Sahiplerin sahiplere yardım ettiği forumlarımıza hoş geldiniz. Acil yardıma mı ihtiyacınız var? Destek sitemizi ziyaret edin.

Lenovo Topluluğu

Lenovo Dizüstü ModelleriIdeaPad Dizüstü Modelleri
Tüm Forum Konuları
Seçenekler

1 İLETİ

10-24-2020

Turkey

2 Oturum açma işleminin

0 Sayfa Görünümleri

• Kayıtlı: ‎10-24-2020
  • Lokasyon: Turkey
  • GÖRÜNTÜLEME: 0
  • Message 1 of 13

Lenovo Ideapad 700 Laptop Kilitlenme Sorunu

2020-10-24, 14:09 PM

Merhaba,

3 yıldır lenovo ıdeapad 700 laptop kullanıyorum. 2 yıldır ara sıra bilgisayarım durup dururken kapanıyor. Güncelleştirmelerini yaptım, uyku ayarını değiştirdim. Hiç bir şekilde sorunu çözemedim. Sizden de yetkili biri arayıp bağlandı laptopa ama halledemedi. Bilgisayarımın kapanma aralıkları arttı. Bundan size yazıyorum. Bu sorunu halledebilir misiniz? Artık baya işlerime engel olmaya başladı.

cevap
Seçenekler

8 İLETİ

06-15-2018

Turkey

5 Oturum açma işleminin

38 Sayfa Görünümleri

• Kayıtlı: ‎06-15-2018
  • GÖRÜNTÜLEME: 38
  • Message 2 of 13

Re:Lenovo Ideapad 700 Laptop Kilitlenme Sorunu

2021-04-19, 18:09 PM

Merhaba aynı sorunu bende yaşıyrum acaba çözüm bulabildiniz mi? Bulduysanız lütfen bana ulaşın 0531 314 0820 çok mağdrum

cevap
Seçenekler

59 İLETİ

12-16-2020

Turkey

47 Oturum açma işleminin

505 Sayfa Görünümleri

• Kayıtlı: ‎12-16-2020
  • GÖRÜNTÜLEME: 505
  • Message 3 of 13

Lenovo Ideapad 700 Laptop Kilitlenme Sorunu

2021-04-21, 18:55 PM
Geçmiş olsun. Bilgisayarın kendi kedine kapanmasının birçok nedeni olabilir. Telefonla aradığınızda bir çözüm alamadıysanız kayıt oluşturun ve servise yönlendirin cihazı. Genellikle 5 iş günü içerisinde çıkışı yapılıyor.
cevap
Seçenekler

8 İLETİ

06-15-2018

Turkey

5 Oturum açma işleminin

38 Sayfa Görünümleri

• Message 4 of 13

2021-04-22, 11:17 AM

Teşekkürler, fakat zaten servis saçma sapan anakart, ram, batarya değişimi dedi. Başka bir bilgisayarcı ise anakart rtam her şey sapa sağlam dedi ve çözemedi. Servis 7 bin maliyet çıkardı şaka gibi cihazı 3 bine almıştım :) Ve 5 günde çıkmıyor 25 günde geri yolladılar. Lenovo beni hüsrana uğrattı

cevap
Seçenekler

59 İLETİ

12-16-2020

Turkey

47 Oturum açma işleminin

505 Sayfa Görünümleri

• Kayıtlı: ‎12-16-2020
  • GÖRÜNTÜLEME: 505
  • Message 5 of 13

2021-04-22, 11:25 AM
Üzücü gerçekten. Servis de çözemiyorsa yapabileceğiniz pek bir şey yok maalesef ki. Garantiniz devam ediyor mu?
cevap
Seçenekler

8 İLETİ

06-15-2018

Turkey

5 Oturum açma işleminin

38 Sayfa Görünümleri

• Message 6 of 13

2021-04-22, 11:29 AM

Malesef, 4. senesi cihazın

cevap
Seçenekler

811 İLETİ

04-21-2020

Turkey

444 Oturum açma işleminin

8386 Sayfa Görünümleri

• Kayıtlı: ‎04-21-2020
  • GÖRÜNTÜLEME: 8386
  • Message 7 of 13

2021-04-23, 9:03 AM

Selamlar, geçmiş olsun.

Sorun yaşadığınız cihazların MTM numaralarını paylaşabilir misiniz? Donanımda değişiklik yaptıysanız bunu da belirtiniz. Kullandığınız işletim sistemi ve yazılımlarla ilgili de bilgi paylaşabilirsiniz.

Başlıkta kilitlenme, konu içeriğinde kapanma yazıyor. İkisi birbirinden farklı. Hangisi oluyor?

Kilitlenme için de kapanma için de anakart tamiri gerekebilir; fakat kapanma genelde ısınmayla ilgili oluyor,  bilgisayarınızın içindeki tozları temizleyip termal macununu yenilemeniz muhtemelen işinizi görecektir. Toz temizlemek için basınçlı hava ve yumuşak fırça kullanabilirsiniz, ama elektrikli süpürge, saç kurutma makinesi veya herhangi bir sıvı kullanmayın. Macun yenilemek için izopropil alkolle işlemcideki mevcut macunu temizleyip yerine yenisini sürebilirsiniz. Bu işlemleri yaparken bilgisayarınızın donanım bakımı el kitabındaki (İng. hardware maintenance manual, ks. HMM) adımlara uyunuz.

cevap
Seçenekler

8 İLETİ

06-15-2018

Turkey

5 Oturum açma işleminin

38 Sayfa Görünümleri

• Message 8 of 13

2021-04-24, 18:23 PM

Merhabalaar MTM ne tam bilemedim makina numarasını paylaşayım : Makine türü modeli:80RU00F5TX. Donanımsal sadece ssd taktırmıştım 2 sene önce başka bir değişiklik olmadı. işletim sistemi orjinal w10. 

Hocam sorun kapanma, şöyle anlatayım: 5 6 ay önce league of legends oyunumda birden kapandı. Nedensizce açtım geri kullandım sorunsuz 1 hafta sonra yineledi ve zamanla daha sık olmaya başladı. Zaten macunları yeni yenilenmişti 2 hafta olmuştu, Sonrasında normal kullanımdada yaşadım ve servise gönderdim (garanti dışı)  Servis anakart, ram ve adaptör değişimi dedi ve 7 bin tl masraf çıkardı :) Cihazı 3 bin tl almıştım, hem gücüm yetmez hem de saçma geldi. Cihazım geri geldi (sancılı bir dönem sonunda 1 ay yollamadılar) Bir bilgisaayrcıya verdim her temizliğini yaptı denedi test etti donanımsal sorun yok diyor. Anakart saglam ısınma yok ama oda çözemedi her yolu denediğini söyledi. Araştırdım ben bir kaç fransız blog sayfasında da bu soru vardı aynı cihazın kronık bır sorunu heralde dedim ama bir yandanda çözmek istiyorum neyden kaynaklanıtr acaba?

cevap
Seçenekler

811 İLETİ

04-21-2020

Turkey

444 Oturum açma işleminin

8386 Sayfa Görünümleri

• Kayıtlı: ‎04-21-2020
  • GÖRÜNTÜLEME: 8386
  • Message 9 of 13

2021-04-25, 2:52 AM

Ben nasıl bulunacağını yazmayı unutmuşum, ama evet, sizin de bulduğunuz gibi MTM'den kastettiğim 80RU00F5TX :)

Anakartta da bir sorun olabilir, CPU veya GPU'dan kuşkulanıyorum, ancak bellek de olabilir tabii, başka bir şey de olabilir. Bildiğim kadarıyla size yardımcı olmaya çalışacağım, en azından şüpheliyi buluruz diye umuyorum.

Şöyle bir şey deneyip sorunun nereden kaynaklandığını bulmaya çalışın:

1) Bilgisayarınızdaki Windows sürümünü kontrol edin, uyumlu olan en güncel Windows sürümünün kurulu olmasını tavsiye ederim. https://support.lenovo.com/solutions/ht502786 Sanırım bilgisayarınızla uyumlu olarak en son Windows 10'un 1903 sürümü onaylanmış.

2) Bilgisayarınızdaki tüm sürücülerin pcsupport.lenovo.com adresinden indirilip kurulduğunu kontrol edin. https://pcsupport.lenovo.com/tr/tr/products/laptops-and-netbooks/700-series/700-15isk/80ru/80ru00f5tx/downloads/driver-list/ Buna grafik sürücüleri de dâhildir. Eğer başka kaynaktan grafik sürücüsü indirdiyseniz önce onu kaldırmanız gerekir, bunun için Display Driver Uninstaller'ı tavsiye edebilirim.

Bir seçenek olarak bu iki adımı atlayabilirsiniz eğer Lenovo'nun DDRS hizmetinden yararlanabiliyorsanız.

Buraya kadarki kısmı donanıma uygun yazılımın sağlanmasıyla ilgiliydi, bundan sonrası çeşitli donanım parçalarının gücünü zorlayarak (stress test) hata vermesini beklemek.

3) Stres testine başlayın. Önce CPU'yu, GPU'yu ve belleği ayrı ayrı sınayın. Bu sınamaları bilgisayarınız pil gücünde çalışırken de prize bağlıyken de ayrı ayrı yaparak sorunun pilde veya AC adaptörde olmasıyla ilgili de fikir yürütebiliriz. Stres testi için en çok tercih edilen programlardan bazıları AIDA64 (Extreme için deneme sürümünü kullanabilirsiniz), Prime95 ve Furmark kullanılabilir, bunlarla veya başka programlarla deneyebilirsiniz. Şu linkte test için bazı programlar örnek verilmiş: https://www.gearprimer.com/technology/best-tools-stress-test-pc-cpu-ram-gpu/

Stres testi sırasında bilgisayarınızda önemli bir iş yapmayın, çünkü muhtemelen sorunlu parça yüzünden bilgisayarınız kapanıverecektir, ne zaman kapanacağı belli olmaz.

cevap
Seçenekler

8 İLETİ

06-15-2018

Turkey

5 Oturum açma işleminin

38 Sayfa Görünümleri

• Message 10 of 13

2021-04-25, 21:09 PM

Öncelikle ilginizden ötürü çok teşekkür ederim. Yazdığınız bu adımları ben sorunum ilk başladığında yapmıştım. tekrardan yapacağım atladığım bir nokta olabilir, önceki sonuçlarımda ve bilgisayarcı yorumuyla ısınma olmuyor cihazımda. 

Sorun o kadar saçma ki bakın 1 haftadır kardeşime verdim pc yi ve kullan dedim (sadece dizi izliyor) ve kapanma olmadı. İşin can sıkıcı kısmı burada bir ttarlılık yok yani sadece oyunda diyemiyorum şu işlemde diyemiyorum, ısınma diyemiyorum hani kandi isteğine göre kapanır hale geldi. 

Keşke sorunun kaynağını bulsam çözüm kalsa sadece. Dediğim gibi bu adımları uygulayacağım ve bir yabancı forumda gördüm, ubuntu kurup yazılımsal mı dıye test etmeyi öğretmişler denememi önerir misiniz?

cevap

Forum Kuralları

Lütfen mesajı göndermeden önce Forum Kurallarimızı inceleyin.

Daha fazla oku

Mevcut tekliflere göz atın!

Alışveriş yapın
X

Kayıt etmek

X

Sil

X

No, I don’t want to share ideas Yes, I agree to these terms

En beğenilen yazarlar

(Geçen 7 gün)

Kullanıcı Övgü Puanları