Sahiplerin sahiplere yardım ettiği forumlarımıza hoş geldiniz. Acil yardıma mı ihtiyacınız var? Destek sitemizi ziyaret edin.

Lenovo Topluluğu

Lenovo Dizüstü ModelleriIdeaPad Dizüstü Modelleri
Tüm Forum Konuları
Seçenekler

14 İLETİ

11-12-2019

Turkey

25 Oturum açma işleminin

183 Sayfa Görünümleri

• Kayıtlı: ‎11-12-2019
  • Lokasyon: Turkey
  • GÖRÜNTÜLEME: 183
  • Message 1 of 8

IdeaPad S145-15API Mavi Ekran Sorunu :(

2019-11-12, 18:51 PM

Öncelikle konuyu doğru yere mi açtım bilmiyorum... Yanlış yere açtıysam özür dilerim :)

Henüz çok yeni bir bilgisayarım var (IdeaPad S145-15API) AMD Ryzen 3 işletim sistemli ve AMD Radeon Vega 3 Grafik kartına sahip. Bilgisayarım henüz bir haftayı bile doldurmadı, ilk aldığım günden beri -genellikle youtube da video açtığımda- ekran donuyor ve 10-15 saniye sonra mavi ekran geliyor. Durdurma kodları ise şöyle (VIDEO TDR FAILURE - atikmpag.sys) ki genellikle bu kod geliyor. Bazen de (THREAD STUCK IN DEVICE DRIVER) kodu alıyorum.

Lütfen bu sorunu daha önce yaşayıp çözmüş arkadaşlar varsa bana yardımcı olabilir mi? Bilgisayar işlerinden de pek anlamam lütfen biraz anlaşılır dille yazarsanız sevinirim :)

cevap
Seçenekler

5756 İLETİ

01-10-2019

Slovakia

1411 Oturum açma işleminin

50994 Sayfa Görünümleri

• Kayıtlı: ‎01-10-2019
  • Lokasyon: Slovakia
  • GÖRÜNTÜLEME: 50994
  • Message 2 of 8

Ynt: IdeaPad S145-15API Mavi Ekran Sorunu :(

2019-11-13, 9:57 AM

Merhaba ,

Lenovo Topluluğuna hoş geldin!

Merak etme, doğru yerde yazdın :)

İlk olarak bizim destek sitemizden BIOS ve Grafik sürücülerini indirmeye çalışabilirsin. Sürücüleri güncelledikten sonra bilgisayarını yeniden açıp sorun hala devam edip etmediğini kontrol ettikten sonra bize haber ver!

Selamlarımla,

Ala
Polish, Turkish & Smart Home Community Lead

EN: Welcome to the Community! If someone helped you today hit Like or accept a Solution!
Looking for information about Lenovo products?

PL: Witaj w Społeczności! Jeśli ktoś Ci dzisiaj pomógł, kliknij kciuk w górę lub zaakceptuj rozwiązanie!
Szukasz informacji o produktach Lenovo?

TR: Lenovo Topluluğuna hoş geldiniz! Bugün birisi size yardım ettiyse Beğen’e basın veya bir çözümü kabul edin!
Lenovo ürünleri hakkında bilgi mi arıyorsunuz?
_

cevap
Seçenekler

14 İLETİ

11-12-2019

Turkey

25 Oturum açma işleminin

183 Sayfa Görünümleri

• Message 3 of 8

2019-11-13, 16:25 PM
Sürücülerim ve BIOS sürümüm günceldi ama ben yine de sürücülerimi kaldırıp tekrar yükledim. Ama sorunum devam ediyor :(
cevap
Seçenekler

5756 İLETİ

01-10-2019

Slovakia

50994 Sayfa Görünümleri

• Message 4 of 8

2019-11-15, 12:10 PM

Merhaba ,

Sürücülerin güncellemesi işe yaramadıysa, hard reseti yapmaya çalışabilirsin. Bütün talimatları burada bulabilirsin. 

Bundan sonra sorun hala devam ederse, Windows temiz kurulumu yapmaya çalışabilirsin. Bunu yapmadan önce bütün önemli dosyalarını, verilerini yedeklemeyi unutma. Windows'un yeni kurulumu yapmak için bu aracı kullanabilirsin: https://www.microsoft.com/tr-tr/software-download/windows10startfresh

Selamlarımla,

Ala

EN: Welcome to the Community! If someone helped you today hit Like or accept a Solution!

PL: Witaj w Społeczności! Jeśli ktoś Ci dzisiaj pomógł, kliknij kciuk w górę lub zaakceptuj rozwiązanie!

TR: Lenovo Topluluğuna hoş geldiniz! Bugün birisi size yardım ettiyse Beğen’e basın veya bir çözümü kabul edin!
_

cevap
Seçenekler

14 İLETİ

11-12-2019

Turkey

25 Oturum açma işleminin

183 Sayfa Görünümleri

• Message 5 of 8

2019-11-24, 13:24 PM

Sorunum hala devam ediyor. Fabrika ayarlarına sıfırlamam için bana bir bağlantı gönderdiniz ancak, fabrika ayarlarına sıfırlama adımlarında 'bataryayı çıkarın' yazıyor. Benim bilgisayarımın bataryasının çıkmadığını bilmeniz gerekmiyor mu?

cevap
Seçenekler

5756 İLETİ

01-10-2019

Slovakia

50994 Sayfa Görünümleri

• Message 6 of 8

2019-11-25, 12:21 PM

Merhaba ,

Doğru, bu modelde batarya kolay çıkmıyordur. Bu durumda prosedürü batarya çıkarmadan yapmaya çalışabilirsin veya laptopu açıp bataryanın kablosunu anakarttan çıkarabilirsin. Bunu nasıl yapılır bu dosyanın 43 sayfasında okuyabilirsin: https://download.lenovo.com/consumer/mobiles_pub/s145_series_hmm_201902.pdf 

Laptopu açmak ve batarya kablosunu çıkarmak istemiyorsan şimdilik yukarıdaki proserürü batarya çıkarmadan yapabilirsin :)

Bu işlem aslında bilgisayarını fabrika ayarlarına döndürmüyor, sadece onu tamamen kapatıyor. Bu işlem yapınca laptoptaki dosyalarını kaybetmeyeceksin, bu yüzden ilk olarak onu yapmanı tavsiye ettim.

Laptopu fabrika ayarlarına döndürmek istersen, laptopun sağ tarafında Novo tuşuna basarak bunu yapabilirsin. Ama unutma ki,bu işlemi yaptıktan sonra laptopta bulunan bütün verilerini ve dosyalarını kaybedeceksin...

Selamlarımla,

Ala

_

cevap
Seçenekler

14 İLETİ

11-12-2019

Turkey

25 Oturum açma işleminin

183 Sayfa Görünümleri

• Message 7 of 8

2019-11-26, 16:22 PM

Sorunumun ne olduğunu nihayet buldum. AMD' nin grafik sürücüsünü kaldırdım. Şu an aygıt yöneticisine girdiğimde görüntü bağdaştırıcıları başlığı aldığında ''Microsoft Temel Görüntü Bağdaştırıcısı'' yazıyor. Yani bilgisayarımda herhangi bir grafik sürücüsü kurulu değil. Böyle iken sorun yok, sıkıntısız kullanıyorum ama tahmin edebileceğiniz gibi çözünürlülük düşüyor. Sürücüyü tekrar yüklediğimde sorunum tekrar nüksediyor :( . Şimdi ne yapmam gerekiyor, yardımcı olursanız sevinirim...

cevap
Seçenekler

5756 İLETİ

01-10-2019

Slovakia

50994 Sayfa Görünümleri

• Message 8 of 8

2019-11-27, 13:18 PM

Merhaba ,

Sadece emin olmak için soruyorum: AMD grafik sürücüleri bu web sitesinden mi aldın? Kullandığın sürücüler bunlar mıdır?

Laptopu güvenli modda çalıştırırsan mavi ekranlar hala çıkıyor mu? Mavi ekranlar güvenli modda da beliriyorsa, büyük ihtimalle sorun donanımsaldır. 

Sonra MemTest yapmanı tavsiye ediyorum. Laptopta çıkarabildiğin bir RAM belleği varsa onu çıkarıp tekrar takabilirsin (laptopu açma talimatları burada bulabilirsin). RAM belleğiyle bir sorun varsa bu da grafik ile ilgili sorunlara neden olabilir.

Başka deneyebildiğin şey Lenovo Tanılama uygulamasıyla donanım tanılama yapmaktır.

Bu testlerde herhangi bir hata çıkarsa, onu burada paylaşabilirsin.

Selamlarımla,

Ala

_

cevap

Forum Kuralları

Lütfen mesajı göndermeden önce Forum Kurallarimızı inceleyin.

Daha fazla oku

Mevcut tekliflere göz atın!

Alışveriş yapın
X

Kayıt etmek

X

Sil

X

No, I don’t want to share ideas Yes, I agree to these terms

En beğenilen yazarlar

(Geçen 7 gün)

Kullanıcı Övgü Puanları