Sahiplerin sahiplere yardım ettiği forumlarımıza hoş geldiniz. Acil yardıma mı ihtiyacınız var? Destek sitemizi ziyaret edin.

Lenovo Topluluğu

Lenovo Dizüstü ModelleriIdeaPad Dizüstü Modelleri
Tüm Forum Konuları
Seçenekler

8 İLETİ

05-21-2020

Turkey

15 Oturum açma işleminin

160 Sayfa Görünümleri

• Kayıtlı: ‎05-21-2020
  • Lokasyon: Turkey
  • GÖRÜNTÜLEME: 160
  • Message 1 of 4

Lenovo s145 81ut008cx sürekli gelen tiz ses sorunu (Fan ?)

2020-05-22, 21:16 PM

Merhaba, iki haftadır kullanmakta olduğum yeni alınmış 81ut008cxyx model  diz üstü bilgisayarımdan sürekli tiz bir ses (KULAK ÇINLAMASI GİBİ) geliyor. bu ses bazen rahtsız edici derecede yükseliyor. 10 yıllık dizüstü bilgisayarımda bile böyle bir sorun yaşamadım. 

Öncelikle bu ses fandan mı geliyor başka bir donanımdan mı onu kestiremiyorum. fan bilgisayarın açılmasıyla çalışmaya başlıyor. sıcaklık 40-50 derece arasında gösteriyor. stress testinde mak. 78 dereceyi görüyor. ısınma olduğunda fan hızlanıyor ve fan sesi söz konusu tiz sesi bastırıyor.

Bilgisayar şarjdayken, pildeyken, pil normal moddayken ve pil tasaruf modundayken denedim her seferinde de ses geliyor. anda tıkırtı vs. gibi garip bir ses de yok

teknik destekle görüştüm güncellemeleri lenovo vantage dan indirip yükledim. teknik servisin yönlendirmesiyle biosu gönderdikleri linkten indirip tekrar yükledim ama sorun düzelmedi. ,bu formu okurken bios güncellemesi sonrası biosa girip F9 F10 ile fabrika ayarlarına almanın  önerildiğini okudum onu da yaptım. Ama ses hala devam ediyor.

öncelikle fan sesi vs. ile ilgili çok sayıda şikayetin olduğunu internet araştırmam da gördüm.  Bu forumda da mevcut. sizlerdeki ses tiz-çınlama sesi midir?

değil ise bu tiz ses normal midir? teknik destek ses donanımsal da olabilir diyor aslında teknik servisteki personelin dedikleri de çelişiyor. Personelin biri bilgisayarı tamamen fabrika ayarlarına çevirmeniz çözebilir diyor diğeri ise bu bir fayda sağlamaz bize gönderin bakalım diyor. 

uzaktan eğitim döneminde mümkün değil benle birlikte öğrencilerim de mağdur olur.

çözüm bekliyorum.

cevap
Seçenekler

5370 İLETİ

01-10-2019

Slovakia

1328 Oturum açma işleminin

48354 Sayfa Görünümleri

• Kayıtlı: ‎01-10-2019
  • Lokasyon: Slovakia
  • GÖRÜNTÜLEME: 48354
  • Message 2 of 4

Re:Lenovo s145 81ut008cx sürekli gelen tiz ses sorunu (Fan ?)

2020-05-25, 8:39 AM

Merhaba @2run mountain,

Lenovo Topluluğuna hoş  geldin!

Bence de bu bir donanım sorunu olabilir. Dizüstü bilgisayarını servise göndermeden önce fabrika ayarlarına sıfırlamayı gerçekleştirmeyi deneyebilirsin, ancak bu gerçekten bir donanım sorunuysa, bilgisayarı servisimize göndermekten başka bir çare yoktur. Servisin iletişim bilgilerini aşağıda ekliyorum:

Selamlarımla,

Ala
Polish, Turkish & Smart Home Community Lead

EN: Welcome to the Community! If someone helped you today hit Like or accept a Solution!
Looking for information about Lenovo products?

PL: Witaj w Społeczności! Jeśli ktoś Ci dzisiaj pomógł, kliknij kciuk w górę lub zaakceptuj rozwiązanie!
Szukasz informacji o produktach Lenovo?

TR: Lenovo Topluluğuna hoş geldiniz! Bugün birisi size yardım ettiyse Beğen’e basın veya bir çözümü kabul edin!
Lenovo ürünleri hakkında bilgi mi arıyorsunuz?
_

cevap
Seçenekler

8 İLETİ

05-21-2020

Turkey

15 Oturum açma işleminin

160 Sayfa Görünümleri

• Kayıtlı: ‎05-21-2020
  • Lokasyon: Turkey
  • GÖRÜNTÜLEME: 160
  • Message 3 of 4

2020-05-25, 21:34 PM

teknik servis fabrika ayarlarına dönmesi için aşağıdaki işlem sırasını verdi ancak 

s 145 81ut008ctx modelindeki menü ile uyumlu değildi. bende mecburen recovery diyerek devam ettim ama windowsu yeniden yükledi.  Fabrika aayarlarına dönmekten kasıt windows u yeniden yüklemek ise TİZ SESE ÇÖZÜM OLMADI:

Bilgisayardaki tüm yazılımları yenilemek ise fabrika ayarlarına dönmek lütfen bana yapmam gereken işlem sırasını söyleyin 

BİLGİSAYARIMLA UYUMLU OLMAYAN İŞLEM SIRASI ŞU ŞEKİLDE  (MESELA BENDEKİ MENÜDE RESTORE FROM İNİTİAL BACKUP ÇIKMIYOR)

OneKey Recovery (OKR) işlemini başlatmak için lütfen aşagıdaki adımları izleyiniz.

Bu işlem, bilgisayarınızı fabrika ayarlarına çevirecektir ve cihazınızın C:\ sürücüsündeki bütün verileri silecektir. İşlemi başlatmadan önce kişisel dosyalarınızı yedeklemeniz önerilir.

1. Öncelikle bilgisayarınızın tamamen kapalı olduğundan ve cihazın Şarj adaptörü ile prize bağlı olduğundan emin olun.

2. Bilgisayarınızın güç düğmesinin yanındaki (Bazı modellerde şarj girişinin yanında yer alır.) “Novo” butonuna basarak cihazın açılmasını bekleyin.

3. Karşınıza lenovo logosu çıktıktan kısa bir süre sonra gelen mavi ekrandan, “System Recovery” seçeneğinin üzerine gelip Enter’a basın. Akabinde Recovery işleminin başladığını gösteren ekran gelecektir. (Loading Files.....)

4. Bu yükleme ekranı tamamlandıktan sonra karşınıza “Lenovo OneKey Recovery” menüsü gelecektir

5. Hâlihazırda seçili olan “Restore from initial backup” seçeneği üzerinde hiçbir değişiklik yapmadan “Next” butonuna basın.

6. Bir sonraki ekranda ise “Start” butonuna basarak yükleme işlemini başlatın.

7. Recovery işleminin başlaması için sizden iki ayrı onay istenecektir: Her ikisine de “Yes” diyerek devam edin.

8. Karşınıza yüklemenin başladığına dair (%0 - %100) bir ekran gelecektir. Yaklaşık 20-30 dk. sonra da bu işlemin %100 tamamlandığını gösteren uyarı mesajı gelecektir: “OK” butonuna bastıktan sonra sağ altta bulunan “Done” butonuna basın.

9. Kurulum işleminin devam edebilmesi için “Reboot” butonuna basarak cihazı yeniden başlatın.

10. Cihaz yeniden başladıktan sonra karşınıza Windows ’un standart kurulum ekranı gelecektir:

Kullanmak istediğiniz dili seçtikten sonra kuruluma devam etmek için “Next” butoununa basın.

NOT : Türkçe butonuna bastığınız taktirde, hazır bir şekilde hepsi Türkçe ve Türkiye uyarlı olacaktır.

Country or region, App language, Keyboard layout, Time zone vb. seçenekleri manuel bir şekilde değiştirmeyiniz lütfen.

Filiz: Yukarıdaki işlem adımlarını gerçekleştirmenizi rica ederiz.

cevap
Seçenekler

5370 İLETİ

01-10-2019

Slovakia

1328 Oturum açma işleminin

48354 Sayfa Görünümleri

• Kayıtlı: ‎01-10-2019
  • Lokasyon: Slovakia
  • GÖRÜNTÜLEME: 48354
  • Message 4 of 4

2020-05-26, 13:08 PM

Merhaba @2run mountain,

Windows'u yeniden yüklediysen ve sorun düzelmediyse, sorun büyük ihtimalle donanımsaldır. Bu durumda teknik servisimizle iletişime geçmeni öneririm.

Selamlarımla,

Ala
Polish, Turkish & Smart Home Community Lead

EN: Welcome to the Community! If someone helped you today hit Like or accept a Solution!
Looking for information about Lenovo products?

PL: Witaj w Społeczności! Jeśli ktoś Ci dzisiaj pomógł, kliknij kciuk w górę lub zaakceptuj rozwiązanie!
Szukasz informacji o produktach Lenovo?

TR: Lenovo Topluluğuna hoş geldiniz! Bugün birisi size yardım ettiyse Beğen’e basın veya bir çözümü kabul edin!
Lenovo ürünleri hakkında bilgi mi arıyorsunuz?
_

cevap

Forum Kuralları

Lütfen mesajı göndermeden önce Forum Kurallarimızı inceleyin.

Daha fazla oku

Mevcut tekliflere göz atın!

Alışveriş yapın
X

Kayıt etmek

X

Sil

X

No, I don’t want to share ideas Yes, I agree to these terms

En beğenilen yazarlar

(Geçen 7 gün)

Kullanıcı Övgü Puanları