Sahiplerin sahiplere yardım ettiği forumlarımıza hoş geldiniz. Acil yardıma mı ihtiyacınız var? Destek sitemizi ziyaret edin.

Lenovo Topluluğu

Lenovo Dizüstü ModelleriIdeaPad Dizüstü Modelleri
Tüm Forum Konuları
Seçenekler

7 İLETİ

07-20-2021

Turkey

4 Oturum açma işleminin

50 Sayfa Görünümleri

• Kayıtlı: ‎07-20-2021
  • Lokasyon: Turkey
  • GÖRÜNTÜLEME: 50
  • Message 1 of 5

Windows Update Sürücü Güncelleme Sorunu

2021-07-27, 11:13 AM

Merhaba ideapad Gaming 3-15ARH05 Laptop - Type 82EY cihazımda AMD'nin sağlamış olduğu güncel sürücüleri kurup kullanmak istiyorum. Kurulumu sağlıyorum maksimum bir gün kullanıyorum ve ertesi gün Windows Update, güncelleme adı altında eski bir sürücüyü yüklüyor ve sürücü eski bir sürücü olduğu için AMD Radeon Software gibi uygulamalara da giremiyor hata alıyorum.

Windows Update kendi kendine sürücü yüklemesin diye "Sistem Özellikleri > Donanım > Aygıt Yükleme Ayarları > HAYIR" seçiyorum ancak bir etkisi olmuyor ve sürücüyü hala güncelliyor. Önerilerinizi bekliyorum.

Windows Sürümüm: 21H1

cevap
Seçenekler

1080 İLETİ

04-21-2020

Turkey

635 Oturum açma işleminin

11341 Sayfa Görünümleri

• Kayıtlı: ‎04-21-2020
  • GÖRÜNTÜLEME: 11341
  • Message 2 of 5

Re:Windows Update Sürücü Güncelleme Sorunu

2021-07-27, 14:32 PM

Selamlar

Küçük bir ihtimal de olsa bilgisayarınızla Windows 10'un 21H1 (Mayıs 2021) sürümünün uyumluluğu söz konusu olmayabilir.

Sürücüleri almak için pcsupport.lenovo.com adresine uğrayıp Sürücüler -> Görüntü ve Video Grafikleri başlığı altına bakabilirsiniz. AMD'nin sitesindeki sürücü cihazınızın performansına uymayabilir, zaten bu yüzden sitenin altında sürücüyü OEM'den (bilgisayar üreticisinden) alınız yazıyor. :) Buradan aldığınız sürücüyle ilgili ayarlar için Radeon Settings Lite programını kullanabilirsiniz.

Yüklemek istediğiniz grafik sürücüleri yüklendikten sonra sorunlarla karşılaşıyorsanız, eski sürücüleri Display Driver Uninstaller kullanarak silip sonra tekrar yüklemeniz gerekebilir. DDU kullanılırken bilgisayarı güvenli moda alacaktır, ancak tüm süreç boyunca İnternet'e bağlantının kesik kalması önerildiğinden sürücüleri önceden indirmeye dikkat ediniz.

cevap
Seçenekler

7 İLETİ

07-20-2021

Turkey

4 Oturum açma işleminin

50 Sayfa Görünümleri

• Message 3 of 5

2021-07-27, 21:38 PM
Yanıt için teşekkür ederim Lenovo'nun sürücüleri milattan öncesine ait. Cihazımı kapatmak için başlattan bilgisayarı kapata basıyorum bilgisayar takılıyor 1 saniye sonrasında kapanıyor ancak AMD'nin sitesinden yüklediğim güncel sürücüyü yüklediğimde böyle bir sorunla karşılaşmıyorum. Keza oynadığım oyunlarda AMD'nin yeni sürücüsü daha yüksek performans sağlarken Lenovo sitesindeki eski sürücü ile kötü ve verimsiz bir performans almaktayım bununla ilgili bir güncelleme umarım gelecektir.
cevap
Seçenekler

7 İLETİ

07-20-2021

Turkey

4 Oturum açma işleminin

50 Sayfa Görünümleri

• Message 4 of 5

Ynt::Windows Update Sürücü Güncelleme Sorunu

2021-07-27, 21:39 PM

Ayrıca bahsettiğiniz AMD Radeon Settings Lite uygulamasını Store üzerinden yüklemek istediğimde HATA almaktayım maalesef :(

Ve Windows 10 sürümleri ile ilgili ne yapmamı önerirsiniz? Ekim 2020 sürümünü mü kullanmamız gerekiyor yani?

Windows Update olarak getiriyor ve kendisi yüklüyor.

cevap
Seçenekler

1080 İLETİ

04-21-2020

Turkey

635 Oturum açma işleminin

11341 Sayfa Görünümleri

• Kayıtlı: ‎04-21-2020
  • GÖRÜNTÜLEME: 11341
  • Message 5 of 5

2021-07-29, 11:23 AM

Selamlar

Lenovo'nun sağladığı sürücüler donanım üreticisinin sürücüleri kadar sık güncellenmiyor ancak bir hata, özellik, uyumluluk veya güvenlik söz konusuysa güncelleme geliyor. Donanım üreticileri ise bazen yeri geliyor sırf bir oyun yüzünden yeni sürücü yayımlayabiliyor, bazen haftada birkaç kez. Bilgisayar üreticilerinin her bir model bilgisayarları için buna yetişmesinin imkânı yok. Yani eğer çok bir şey kaçırdığınızı düşünüyorsanız AMD, İntel veya Nvidia'dan da sürücü yüklemeyi deneyebilirsiniz fakat genelde AIO ve notebook bilgisayarlar için önerilen bir yol değildir.

Windows 21H1 (Mayıs 2021) sürümüyle ilgili neden uyumluluk testi yapılmadı bilmiyorum, muhtemelen gerek görülmedi (benim tahminim). Fakat, kendi adıma konuşuyorum, önceki tüm Windows 10 sürümleriyle ilgili uyumluluk bilgisi varken onun bilgisinin olmaması bana güven vermezdi ve yüklemezdim.

Bu arada, bilgisayarınızdaki oyun performansının grafik kısmından Nvidia GTX 1650/Ti sorumlu. Onun yazılımlarını yüklediniz mi? Aşağıdaki linkteki üç yazılımın (AMD VGA, Nvidia VGA, Nvidia GFE) üçünü de yüklemeniz gerekiyor:

https://pcsupport.lenovo.com/tr/tr/products/laptops-and-netbooks/3-series/ideapad-gaming-3-15arh05/82ey/downloads/driver-list/component?name=Görüntü ve Video Grafikleri

cevap

Forum Kuralları

Lütfen mesajı göndermeden önce Forum Kurallarimızı inceleyin.

Daha fazla oku

Mevcut tekliflere göz atın!

Alışveriş yapın
X

Kayıt etmek

X

Sil

X

No, I don’t want to share ideas Yes, I agree to these terms

En beğenilen yazarlar

(Geçen 7 gün)

Kullanıcı Övgü Puanları