Sahiplerin sahiplere yardım ettiği forumlarımıza hoş geldiniz. Acil yardıma mı ihtiyacınız var? Destek sitemizi ziyaret edin.

Lenovo Topluluğu

Lenovo Dizüstü ModelleriIdeaPad Dizüstü Modelleri
Tüm Forum Konuları
Seçenekler

7 İLETİ

07-07-2021

Turkey

14 Oturum açma işleminin

105 Sayfa Görünümleri

• Kayıtlı: ‎07-07-2021
  • Lokasyon: Turkey
  • GÖRÜNTÜLEME: 105
  • Message 1 of 11

eskiden kasmayan oyunlar kasmaya başladı

2021-07-08, 7:28 AM

öncelikle selamlar  15IML05 modeli laptopu kullanıyorum önceden çok rahat oynayabidiğim dying lyigt gta5 vesaire gibi oyunları kasmadan oynayamıyorum fps 20 lerin üstüne çıkmıyor üstüne üstlük bu durum sistemimin çok çok altında olan oyunlarda da geçerli tomb raider gibi the forrest gibi çok düşük sistem isteyen oyunları bile oynayamıyorum işin ilginci ise valorant gibi online oyunlarda bu sorun yok bilgisayarım 7 8 aylık olduğu için fanlarda ya da termal macunda bir problem olduğunu düşünmüyorum tüm driverlar güncel bilgisayara format da attım ama yine de çözülmedi internette söylenen çözümler de fayda sağlamadı sorunun yazılımsal olduğunu düşünüyorum keza belirttiğim gibi valorant gibi online oyunda sıkıtı olmazken valoranttan çok çok daha düşük sistem isteyen hikayeli oyunlar bile kasıyor yardımcı olabilecek varsa çok memnun olurum çünkü pcyi garantiye gönderirsem 1 aydan önce gelmez

cevap
Seçenekler

1095 İLETİ

04-21-2020

Turkey

645 Oturum açma işleminin

11481 Sayfa Görünümleri

• Kayıtlı: ‎04-21-2020
  • GÖRÜNTÜLEME: 11481
  • Message 2 of 11

Re:eskiden kasmayan oyunlar kasmaya başladı

2021-07-08, 9:53 AM

Selamlar

Oyuna veya işletim sisteminize gelen bir güncelleme ile bazen performansta dalgalanmalar veya beklenmedik düşüşler maalesef olabiliyor.  Bahsettiğiniz üzere sorunun yazılımsal olma ihtimali bence yüksek. Bahsettiğiniz oyunlardan bir ikisini ben de oynuyorum, bildiğim kadarıyla GTA5 uzun bir süredir güncelleştirme almadı. Bu yüzden belki işletim sistemi ve sürücülerle ilgili bir güncelleştirmeden kaynaklanan bir hata olabilir diye düşünüyorum. Windows Update ile işletim sisteminiz için yeni güncelleştirmeler var mı kontrol edin, hata varsa genelde birkaç günde düzeltilir. Sürücü güncelleştirmeleri için pcsupport.lenovo.com ve Lenovo Vantage kullanabilirsiniz.

Eğer güncelleştirmeleri beklemek veya geri almakla uğraşmak istemiyorsanız ve bilgisayarınız Windows yüklü geldiyse Novo düğmesi -> Recovery veya  Lenovo DDRS ile kurulum yapabilirsiniz.

cevap
Seçenekler

7 İLETİ

07-07-2021

Turkey

14 Oturum açma işleminin

105 Sayfa Görünümleri

• Message 3 of 11

Ynt::eskiden kasmayan oyunlar kasmaya başladı

2021-07-08, 10:10 AM

windowsu kendi özelliği ile kurtarma seçeneklerinden yeniden temiz kurulum yapmıştım ama hiçbir faydası olmadı ayrıca bu sorun çok uzun süredir var yaklaşık 3 4 aydır var yksye hazırlandığım için oyun oynamıyordum ama şuan hala problemin devam ettiğini görüyorum cidden dediğim gibi çok ilginç bir durum online oyunlarda sıkıntı yok valorant gibi cs go gibi ve l4d2 gibi oyunlarda sıkıntı yok öncelikle cevap yazdığınız için teşekkür ederim bir çözüm yolu bana sunabilirseniz çok memnun olurum 15 yıllık yunlar bile 30 fpsin üstüne çıkmıyor ama dediğim gibi valorantta 80 90 fps alabiliyorum çözüm yolu sunarsanız çok memnun olurum saygılarımla

cevap
Seçenekler

7 İLETİ

07-07-2021

Turkey

14 Oturum açma işleminin

105 Sayfa Görünümleri

• Message 4 of 11

2021-07-08, 10:30 AM
ayrıca windowsu zaten önyükledim recovery ile ve tüm sürücüler son sürümde ama problem hala devam ediyor dediğim gibi nerdeyse 4 5 aylık bir durum
cevap
Seçenekler

1095 İLETİ

04-21-2020

Turkey

11481 Sayfa Görünümleri

• Message 5 of 11

2021-07-08, 10:44 AM

Novo düğmesiyle veya DDRS ile Windows kurtarma yaptınız mı, anlayamadım. Bu bahsettiğim yöntemler bilgisayarınızdaki işletim sistemi, sürücü ve yazılımları fabrika çıkışı hâline döndürür; temiz bir Windows 10 ve sürücü kurulumu gibi olur. Uygun Windows sürümünü ve doğru sürücüleri tek tek yüklemekten çok daha kolay ve hızlıdır:)

Bazı oyunlarda 30 FPS sabit olmasının veya üstüne çıkamaması için bir iki neden daha geliyor aklıma. Bunlardan birincisi: Oyunu harici (Nvidia) grafik işlemcisi çalıştırmıyorsa dahili (İntel) grafiklerle çalışır. İntel grafiklerin güç tüketimi ve performansı daha düşüktür, oyunlarda olumsuz etkileyebilir. Nvidia denetim masasında oyununuz görünüyor mu ve uygun profilleri bulup yüklemiş mi bir bakın. İkinci sebep ise oyunun içindeki grafik ayarlarında V-Sync (dikey eşitleme) açıksa ve yarım (half) olarak seçilmişse, FPS (saniyedeki kare sayısı), ekranın tazeleme hızının yarısından yukarı çıkmaz, yani ekranınız 60 Hz ise ve V-sync yarıya ayarlanmışsa 30 FPS'den yukarı çıkmaz; oyun ayarlarında onu da kontrol edebilirsiniz.

cevap
Seçenekler

7 İLETİ

07-07-2021

Turkey

14 Oturum açma işleminin

105 Sayfa Görünümleri

• Message 6 of 11

2021-07-08, 11:05 AM

evet novo düğmesi ile yaptım bilgisayar fabrika çıkışı haline döndü lakin hiçbir değişiklik olmadı ayrıca oyunlarda vsync kapalı yani onlarla ilgili bir durum da yok ayrıca oyunlar nvidia ekran kartını kullanıyor bundan da eminim bu çözümleri önceden denemiştim dediğim gibi ama işe yaramadı fanlar da gayet sağlıklı çalışıyor sıcaklık ile alakası da yok bundan da eminim çünkü dediğim gibi sistemimin çok çok altında olan oyunları dahi kaldırmıyor fps 20 lerde geziyor ayrrıca sadece 1 2 oyunda değil tüm oyunlarda bu durum geçerli valorant cs go ve l4d2 gibi oyunlar hariç tabi

cevap
Seçenekler

1095 İLETİ

04-21-2020

Turkey

11481 Sayfa Görünümleri

• Message 7 of 11

2021-07-08, 14:11 PM

Sorunu buradan anlamak zor. OpenGL veya DirectX yüzünden mi kaynaklanıyor acaba? Yoksa güç modu mu etkiliyor? Bence teknik desteğe bir sorun, belki de bir arıza vardır ve tamir gerekir: support.lenovo.com

cevap
Seçenekler

7 İLETİ

07-07-2021

Turkey

14 Oturum açma işleminin

105 Sayfa Görünümleri

• Message 8 of 11

2021-07-08, 14:35 PM

peki öyle yaparım sağolun 

cevap
Seçenekler

7 İLETİ

07-07-2021

Turkey

14 Oturum açma işleminin

105 Sayfa Görünümleri

• Message 9 of 11

2021-08-28, 7:57 AM

Arkadaşlar bu sorunu yaşayanlar varsa diye yazıyorum naptıysam olmadı en sonunda garantiye gönderdim ilk gönderdiğimde ssd sorunlu olmamasına rağmen samsung ssd saçma sapan bir ssd ile değiştirildi ve problemin çözülüp çözülmediği kontrol edilmeden tekrar yollandı. Lenovoyu aradığımda bilgisayarı tekrar yollamamı söylediler ben de ısrarla bilgisayarın problemi furmark testi yapıldığında gözüküyor bariz bir fps sorunu var bilgisayar onarıldıktan sonra furmark ile test edilip öyle gönderilmesini istedim not da aldırttım lakin 2 kere aynı problemden dolayı göndermeme rağmen sorun çözülmedi ve ekran kartına bağlı bir hata olduğunu söyleyip bu sefer de anakartı değiştirmişler boş yere laptopun orjinal parçaları gidip yan sanayi ürün kullanılmış ısınmayan bilgisayar şuan video izlerken ısınıyor size tavsiyem eğer aynı problemi yaşıyorsanız boş yere hiç garantiye yollamayın değişim veya iade yapabiliyorsanız onu yapın aksi halde garanti servisinde problem çözülmeyeceği gibi orjinal parçalarınız boş yere değiştirilmiş olur saygılarımla...

cevap
Seçenekler

1095 İLETİ

04-21-2020

Turkey

11481 Sayfa Görünümleri

• Message 10 of 11

2021-08-28, 11:41 AM

Selamlar @mudark geçmiş olsun.

Dediklerinize göre teknik servis yasal mevzuata aykırı hareket etmiş, bu durumu tüketici hakem heyetine veya mahkemesine bildirmenizi tavsiye ederim. Teknik servisle ilgili bu görüşlerinizi Lenovo'ya iletebilir misiniz?

cevap

Forum Kuralları

Lütfen mesajı göndermeden önce Forum Kurallarimızı inceleyin.

Daha fazla oku

Mevcut tekliflere göz atın!

Alışveriş yapın
X

Kayıt etmek

X

Sil

X

No, I don’t want to share ideas Yes, I agree to these terms

En beğenilen yazarlar

(Geçen 7 gün)

Kullanıcı Övgü Puanları