Lenovo Topluluğu

Lenovo Dizüstü ModelleriIdeaPad Dizüstü Modelleri
Tüm Forum Konuları
Seçenekler

0 İLETİ

07-05-2020

TR

2 Oturum açma işleminin

10 Sayfa Görünümleri

• Kayıtlı: ‎07-05-2020
  • Lokasyon: TR
  • GÖRÜNTÜLEME: 10
  • Message 1 of 2

Lenovo Ideapad L340 15-IRH Gaming “Intel Turbo Boost Tech” aktif değil sorunu

2020-07-05, 12:39 PM
Yaklaşık 1 aydır i5-9300H işlemcili Lenovo Ideapad L340 15-IRH Gaming laptop kullanıyorum ve işlemcinin oyun oynarken turbo hızına çıkmadığını, normal çalışma frekansında sabit olarak kaldığını fark ettim. i5-9300H çok güçlü bir işlemci ve normal çalışma frekansı 2.4ghz, turbo boost ile 4.1ghz hıza kadar çıkabiliyor. İşlemcinin ayarlarında bir kısıtlama mı var diye şüphelenip Intel XTU programını indirdim ve gördüm ki “Intel Turbo Boost Tech” modu aktif değil. Intel XTU ile stress test yaptığınız zaman işlemci 4ghz hıza çıkıyor hatta ben -0.130V undervolt ile 5dakikalık stress test yaptığımda sabit 4ghz hızda sabit çalıştı ve “thermal throttling”, “power limit throttling” aktif hale gelmedi yani işlemcinin zorlanmadığını gösteriyor ayrıca sıcaklık en fazla 77dereceye çıktı ortalama olarak 71’di. Forza Horizon 4 oyununda 60-70fps göstermesine rağmen sırf işlemci turbo frekansına çıkmadığı için işlemcinin mecbur %90-%100ü kullanılıyor ve zaman zaman 10-20fpsde oynuyormuşum hissi veriyor. Eklediğim resme bakarsanız GPU’nun çok yüksek değerlere çıktığını ama CPU İşleyicinin 70fpsye kadar düştüğünü görebilirsiniz. Ayrıca “tekleme sayısı” değerinin 50 olmasının ve gecikme süresinin 39,4 olmasının tek nedeni işlemcinin turbo frekansına çıkmıyor olması. Fps değeriniz ne kadar yüksek olursa olsun işlemci turbo frekansına çıkmadığı için akıcı oyun oynayamıyorsunuz. Bırakın 60-70i 50fpsde bile oyunun yağ gibi akması lazım ama işlemci yüzünden gerçek 50fps deneyimi yaşayamıyorsunuz. İnternette biraz baktım işlemci modeli fark etmeksizin tüm L340 Gaming laptoplarda oyun oynarken işlemci turbo frekansına çıkmak yerine normal frekansında sabit çalışıyormuş. Ve burdan anladığım kadarıyla Lenovo, L340 modelleri için işlemciyi kısıtlayıp turbo boost özelliğini kapatmış. Turbo boostu açmanın bir yolu olmalı yardımcı olur musunuz?
cevap
Seçenekler

2066 İLETİ

01-10-2019

SK

1067 Oturum açma işleminin

29893 Sayfa Görünümleri

• Kayıtlı: ‎01-10-2019
  • Lokasyon: SK
  • GÖRÜNTÜLEME: 29893
  • Message 2 of 2

Re:Lenovo Ideapad L340 15-IRH Gaming “Intel Turbo Boost Tech” aktif değil sorunu

2020-07-06, 11:00 AM

Merhaba @mullinerflix1.

Lenovo Topluluğuna hoş geldin!

Turbo Boost aktivasyonu tamamen otomatiktir ve sadece kısa süreler için sürdürülebilir.  Çok fazla güç gerektiren kısa eylemler için kullanılabilir, ancak oyun oynarken tüm süre boyunca sürdürülemez. Turbo Boost bir test yazılımı tarafından etkinleştirilirse, düzgün çalıştığı anlamına gelir.

Selamlarımla,

Ala
Polish, Turkish & Smart Home Community Lead

Communities:   English    Deutsche    Español    Português    Русскоязычное    Česká    Slovenská    Українська   Polski    Türkçe   Moto English

Please do not ask me questions by Personal Message; questions belong in the forums.

Proszę nie zadawać mi pytań przez wiadomości prywatne, publikując pytanie na forum masz większe szanse na otrzymanie odpowiedzi, a być może pomożesz również komuś, kto ma podobny problem.

Lütfen, sorularınızı bana kişisel mesajlarıyla göndermeyın, sorunuzu foruma yazınca cevabınızı daha hızlı alacaksınız, ayrıca aynı sorunu yaşayan diğer kullanıcılara yardımcı olabilirsiniz.

cevap

Forum Kuralları

Lütfen mesajı göndermeden önce Forum Kurallarimızı inceleyin.

Daha fazla oku

Mevcut tekliflere göz atın!

Alışveriş yapın
X

Kayıt etmek

X

Sil

En çok Övgü Puanları alan Kullanıcılar

Kullanıcı Övgü Puanları

Tümü göster