Sahiplerin sahiplere yardım ettiği forumlarımıza hoş geldiniz. Acil yardıma mı ihtiyacınız var? Destek sitemizi ziyaret edin.

Lenovo Topluluğu

Lenovo Dizüstü ModelleriIdeaPad Dizüstü Modelleri
Tüm Forum Konuları
Seçenekler

12 İLETİ

10-15-2020

Turkey

9 Oturum açma işleminin

70 Sayfa Görünümleri

• Kayıtlı: ‎10-15-2020
  • Lokasyon: Turkey
  • GÖRÜNTÜLEME: 70
  • Message 1 of 4

Lenovo Legion 5 Sarj Almama Sorunu

2021-03-18, 6:49 AM

Merhaba, ben Yunus Emre. Dün gece yatarken bilgisayarımı kapatıp sarja taktım. Sabah uyandığımda bilgisayarımı açmadan önce sarj ışığının (sarı: sarj %90'ın altında ve mavi: sarj %90'ın üzerinde) sarı yandığı fark ettim. Sarj kablosu da takılı. Zaten sarj kablosu takılı olmasa orda şarj ışığı yanmaz. Hemen bilgisayarımı açtım. Karşıma Lenovo System Updates çıktı -ki normalde bilgisayar açılırken başlatılmaz- ve güncellemeleri taradım ancak güncelleme yoktu. Şarjım %35'te kalmıştı. Şarj oluyor görünüyordu. Laptobumu başka bir yere taşımam gerekeceğinden Vantage programı üzerinden hızlı sarjı etkinleştirdim ve 1 dakikalığına bilgisayarın başından ayrıldım. Geri geldiğimde sarjım artması gerekirken azalmıştı. %35'ten %34'e düşmüştü. Bunu görünce öncelikle hızlı sarjı kapattım ve daha sonra bilgisayarımı kapatıp yeniden açtım. Şu an sorun yok ve sarj oluyor. Böyle bir sorunun kaynağının ne olduğunu bilmiyorum. Gelecekte pilime ve dolayısıyla bilgisayarımdaki diğer donanımlara zarar verebileceği endişesi içindeyim. Sorun sarj adaptöründe, kablolarında, giriş soketinde veya yazılımlarda olabilir. Sorunun başıma daha büyük bir olay açmaması için ne yapmalıyım? Teşekkürler.

Cihazım: Legion 5 15IMH05H

cevap
Seçenekler

5616 İLETİ

01-10-2019

Slovakia

1381 Oturum açma işleminin

50044 Sayfa Görünümleri

• Kayıtlı: ‎01-10-2019
  • Lokasyon: Slovakia
  • GÖRÜNTÜLEME: 50044
  • Message 2 of 4

Re:Lenovo Legion 5 Sarj Almama Sorunu

2021-03-18, 11:47 AM

Merhaba @yunemcel,

Lenovo Topluluğuna hoş geldiniz!

Cihazınız için orijinal şarj cihazını mı kullanıyorsunuz? Farklı şarj cihazlarının kullanılması, cihazın şarj edilmesiyle ilgili bazı sorunlara yol açabilir.

Lenovo Vantage uygulamasında pil durumunu kontrol edin. Lenovo'da böyle bir seçeneğiniz varsa, uygulamada pilinizi kalibre etmeyi deneyin. Bu seçeneğe sahip değilseniz, pili tamamen boşaltmayı ve ardından% 100'e kadar şarj etmeyi deneyin.

Ayrıca, lütfen tüm sürücülerin destek sitemizden kurulu olduğundan emin olun. Tüm sürücülerinizin güncel olduğundan emin olmak için Lenovo Vantage uygulamasıyla bir sürücü taraması da yapabilirsiniz.

Selamlarımla,

Ala
Polish, Turkish & Smart Home Community Lead

EN: Welcome to the Community! If someone helped you today hit Like or accept a Solution!
Looking for information about Lenovo products?

PL: Witaj w Społeczności! Jeśli ktoś Ci dzisiaj pomógł, kliknij kciuk w górę lub zaakceptuj rozwiązanie!
Szukasz informacji o produktach Lenovo?

TR: Lenovo Topluluğuna hoş geldiniz! Bugün birisi size yardım ettiyse Beğen’e basın veya bir çözümü kabul edin!
Lenovo ürünleri hakkında bilgi mi arıyorsunuz?
_

cevap
Seçenekler

12 İLETİ

10-15-2020

Turkey

9 Oturum açma işleminin

70 Sayfa Görünümleri

• Kayıtlı: ‎10-15-2020
  • Lokasyon: Turkey
  • GÖRÜNTÜLEME: 70
  • Message 3 of 4

2021-03-19, 9:16 AM

Merhaba Ala.

Evet orijinal sarj aleti kullanıyorum. Vantage uygulamasında "pili kalibre etmek" gibi bir özellik bulamadım. Pili tamamen boşaltmanın pile zarar verebileceğini düşünüyorum. Bilgisayarımı kullanırken sarjım %20'ye inince sarj ediyorum ve %90-100 aralığında sarjdan çıkarıyorum. Yüksek performans gerektiren durumlarda pili güce bağlayıp performans kipini ve tasarruf kipini (pili %60 civarında sarj edip sonra kablolu kullanmaya geçiyor sanırım) açıyorum. Bilgisayarımın Windows güncellemelerini, Lenovo Sistem Güncellemelerini ve diğer gerekli sürücü güncellemelerini sürekli takip ediyorum. Şu anda yalnızca Nvdia GeForce Game Ready sürücüm güncel değil ve uzun süre oyun oynamayacağım için bu sürücüyü güncellemeyeceğim. Bunun bir etkisinin olacağını düşünmüyorum. İlgilendiğiniz için teşşekkürler.

cevap
Seçenekler

5616 İLETİ

01-10-2019

Slovakia

1381 Oturum açma işleminin

50044 Sayfa Görünümleri

• Kayıtlı: ‎01-10-2019
  • Lokasyon: Slovakia
  • GÖRÜNTÜLEME: 50044
  • Message 4 of 4

2021-03-22, 14:43 PM

Merhaba @yunemcel,

Bilgisayarın pilini tamamen boşaltmak onun için sağlıklı değildir, ancak bunu bir kez yapmak pile zarar vermez. Pili tamamen boşaltarak ve ardından tamamen şarj ederek, pil şarj limitlerini öğrenir.

Bunu yapmayı deneyin ve ardından sorunun tekrar oluşup oluşmadığını kontrol edin. Lütfen aynı sorunu tekrar gözlemlerseniz bana bildirin.

Selamlarımla,

Ala
Polish, Turkish & Smart Home Community Lead

EN: Welcome to the Community! If someone helped you today hit Like or accept a Solution!
Looking for information about Lenovo products?

PL: Witaj w Społeczności! Jeśli ktoś Ci dzisiaj pomógł, kliknij kciuk w górę lub zaakceptuj rozwiązanie!
Szukasz informacji o produktach Lenovo?

TR: Lenovo Topluluğuna hoş geldiniz! Bugün birisi size yardım ettiyse Beğen’e basın veya bir çözümü kabul edin!
Lenovo ürünleri hakkında bilgi mi arıyorsunuz?
_

cevap

Forum Kuralları

Lütfen mesajı göndermeden önce Forum Kurallarimızı inceleyin.

Daha fazla oku

Mevcut tekliflere göz atın!

Alışveriş yapın
X

Kayıt etmek

X

Sil

X

No, I don’t want to share ideas Yes, I agree to these terms

En beğenilen yazarlar

(Geçen 7 gün)

Kullanıcı Övgü Puanları