Sahiplerin sahiplere yardım ettiği forumlarımıza hoş geldiniz. Acil yardıma mı ihtiyacınız var? Destek sitemizi ziyaret edin.

Lenovo Topluluğu

Lenovo Dizüstü ModelleriIdeaPad Dizüstü Modelleri
Tüm Forum Konuları
Seçenekler

2 İLETİ

03-14-2021

Turkey

2 Oturum açma işleminin

10 Sayfa Görünümleri

• Kayıtlı: ‎03-14-2021
  • Lokasyon: Turkey
  • GÖRÜNTÜLEME: 10
  • Message 1 of 4

ideapad 520 15IKB (TYPE81BF) 6 AY ÖNCE SERVİSTE DEĞİŞTİRİLEN BATARYA DOLMUYOR %0 (PRİZE TAKILI)

2021-03-14, 21:21 PM

Merhaba, 2020 yılında bilgisayarımın bir sabah uyandığımda şarjda olmasına rağmen bataryanın %0 prize takılı ibaresiyle karşılaştım, garantisi de henüz bitmemişti ve servise gönderdim. batarya değişimi yapıldı. 6 ay kadar sorunsuz kullandıktan sonra gece windows güncellemesi geldi ve güncelleştire basıp uyudum. sabah uyandığımda yine aynı problem ile karşılaştım. fişe takılmadan açılmıyor, fişte hiç bir zerre şarj olmuyor, %0 mevcut (fiş takılı,şarj oluyor) yazıyor. format attım olmadı, batarya sürücülerini kaldırıp yükledim olmadı, bios yazılımını tekrar kurdum olmadı. hatta bir kaç video izledim, srcüleri kaldırıp bilgisayarın kasasını açıp bataryanın bağlantısını söküp tekrar taktım, sonra açıp sürücüleri tekrar yükledim yine olmadı. batarya testlerinde sorunsuz gözüküyor, ben şimdi ne yapmalıyım, başına gelen veya çözümü için önerisi olan var mı acaba ? 

cevap
Seçenekler

890 İLETİ

04-21-2020

Turkey

502 Oturum açma işleminin

9281 Sayfa Görünümleri

• Kayıtlı: ‎04-21-2020
  • GÖRÜNTÜLEME: 9281
  • Message 2 of 4

Ynt:ideapad 520 15IKB (TYPE81BF) 6 AY ÖNCE SERVİSTE DEĞİŞTİRİLEN BATARYA DOLMUYOR %0 (PRİZE TAKILI)

2021-03-15, 9:00 AM

Selamlar

1. Kurduğunuz Windows güncelleştirmesi bir ihtimalle sorun çıkarmış olabilir. Güncelleştirmeyle ilgili herhangi bir sorun veya hata bildirimi ile karşılaştınız mı?

2. Windows 10 kullandığınızı anlıyorum. Windows 10'da Lenovo Vantage üzerinden ayarlamalar ve güncelleştirmeler yapabilirsiniz. One Key Optimizer, Windows 7 ve 8.1 için geliştirilmiş bir araçtır. Sorun bundan kaynaklanıyor olabilir.

Lenovo Vantage ile sürücüleri güncellemesi: https://support.lenovo.com/tr/tr/solutions/ht504759

Lenovo Vantage ile donanım taraması: https://pcsupport.lenovo.com/tr/tr/solutions/ht510176

cevap
Seçenekler

2 İLETİ

03-14-2021

Turkey

2 Oturum açma işleminin

10 Sayfa Görünümleri

• Kayıtlı: ‎03-14-2021
  • GÖRÜNTÜLEME: 10
  • Message 3 of 4

Re:ideapad 520 15IKB (TYPE81BF) 6 AY ÖNCE SERVİSTE DEĞİŞTİRİLEN BATARYA DOLMUYOR %0 (PRİZE TAKILI)

2021-03-15, 17:23 PM

merhaba, windows güncellemesi ile ilgili olduğunu düşünüyorum. vantage yazılımı da kuruluydu oradan da baya bir baktım ama sonuç elde edemedim. şimdi tekrar hem yazılım hem donanım taraması yaptım ve sonuç olarak bir sorun bulamadı, pil sorunsuz gözükyor her ne kadar %0 da bekleyip doldurmasa da teoride doluyor gösteriyor sanırım o sebeple hata bulamadı.  eski bir windows yüklersem çzöülür mü acaba ? ya da win.10 6 ay önceki güncelleşmemiş halini yükleyip o şekilde mi denemem gerekiyor?

cevap
Seçenekler

890 İLETİ

04-21-2020

Turkey

502 Oturum açma işleminin

9281 Sayfa Görünümleri

• Kayıtlı: ‎04-21-2020
  • GÖRÜNTÜLEME: 9281
  • Message 4 of 4

Ynt::ideapad 520 15IKB (TYPE81BF) 6 AY ÖNCE SERVİSTE DEĞİŞTİRİLEN BATARYA DOLMUYOR %0 (PRİZE TAKILI)

2021-03-15, 17:52 PM

Selamlar

Bir tuhaflık olduğu ortada. Üç yaşındaki piliniz iki şarj döngüsüyle (28,51 ÷ 35,3 =)%80 güçte çalışabiliyor ancak şarj oluyor mu, göstergesi mi bozuldu, belirsiz gibi göründü. OneKey Optimizer pil kapasitesinin %85 olduğunu belirtmişti. Pilin yapısında, yazılımında veya kalibrasyonunda sorun var diye tahmin edebilirim.

Lenovo Vantage içinde varsa pil kalibrasyonunu seçip sonuca bakabilir misiniz? Bazı bilgisayarlarda bilgisayarı tamamen kapatıp, sonra güç düğmesini 10 ila 30 saniye arasında basılı tutmak da işe yarayabiliyor.

Pil kalibrasyonu işe yaramıyorsa pcsupport.lenovo.com/contactus adresinden teknik destekle iletişime geçmenizi tavsiye ederim, çünkü denenebilecek neredeyse her şeyi denemişsiniz. Aldığınız sonuç kodunu da sorarlarsa onlara verirsiniz

Lenovo Vantage uygulamasında pil kalibrasyonu seçeneği görünmüyorsa kendiniz elle kalibre etmeyi deneyebilirsiniz. Aşağıda bunu açıklamaya çalıştım. Sizin durumunuzda işe yarayacak mı emin değilim, ancak denemeye değer diye düşünüyorum.

«Pil kalibre etmenin bir başka yolu Windows güç ayarlarında birkaç değişiklik yapıp bilgisayarın pilini tamamen doldurup ardından bitmesini beklemek ve sonra bilgisayarı şarj etmektir. Bunu şu şekilde adımlar hâlinde açıklayabiliriz:

• Görev çubuğundaki pil simgesine sağ tıklayıp Güç Seçeneklerini seçin.
  • Bilgisayarın uykuya geçmesi ve ekranın kapanması için geçmesi gereken süreyi "hiçbir zaman" olarak ayarlayın.
  • Gelişmiş güç ayarlarını değiştirmeye tıklayın. Pil/Batarya başlığındaki "kritik düzey"i en düşük düzeye getirin, kritik düzey eylemini "pildeyken: hazırda beklet (yoksa uykuya geç)" olarak ayarlayın.
  • Sırayla Uygula, Tamam ve Kaydet seçenekleriyle bu yapılandırmayı kaydedin.
  • Bu aşamada, bilgisayarın pil düzeyinin inmesini beklerken bilgisayarı kullanmayacaksanız ekran koruyucusu ayarlamanız tavsiye edilir.
  • Ayarlamaları yaptıktan sonra, bilgisayarınızın pilini tamamen doldurun. Pil düzeyi %100'e ulaştıktan sonra bir süre pilin serinlemesi için bekleyin, bu biraz uzun sürebilir.
  • Pil tamamen dolup bilgisayar serinledikten sonra şarj kablosunu sökün ve pilin boşalmasını bekleyin. Bu sırada bilgisayarda çok güç gerektiren işlem yapmayın, bilgisayarı uykuya geçirmeyin, hazırda beklemeye almayın veya kapatmayın.
  • Bir süre sonra bilgisayarınız, daha önce ayarladığınız gibi hazırda beklemeye veya uykuya geçip kapanacaktır.
  • Bu aşamada bilgisayar pilini tekrar tamamen doldurmanız gerekmektedir. Bu sırada bilgisayarınızı kullanabilirsiniz. Pil göstergesinin %100 olmasını ve bilgisayarın serinlemesini beklemeden şarjdan çıkarmayın.
  • Pil kalibrasyonu aşağı yukarı böyle bir işlemdir. Pil gücü göstergesinin daha doğru ve isabetli çalışması beklenir.
  • Bundan sonra, ilk adımda değiştirdiğimiz güç planı ayarlarını sıfırlayabilir veya eski hâline döndürebilirsiniz. Ne de olsa bilgisayarı kullanmadığınız zaman güç tüketmesinin bir anlamı yok. »
cevap

Forum Kuralları

Lütfen mesajı göndermeden önce Forum Kurallarimızı inceleyin.

Daha fazla oku

Mevcut tekliflere göz atın!

Alışveriş yapın
X

Kayıt etmek

X

Sil

X

No, I don’t want to share ideas Yes, I agree to these terms

En beğenilen yazarlar

(Geçen 7 gün)

Kullanıcı Övgü Puanları