Sahiplerin sahiplere yardım ettiği forumlarımıza hoş geldiniz. Acil yardıma mı ihtiyacınız var? Destek sitemizi ziyaret edin.

Lenovo Topluluğu

Lenovo Dizüstü ModelleriIdeaPad Dizüstü Modelleri
Tüm Forum Konuları
Seçenekler

65 İLETİ

12-16-2020

Turkey

51 Oturum açma işleminin

545 Sayfa Görünümleri

• Kayıtlı: ‎12-16-2020
  • Lokasyon: Turkey
  • GÖRÜNTÜLEME: 545
  • Message 1 of 7

Ideapad Gaming 3

2021-03-15, 9:21 AM

Herkese merhaba.

Bugün yaşadığım bir sorundan bahsetmek istiyorum. i5 10300H, 1650ti, 16GB Ram konfigürasyonuna sahibim. Örnek olarak Battlefield V oyununu ele almak istiyorum. CPU long power olarak 55 e short power olarak da 90 watt a ayarlanmış. Fakat oyun oynarken 55 watt olması gereken güç genellikle 35 wattlarda geziniyor. Tüm sürücülerim ve windows 10 güncel durumda. Batterye tıkladığımda best performance seçilmiş durumda ve group policyden de power throttle ı kapattım. Geriye tek bir seçenek kalıyor, 135 wattlık power adaptör bu laptop için yeterli değil. Legion 5 serisinde aynı işlemci ve 1650 ekran kartı olan konfigürasyonlarda 170 wattlık bir power adaptör konulmuş. Bu sorunu çözmek için ne yapabilirim? Teşekkürler.

cevap
Seçenekler

890 İLETİ

04-21-2020

Turkey

505 Oturum açma işleminin

9301 Sayfa Görünümleri

• Kayıtlı: ‎04-21-2020
  • GÖRÜNTÜLEME: 9301
  • Message 2 of 7

Ynt:Ideapad Gaming 3

2021-03-15, 14:14 PM

Selamlar

Bilgisayarınızın MTM numarasını belirtebilir misiniz (bkz. Cihazımın MTM numarasını ve seri numarasını nasıl bulabilirim?)

Bilgisayarınızdaki tüm sürücüleri pcsupport.lenovo.com sitesinden veya Lenovo Vantage ile edinip yükleyebilirsiniz ve tüm sürücülerinizin güncel olduğunu bu şekilde kontrol edebilirsiniz. Başka kaynak veya araçtan sürücü yüklediyseniz uyumlu çalışmayabilir.

Geforce GTX 1650 Ti grafik işlemcisinin güç tüketimi 50 ila 80 W olmalı, oyun oynarken bilgisayarınız CPU ile GPU arasında güç dengelemeye ve hız yavaşlatmamaya yönelik böyle bir güç ayarlamasına gidiyor olabilir. Oyun oynarken bilgisayarınızın pil gücü azalıyor mu fark ettiniz mi?

cevap
Seçenekler

65 İLETİ

12-16-2020

Turkey

51 Oturum açma işleminin

545 Sayfa Görünümleri

• Message 3 of 7

Ynt::Ideapad Gaming 3

2021-03-15, 14:26 PM

Geri dönüşünüz için teşekkür ederim. Bilgisayarımdaki tüm sürücüler güncel hatta 1 saat önce tekrar kontrol ettim. Başka kaynak veya 3rd party yazılım kullanmadım. 

MTM: 81Y4

Oyun oynarken pil gücü azalıyor evet. Bayadır var bu sıkıntı fakat kafaya takmamıştım. Bu sorun ile ilgili mi? Legion 5 serisinde 1650 olan modellerde bile 170wattlık bir power adapter kullanılmış neden daha fazla watt isteyen bu modelde sadece 135 wattlık bir adapter ile yetinilmiş anlayabilmiş değilim. Intel'in sitesinde tdp 45 watt olarak söylenmiş ve Lenovo Vantage Balanced modda çalıştığında CPU wattı 50 watt olarak ayarlanmış. Ben hiç 50 wattı göremiyorum ne Performance ne de Balanced modda. Gördüğüm değerler her zaman 35 ve altı. Hiçbir zaman 40 veya 45 wattı göremiyorum. Böylelikle frequency azalıyor ve drop yiyebiliyorum. Lenovo Vantage ayarı süs gibi duruyor benim için yani :( 

Aynı zamanda current throttle da var konuda bahsettim mi hatırlamıyorum. Yeni bir güç kaynağı mı almam gerekiyor? Yardımcı olursanız çok sevinirim. Ayrıca ekte bir .txt dosyası paylaşıyorum. Ne kadar uzun süre power throttle yaşandığını görebilirsiniz. Yardımlarınız için şimdiden teşekkürler. 

Edit: Ayrıca oyun oynarken bazen adaptörden tiz bir ses de geliyor titreme gibi. 

cevap
Seçenekler

890 İLETİ

04-21-2020

Turkey

9301 Sayfa Görünümleri

• Message 4 of 7

2021-03-15, 15:23 PM

Selamlar, rica ederim.

Bu durumun AC güç adaptörü ve CPU ile GPU'nun elektrik canavarı olmasıyla ilgili olduğunu düşünüyorum. Uzun süre çok güç gerektiren uygulamalarda (ağır oyunlarda, video render etmede vb.) bilgisayarınızın pil gücünden de yararlanması, güç adaptörünün işlemcilere yeterli güç sağlayamamasıyla ilgili olmalı. Güç adaptörünü başka prize takarak ev şebekesinde, duvar prizinde veya uzatma kablolu prizle de bu durum sürüyor mu bakabilirsiniz. Bilgisayarınızı kullanım alışkanlığınıza bağlı olarak bu sizin için bir çözüm sağlayabilir veya daha güçlü bir adaptör satın alıp kullanabilirsiniz. ideapad'ler Legion bilgisayarlara göre daha ekonomik çözümler olduğu için fazla güçlü adaptörlerle birlikte satılmıyor olabilir diye düşünüyorum.

Sizin yerinizde ben olsaydım eğer oyun performansımı negatif etkilemiyorsa hız, güç ve sıcaklık değerlerini kafaya takmazdım, çünkü bunlar normal çalışma değerlerinde görünüyor. Ara sıra frame drop yaşadığınız için belki güç adaptörünü değiştirmek işinizi görebilir tabii. Fakat öncelikle hem farklı prizde çalıştırmayı deneyin hem de bilgisayarınızın sert ve serin bir zeminde çalıştırarak bilgisayarınız altının iyi havalandığına emin olun. Geçici bir çözüm olarak oyun video ve grafik seçeneklerini düşürmeyi de düşünebilirsiniz, gerçi hangi oyunu oynadığınıza bağlı

cevap
Seçenekler

65 İLETİ

12-16-2020

Turkey

51 Oturum açma işleminin

545 Sayfa Görünümleri

• Message 5 of 7

Re:Ideapad Gaming 3

2021-03-15, 15:33 PM

Geçici bir çözüm aramıyorum açıkçası kalıcı olması her zaman daha iyi benim için. Fakat şöyle bir durum var, bu bilgisayarı hem oyun oynamak hem de işlerimi halletmek için aldım. İşlerimi halletmemde hiçbir sıkıntı yok fakat oyun tarafında bana gerekli gücü veremiyorsa "gaming" ibaresinin bulunması biraz saçma geliyor. Reddit ve çoğu sitede okuduğuma göre Lenovo bazı kişilere ücretsiz olarak güç kaynağı göndermiş ama maalesef ki Türkiye'de işler böyle yürümüyor. 

Lenovo'yu aradığımda format atın bakalımla karşılaştım :D Her şeyin çözümü format olsa ne güzel olurdu. Bu şeye benziyor, hamburger sipariş ediyorsunuz ve yarısı yanık, bu durumu belirttiğinizde satıcı size "Yanmış olabilir yarısı ama diğer tarafları tam orasını yiyin" diyor. Bilmem anlatabildim mi? Bu konuyu detaylı olarak nereden takip edebilirim sizce, nasıl bir yol izlemem gerekiyor? 

cevap
Seçenekler

890 İLETİ

04-21-2020

Turkey

9301 Sayfa Görünümleri

• Message 6 of 7

2021-03-15, 16:34 PM

Sizi anlayabiliyorum. Bu konuda sadece bu durum özelinde değil genel bir yorum yapardım ama başımıza iş almayalım 😬

Bu konuda benim yapabileceğim bir şey maalesef yok. Lenovo'ya bu konu hakkında geri bildirimde bulunabilirsiniz: support.lenovo.com adresinde sayfanın en sağında aşağı doğru "☺ Feedback" düğmesine basınız. Böylece öneri ve şikâyetiniz doğru kişilere ulaşabilir

Teknik destek için Lenovo'ya telefon ettiğinizi varsayıyorum, belki sonradan kurulmuş bir program veya yazılımın performans kaybına neden olup olmadığını tespit etmeyi kolaylaştırmak için bilgisayarı sıfırlamayı teklif etmiş olabilirler. Çoğu zaman yanlış bir ayarlama veya bir programın beklenmedik bir "özelliği" söz konusu olduğu için böyle bir yanıt vermiş de olabilirler. Ben yine de destek için linki şuraya bırakayım: support.lenovo.com/contactus

cevap
Seçenekler

65 İLETİ

12-16-2020

Turkey

51 Oturum açma işleminin

545 Sayfa Görünümleri

• Message 7 of 7

Re:Ideapad Gaming 3

2021-03-15, 19:44 PM

Yabancı bir sitede konu açtım ve "unclewebb" nicknameli arkadaş geri dönüş yaptı. Bu konu hakkında araştırma yapanlar mutlaka görmüştür ismini. İki farklı throttle olduğunu söyledi ve bunları aşabilmem için 3rd party yazılımları baya kurcalamam gerekiyormuş. Kendi kendime şu soruyu sordum ben bu bilgisayarı kurcalamak için mi aldım? Umarım yarın Lenovo bir dönüş yapar ve sorunu halleder. Ya kronik bir sıkıntı var bu seride ya da bu laptop sorunlu...

cevap

Forum Kuralları

Lütfen mesajı göndermeden önce Forum Kurallarimızı inceleyin.

Daha fazla oku

Mevcut tekliflere göz atın!

Alışveriş yapın
X

Kayıt etmek

X

Sil

X

No, I don’t want to share ideas Yes, I agree to these terms

En beğenilen yazarlar

(Geçen 7 gün)

Kullanıcı Övgü Puanları