik gibi gösteriyor. Önceden temizledikten sonra, 23 saat sonra tekrar gelin diyordu. BIOS mesela 7VCN45WW sürümüne düşürdüm, 7VCN48WW olan sürümü bulamıyor Vantage, sistem güncel diyor :) 7VCN45WW sürümün de normal açılırken Hoşgeldiniz yazısından sonra siyah ekran olmadı, ancak yeniden başlatınca yine oluyor, cihazı yeniden başlatmayı yapmaktan korkuyorum artık cihaz bir şey güncellemese diyorum. 

Hoşgeldiniz yazısından sonra explorer.exe mi yeniden başlatıyor bu kadar süre bekletiyor arka plan da bilmiyorum. Cihaz arkada ufak işlem yapınca kilitlenecek duruma geliyor. Cihazda bildiğim tüm taramayı yaptım Vantage de dahil sorun gözükmüyor. Formattan öncede 2004 kullanıyordum bu kadar ağır değil, cihaz bir süre sonra bekleyince kendine gelince normal performans çalışıyor arkada işlem yoksa tabii. Bir süre 7VCN45WW de kalabilirim ve bu Vantage de cihazıma uyumlu hale getirsinler o kadar geri bildirim yaptım. 

Bir konuda arkadaşın dediği gibi bazen fare imlecin de atlamalar da oluyor. 

cevap
Seçenekler

2066 İLETİ

01-10-2019

SK

29893 Sayfa Görünümleri

• Message 6 of 14

2020-07-14, 10:22 AM

Merhaba @MasterCheff,

Dizüstü bilgisayarı freedos olarak satın aldıysan, Lenovo DDRS hizmeti için uygun olmayabilir.

Eski BIOS'u şimdi kullaniyorsan, BIOS'u fabrika ayarlarına getirip (USB Boot'un etkin olduğundan emin ol) sistemi yeniden yüklemeyi deneyebilirsin. Belki de sistemin son yüklemesinde sorunlara neden olan daha yeni BIOS sürümüdür.

Selamlarımla,

Ala

cevap
Seçenekler

24 İLETİ

01-18-2020

US

63 Oturum açma işleminin

555 Sayfa Görünümleri

• Message 7 of 14

2020-07-14, 10:46 AM

Bir kaç kez farklı sürümler de BIOS'u düşürerek sistemi yeniden yüklemiştim işe yaramamıştı. Sistemi yeniden yüklemek hızlı 5dk'a yüklüyorsun bundan sonrası uzun sürmekte ve uğraştırmaktadır. BIOS Fabrika ayarlarında zaten USB Boot aktif oluyor ve UEFI olarak otomatik seçmiş oluyor. 

Bir şey daha soracağım, BIOS güncellerken yanlış BIOS hariç ve  elektriksel bir durum söz konusu olmadığı sürece, BIOS yazılımın olduğu yerin bir ömrü var mı? SSD gibi bir hafızası mı var kolay kolay yazarken yıpranma ömrü var mı? Sonuçta kodları giriyor ve eski girdileri siliyor güncelleme yaparken. BIOS düşürmesinde de yeni BIOS girdileri silip eski yüklediğim BIOS girdileri giriyor doğru mu? Hep BIOS güncellerken dikkatli olun dedikleri elektrik gitmesi ve işlem bitmeden kapatmasından başka tehlikesi var mı? USB aygıtların çıkarılması gerekli mi ve antivirüs falan kapatın diyor, normal Windows 10 antivirüs programı kapatmaya gerek var mı? Siz nasıl BIOS güncelliyorsunuz hem burada bilgi olmuş olur. 

Ben BIOS güncellemesi ve düşürmeden önce yaptım şey;

Pilin dolu olduğuna emin oluyorum, arkada açık pencere falan varsa kapatıyorum, USB aygıtı olarak kablosuz fare takılı ve antivirüs olarak Windows 10 Defender var açık olarak güncellemeye başlıyorum. Burada bir hatam var mı güncellerken? Bir de pilin tamamen dolu olması gerekli mi? Zaten prize takılı olarak güncelleme yapıyoruz. 

Cihazın bir süre sonra boştaki değerleri;

Windows 10 1909 sürümü indirip, yeniden kurulum yapacağım, eğer bu sürümde de bir problem olursa artık Lenovo servisine yollayacağım.

cevap
Seçenekler

24 İLETİ

01-18-2020

US

63 Oturum açma işleminin

555 Sayfa Görünümleri

• Message 8 of 14

2020-07-14, 16:36 PM

Yok sorun devam ediyor 1909 sürümünde de. Windows logosunda dönen şey kasıyor böyle takılarak dönüyor.(Uzun süre kapalı kalıp açınca) Bilgisayar açıkken masaüstü ekranında 3 kere bip sesleri geldi hoparlörden.(Bu sesi cihaz çok yavaş açıldığında ve geç yükleme yaptığında böyle ses duymuştum) Bu bip sesi bazen duyuyorum. 

cevap
Seçenekler

2066 İLETİ

01-10-2019

SK

29893 Sayfa Görünümleri

• Message 9 of 14

2020-07-15, 12:23 PM

Merhaba @MasterCheff,

Başlangıçta duyulan bu tür bipler BIOS Self-Test göstergeleridir. BIOS Self-Test bip seslerin listesini burada bulabilirsin:

https://support.lenovo.com/us/tr/solutions/ht062270

Laptop açıldığında hangi sıgnal'ı duyduğunu söyleyebilir misin?

Selamlarımla,

Ala

cevap
Seçenekler

24 İLETİ

01-18-2020

US

63 Oturum açma işleminin

555 Sayfa Görünümleri

• Message 10 of 14

2020-07-15, 13:10 PM

Başlangıçta değil, bilgisayar hazır halde masaüstü ekranı açıldığında Windows 10 içerisinde bip sesleri geldi. 3 kere bip bip bip şeklinde yaptı. Arkadaşa AIDA64 Raporu paylaştım cihaz da bir problem gözükmediğini söyledi, Vantage de donanım testleri yaptım sonuç kodu sorun bulunmadığı söylüyor. Windows 10 yüklenirken dönen şey ilk açılışta kasıyor ve cihazin kendine gelmesi uzun sürüyor. 

cevap

Forum Kuralları

Lütfen mesajı göndermeden önce Forum Kurallarimızı inceleyin.

Daha fazla oku

Mevcut tekliflere göz atın!

Alışveriş yapın
X

Kayıt etmek

X

Sil

En çok Övgü Puanları alan Kullanıcılar

Kullanıcı Övgü Puanları

Tümü göster