Lenovo Topluluğu

Lenovo Dizüstü ModelleriIdeaPad Dizüstü Modelleri
Tüm Forum Konuları
Seçenekler

4 İLETİ

06-05-2020

TR

7 Oturum açma işleminin

40 Sayfa Görünümleri

• Kayıtlı: ‎06-05-2020
  • Lokasyon: TR
  • GÖRÜNTÜLEME: 40
  • Message 1 of 3

Ram CL Değeri ve Dual Channel

2020-06-26, 20:09 PM

Merhaba, yakın zamanda laptopuma ram almak istiyorum, biraz araştırma yaptım fakat aklıma takılan bazı sorular var:(Lenovo İdeapad 310-15IKB-Type 80TV)

1- Laptopuma takılı olan ram'in CL değerini öğrenmek için cpu-z programını indirdim ve memory sekmesine girip "CAS# Latency(CL)" adının karşısında yazan değer benim cl değerim oluyor değil mi?
2-Laptopumda şu an 4 GB ram var, lenovo resmi sitesine girip laptopumun özelliklerine baktığımda toplamda 12GB ram'i desteklediğini gördüm. 4+4 yapıp dual channel ile kullanmak mı daha yararlı olur, yoksa 8 GB daha ekleyip toplam 12GB'a tamamlasam mı daha iyi olur?(İnternette gezinmek, film izlemek dışında oyun da oynuyorum.)
3-Sanırım aldığım ram'in markasıyla şu an takılı olan ram'in markasının farklı olması bir sorun teşkil etmiyor diye biliyorum, doğru mu?

İlginiz için şimdiden teşekkür ederim.

Çözüldü! Çözüme bakın
cevap
Seçenekler

2066 İLETİ

01-10-2019

SK

1067 Oturum açma işleminin

29893 Sayfa Görünümleri

• Kayıtlı: ‎01-10-2019
  • Lokasyon: SK
  • GÖRÜNTÜLEME: 29893
  • Message 2 of 3

Re:Ram CL Değeri ve Dual Channel

2020-06-29, 9:18 AM

Merhaba @Oguzz_

Mesajin için teşekkürler!

1- Laptopuma takılı olan ram'in CL değerini öğrenmek için cpu-z programını indirdim ve memory sekmesine girip "CAS# Latency(CL)" adının karşısında yazan değer benim cl değerim oluyor değil mi?

Evet, bu değer RAM CL değeridir.

2-Laptopumda şu an 4 GB ram var, lenovo resmi sitesine girip laptopumun özelliklerine baktığımda toplamda 12GB ram'i desteklediğini gördüm. 4+4 yapıp dual channel ile kullanmak mı daha yararlı olur, yoksa 8 GB daha ekleyip toplam 12GB'a tamamlasam mı daha iyi olur?(İnternette gezinmek, film izlemek dışında oyun da oynuyorum.)

Daha hızlı çalışan RAM'a ihtiyacın varsa, dual channel kullanmak daha iyidir. Elbette  bu oyunlar için daha iyi olacak.

3-Sanırım aldığım ram'in markasıyla şu an takılı olan ram'in markasının farklı olması bir sorun teşkil etmiyor diye biliyorum, doğru mu?

Evet, farklı bir marka seçebilirsin. Uyumlu parçalar bizim destek sitemizde bulabilirsin: https://support.lenovo.com/tr/tr

Selamlarımla,

Ala
Polish, Turkish & Smart Home Community Lead

Communities:   English    Deutsche    Español    Português    Русскоязычное    Česká    Slovenská    Українська   Polski    Türkçe   Moto English

Please do not ask me questions by Personal Message; questions belong in the forums.

Proszę nie zadawać mi pytań przez wiadomości prywatne, publikując pytanie na forum masz większe szanse na otrzymanie odpowiedzi, a być może pomożesz również komuś, kto ma podobny problem.

Lütfen, sorularınızı bana kişisel mesajlarıyla göndermeyın, sorunuzu foruma yazınca cevabınızı daha hızlı alacaksınız, ayrıca aynı sorunu yaşayan diğer kullanıcılara yardımcı olabilirsiniz.

0 kişi bu çözümü yararlı buldu.

Bu cevap bana yardımcı oldu

cevap
Seçenekler

4 İLETİ

06-05-2020

TR

7 Oturum açma işleminin

40 Sayfa Görünümleri

• Kayıtlı: ‎06-05-2020
  • Lokasyon: TR
  • GÖRÜNTÜLEME: 40
  • Message 3 of 3

Re:Ram CL Değeri ve Dual Channel

2020-06-29, 14:02 PM
İlginiz için çok teşekkür ederim.
cevap

Forum Kuralları

Lütfen mesajı göndermeden önce Forum Kurallarimızı inceleyin.

Daha fazla oku

Mevcut tekliflere göz atın!

Alışveriş yapın
X

Kayıt etmek

X

Sil

En çok Övgü Puanları alan Kullanıcılar

Kullanıcı Övgü Puanları

Tümü göster