Sahiplerin sahiplere yardım ettiği forumlarımıza hoş geldiniz. Acil yardıma mı ihtiyacınız var? Destek sitemizi ziyaret edin.

Lenovo Topluluğu

Lenovo Dizüstü ModelleriIdeaPad Dizüstü Modelleri
Tüm Forum Konuları
Seçenekler

14 İLETİ

03-03-2021

Turkey

11 Oturum açma işleminin

60 Sayfa Görünümleri

• Kayıtlı: ‎03-03-2021
  • Lokasyon: Turkey
  • GÖRÜNTÜLEME: 60
  • Message 1 of 6

Lenovo S540-15IWL GTX dokunmatik yüzey donması ve monitöre bağlayınca harici gpu'nun devreye girmesi

2021-03-04, 9:36 AM

Merhabalar.

Tüm sürücülerim güncel durumda, BIOS güncel, Windows versiyonum 20H2. Laptop açıldıktan yaklaşık 5 dakika sonra dokunmatik yüzey donmaya başlıyor. Birkaç saniye sonra geri geliyor, sonra yeniden gidiyor. Bu böyle devam ediyor. Bir türlü çözemedim. Lenovo canlı destek temiz kurulum önerdi, çözmenin başka bir yolu varsa mükemmel olur?

Ayrıca harici bir monitöre HDMI ile bağladığımda çalıştırdığım her program Nvidia gpu ile açılıyor. Bu da sıcaklığı biraz artırıyor ve fan sesini daha duyulur hale getiriyor. Daha önce kullandığım harici gpu ya sahip laptoplarda böyle birşey yaşamadım. Bunu nasıl çözebiliriz?

Teşekkürler.

cevap
Seçenekler

889 İLETİ

04-21-2020

Turkey

501 Oturum açma işleminin

9266 Sayfa Görünümleri

• Kayıtlı: ‎04-21-2020
  • GÖRÜNTÜLEME: 9266
  • Message 2 of 6

Re:Lenovo S540-15IWL GTX dokunmatik yüzey donması ve monitöre bağlayınca harici gpu'nun devreye girmesi

2021-03-04, 12:42 PM

Selamlar

Bilgisayarınızın MTM sayısını paylaşabilir misiniz?

Sorularınıza bilgim dâhilinde yanıt vermeye çalışacağım.

Bilgisayarınıza ait tüm sürücüleri pcsupport.lenovo.com adresinden mi yüklediniz? Eğer başka kaynaktan sürücü kurduysanız, bu kaynak Windows Update bile olsa, sorun çıkarabiliyor çünkü uyumlu olmayan sürücüler yüklenebiliyor. Bu yüzden önce bu sürücüleri kaldırmak gerekebilir.

Görüntü çıkışı vermek için GPU'nun kullanılması normaldir. Eğer NVIDIA GPU çalışırken gereğinden fazla ses ısınıp yoruluyorsa

1. Bilgisayar HDMI ile bağlıyken ekranın kapağını indirip çalışıyorsanız bu, bilgisayarınızın soğumasını biraz etkiliyor olabilir, yani çok sorun olmaması lazım ancak bir etkendir.

2. Grafik sürücüsü yanlış ayarlanmış olabilir. Sürücüleri pcsupport.lenovo.com adresinden yüklediyseniz NVIDIA Denetim Masası'ndaki ayarları kurcalayın ve kullandığınız programlara yönelik profiller de oluşturabilirsiniz. Eğer sürücüleri başka yerden edindiyseniz ekran kartı sürücülerini kaldırmanızı tavsiye ederim. Ekran kartı sürücülerini Aygıt Yöneticisinden kaldırabilirsiniz; fakat daha kolayı Display Driver Uninstaller ile kaldırmaktır, nasıl kullanılacağından şurada bahsettim: https://forums.lenovo.com/topic/findpost/2827/5068253/5269930 .

cevap
Seçenekler

14 İLETİ

03-03-2021

Turkey

11 Oturum açma işleminin

60 Sayfa Görünümleri

• Message 3 of 6

Re:Lenovo S540-15IWL GTX dokunmatik yüzey donması ve monitöre bağlayınca harici gpu'nun devreye girmesi

2021-03-04, 14:17 PM

Öncelikle ilginiz için teşekkürler.

Cihazımın MTM numarası: 81SW0040SP

Evet lenovo support adresinden bilgisayarı otomatik tanıtarak uygun sürücüleri yükledim. Kapağı indirmiyorum. Zaten pil tasarrufu durumundayken bile kendiliğinden fan çalışıp susuyor bu da rahatsızlık verici. Üstüne harici gpu da devreye girince harici monitörle kullanımda fan sesi bir tık daha duyulur hale geliyor. Malum ultrabook segmentinde bir bilgisayar olduğu için bu fan sesi de gerçekten ilginç. Sessiz modda kullanıyorum BIOS'dan.

Grafik sürücüsü simgesinde güncelleme bildirimi gelince geforce experience üzerinden bir kez güncelleme yaptım şu anki versiyonum 461.40 (Gtx 1650 maxq). Denetim masasındaki seçeneklerde işime yarayan bir ayar bulamadım. Çalıştıracağım proramı tek tek entegre gpu da çalıştırmak seçeneği aklıma geldi ama tüm programlar için bunu yapmak mümkün değil, harici gpu illa ki çalışıyor. Bir önceki nvidia gpu  su olan dizüstü bilgisayarımda böyle birşeyle karşılaşmamıştım. Aklıma bir de type c çıkışını kullanarak monitöre bağlanmak geliyor. Ama uygun kablom olmadığı için henüz denemedim. Kısaca en acilden başlayarak üç sorunum var: touchpad donması, pil tasarrufunda şarj takılı değilken bile fanın sürekli bir çalışıp bir durması ve monitöre bağladığımda sadece harici gpu'nun devreye girmesi :) Umarım çözebiliriz.

cevap
Seçenekler

889 İLETİ

04-21-2020

Turkey

501 Oturum açma işleminin

9266 Sayfa Görünümleri

• Kayıtlı: ‎04-21-2020
  • GÖRÜNTÜLEME: 9266
  • Message 4 of 6

Ynt::Lenovo S540-15IWL GTX dokunmatik yüzey donması ve monitöre bağlayınca harici gpu'nun devreye girmesi

2021-03-04, 16:24 PM

Rica ederim, bildiğim kadarıyla fikir üretmeye çalışıyorum:)

Açmış olduğunuz diğer konuya da şimdi baktım. Bilgisayarınız henüz yeni sayılabileceği için bunun tozlanma veya termal donanımın eskimesiyle ilgili olduğunu düşünmüyorum, ama siz imkânınız el veriyorsa bir bakabilirsiniz. Eğer hasar yoksa veya bilgisayarı hafifçe titreterek salladığınızda şıkırtı sesi gelmiyorsa çok yüksek ihtimalle yazılımsal bir yanlışla karşı karşıyasınız gibi görünüyor.

Bunun sebebini kullandığınız programlar ve sürücüler bazında inceleyelim.

Tüm sürücüleri Lenovo PCSupport sitesinden aldığınızı, ama içinden çıkan bir sürücü kendi programıyla güncellenip 461.40'ın kurulduğunu belirtmişsiniz.  Bu sürücü uyumsuz olabilir. Lenovo PCSupport sitesinde 26.21.14.3650 yani 436.50'nin dağıtıldığını görüyorum (bkz. pcsupport.lenovo.com linki). Bunu kaldırmanız ısınmayı ve diğer donanımların çalışmasını etkileyebilir, çünkü Windows'ta grafik sürücüleri çekirdek (kernel) seviyesinde erişime sahip olmaktadır. Benzer durumlarla AMD ve Intel grafik sürücülerinde de karşılaşılabilmektedir. AMD, Intel ve Nvidia'nın çıkardığı standart sürücüler, bilgisayar üreticilerinin anakartlarına ve kasalarına çoğu zaman tam uyumlu olmaz.

Kullandığınız programlarda öyle görünmese bile işlemciyi en çok yorabilecek potansiyele sahip olduğunu düşündüğüm İnternet tarayıcılardır. Bunlar video oynatırken, sayfalarda gezinirken hem işlemci hem bellek kaynaklarını tüketebilirler. Örneğin pil gücünde bilgisayarı kullanırken örneğin Youtube'a hiç girmeden 6 saati çok rahat karşılayabiliyorken bu sitede 1080p60 video izlemeye kalkınca bu süre 2 saatin çok altına düşebilir. Böyle siteleri ziyaret etmeseniz bile metin ve resim bazlı İnternet siteleri de çalıştırdıkları java-script ve tracker gibi içeriklerle kaynak tüketimine sebep olabilir. uBlock Origin gibi içerik engelleyici bir eklenti kurmanızı tavsiye ederim. Eğer Discord, Skype vb. sesli ve görüntülü sohbet kullanıyorsanız bunların gürültü engelleme, arka plan saklama gibi özellikleri de işlemciye yüklenebilir. Kullandığınız ofis programlarında makrolar veya video, ses, tablo gibi içerikler varsa onlar da işlem gücü istiyor olabilir. Sonuçta bilgisayarınızda yüksek performanslı Intel Core ve Nvidia GTX (max-Q bile olsa) güçlü işlemciler var.

Görüntü çıkışı için HDMI kullandığınızda bu Nvidia GPU'ya bağlı olduğu için buna bir alternatif bulabilir miyiz bilmiyorum. BIOS ayarlarında (Configuration -> Graphic device) geçişli (switchable) grafik ve ayrık (discrete) grafik olarak iki seçenek görünüyor.

Aklıma henüz gelen sebepler bunlar. Araştırıp başka bir şey bulabilirsem sizinle paylaşacağım, umarım sorununuzu çözebiliriz

cevap
Seçenekler

14 İLETİ

03-03-2021

Turkey

11 Oturum açma işleminin

60 Sayfa Görünümleri

• Message 5 of 6

Ynt::Lenovo S540-15IWL GTX dokunmatik yüzey donması ve monitöre bağlayınca harici gpu'nun devreye girmesi

2021-03-04, 17:13 PM

Herhangi bir çıtırtı sesi falan gelmiyor. Bana da yazılımsal gibi görünüyor. Görev yöneticisinden işlemcide çalışan programlara baktığımda aşırı yüksek yüzdeye sahip bir uygulama ya da aşina olmadığım bir uygulama göremedim. Arka planda çalışan uygulamalardan gereksiz gördüklerimi kapattım. Bir çare olarak güç planında işlemcinin maksimum güç yüzdesini bataryada %70 seviyelerine çektim. Yani frekansın aşırı yükseklere çıkıp ısıtma imkanı da yok. Buna rağmen 40'lı derecelerde bir çalışıp bir duruyor fan. Windows'un kendi tasarruf modundan ziyade bir de Vantage'dan pil tasarrufuna aldığımda ise fan daha az sıklıkla çalışıyor. Ama yine de çalışıyor.  Skype, discord gibi bir uygulama da yok. Word'de bir eklentim de yok. reddit gibi forumlarda aynı problemden şikayet eden kullanıcılar gördüm. Bana sanki BIOS kaynaklı gibi geliyor. 
GPU sürücüsünü kaldırıp lenovo sayfasından yükleyeceğim bakalım harici monitörde harici gpu'ya geçişle ilgili bir gelişme olacak mı. Bu konuda söylediğiniz gibi BIOS'dan harici kartı devre dışı bırakırsam monitörde dahili gpu yu kullanack gibi geliyor ama bu da pratik bir çözüm değil sürekli aç kapat yapıp geçiş yapmak mantıklı değil.
Dokunmatik yüzeyle ilgili ise lenovoda ürünün sayfasında özel bir dokunmatik yüzey sürücüsü yok, bunun yerine yonga kümesi başlığındaki sürücüleri güncellememiz gerekiyormuş. Bazı modellerde var dokunmatik yüzey sürücüsü ama bu modele koymamışlar. Statik elektriği almayı denedim güç düğmesine 1 dk kadar basılı tutup. Bu da çare olmadı. Hala ara sıra gidiyor. Ben de kendim bir çözüm bulursam paylaşacağım.

Çok teşekkürler :)

cevap
Seçenekler

14 İLETİ

03-03-2021

Turkey

11 Oturum açma işleminin

60 Sayfa Görünümleri

• Message 6 of 6

2021-03-12, 3:53 AM
Tekrar merhaba. Dokunmatik yüzey sorunum iyice rahatsız etmeye başladı. Sık sık gidip geliyor. Temiz kurulum yapıp tüm sürücüleri güncelledim Lenovo vantage üzerinden. Yine çözüm olmadı. Artık sorunun donanımsal olduğunu düşünüyorum. Ürünü yurtdışından aldım ve Türkiye garantisi yok. Bu durumda ne yapmamı önerirsiniz. Garanti kapsamında aldığım yere mi göndermeliyim.
cevap

Forum Kuralları

Lütfen mesajı göndermeden önce Forum Kurallarimızı inceleyin.

Daha fazla oku

Mevcut tekliflere göz atın!

Alışveriş yapın
X

Kayıt etmek

X

Sil

X

No, I don’t want to share ideas Yes, I agree to these terms

En beğenilen yazarlar

(Geçen 7 gün)

Kullanıcı Övgü Puanları