Sahiplerin sahiplere yardım ettiği forumlarımıza hoş geldiniz. Acil yardıma mı ihtiyacınız var? Destek sitemizi ziyaret edin.

Lenovo Topluluğu

Lenovo Dizüstü ModelleriIdeaPad Dizüstü Modelleri
Tüm Forum Konuları
Seçenekler

2 İLETİ

06-03-2020

United States of America

2 Oturum açma işleminin

35 Sayfa Görünümleri

• Kayıtlı: ‎06-03-2020
  • Lokasyon: United States of America
  • GÖRÜNTÜLEME: 35
  • Message 1 of 11

Yeni IdeaPad L340'ta coil whine/bobin cızırtısı, şarj ve ölü piksel sorunları

2020-06-03, 20:33 PM

Merhaba,  umarım bu pandemi döneminde iyisinizdir.

15 Mayıs 2020'de markası ve özellikleri "Lenovo IdeaPad L340-15IRH Intel Core i7 9750H 16GB 1TB + 128GB SSD GTX1650 Windows 10 Home 15.6" FHD" olan bu ürünü Hepsiburada satıcısından aldım. 22 Mayıs 2020 tarihinde de elime ulaştı. Windows 10 kurulumunu yaptım, kullanmaya başladım. Ancak bilgisayarda coil whine denen bobin cızırtısı vardı. Cızırtının şiddeti sürekli değişiyor. Daha önce kullandığım hiçbir üründe böyle bir şey görmemiştim, dolayısıyla doğal olarak endişelendim ve sinir bozucu bir ses yani. Ayrıca ekranda bir adet ölü piksel var, bir de şarj sorunu. Sadece Chrome'da video izlerken ya da ödev yaparken bile şarkı dakikalar içerisinde yüzde 3-4 falan gidiyor. Bilgisayar şarjın bitmesine şu kadar süre var diyor ama o kadar gitmiyor asla. Bir de üç kez falan video izlerken falan ekran durduk yere siyah oldu birkaç saniyeliğine ama diğer her şey çalışıyordu ses vs. Şarjın aşağı yukarı ne kadar gittiğini hesapladım ve 4-4,5 saat kadar gitti. 

Yepyeni bir laptop sonuçta ve uzun zamandır kendime ait bir bilgisayarım yoktu, o kadar para verip böyle bir şeyle karşılaşmak büyük hayal kırıklığı oldu. Ertesi gün yani 23 Mayıs'ta Lenovo müşteri hizmetlerini aradım ancak cumartesi çalışmıyorlarmış, sonrası da bayram tatiliydi zaten. O yüzden Lenovo'nun sitesindeki destek sayfasından laptopun sorunlarını belirttiğim bir mail attım 23 Mayıs'ta. Bayram tatili bitince de(27 Mayıs) hemen müşteri hizmetlerini aradım. Olanı anlatıp değişim istediğimi belirttim. Cevapları şu oldu "Duyduğunuz cızırtı bobinlerin çalışma sesidir, bu modelde olan bir sestir. Ölü pikselin garanti kapsamına girmesi için en az 3 tane olması gerekiyor. Şarj da bir-bir buçuk saatten az gidiyorsa sorun vardır. O yüzden şu an değişim ya da iade mümkün değil, ilk 6 ay donanımsal bir sorun yaşarsanız iade/değişim yapılabilir"

Bu bobin cızırtı sesi dedikleri gibi normal midir? İleride bir sorun yaşar mıyım? Şarjın bu kadar çabuk bitmesi sizce normal mi? Bu bilgisayar bu şekilde hiç içime sinmedi, hayal kırıklığına uğradım baya. 

Cızırtı sesini kaydetmiştim, bunlar en çok ses gelen zamanlardan biri. Şiddeti her zaman böyle değil ama cızırtı her zaman var, bazen kulağınızı yakınlaştırmadan duyamayacağınız bir şiddette oluyor. Bu linklerden bakabilirsiniz:

https://voca.ro/dY4kmDn5N8S

https://voca.ro/nOvWDP2ae4z

cevap
Seçenekler

5621 İLETİ

01-10-2019

Slovakia

1383 Oturum açma işleminin

50099 Sayfa Görünümleri

• Kayıtlı: ‎01-10-2019
  • Lokasyon: Slovakia
  • GÖRÜNTÜLEME: 50099
  • Message 2 of 11

Re:Yeni IdeaPad L340'ta coil whine/bobin cızırtısı, şarj ve ölü piksel sorunları

2020-06-04, 8:11 AM

Merhaba @ozzythex,

Lenovo Topluluğuna hoş geldin!

Hayal kırıklığını anlayabiliyorum, ama korkarım yapabileceğim çok şey yok.

Tüm sürücülerinizin güncel olduğundan emin ol, güncellenmiş sürücülere sahip olmak cihazının performansını optimize edecektir. Yeni bir cihazda bazen birkaç güncelleme ve yeniden başlatma gerekebilir.

Bobin sızlanması, bir arıza olarak kabul edilmez ve bazen bu cihazlarda görülür. Bataryada 4-5 saat de, özellikle video izlerken veya oyun oynarken, oldukça normal. Pil ömrünü uzatmak için  ekran parlaklığını azaltabilirsin.

Başka sorunlarla karşılaşırsan, bize buradan bildirebilirsin :) 

Selamlarımla,

Ala
Polish, Turkish & Smart Home Community Lead

EN: Welcome to the Community! If someone helped you today hit Like or accept a Solution!
Looking for information about Lenovo products?

PL: Witaj w Społeczności! Jeśli ktoś Ci dzisiaj pomógł, kliknij kciuk w górę lub zaakceptuj rozwiązanie!
Szukasz informacji o produktach Lenovo?

TR: Lenovo Topluluğuna hoş geldiniz! Bugün birisi size yardım ettiyse Beğen’e basın veya bir çözümü kabul edin!
Lenovo ürünleri hakkında bilgi mi arıyorsunuz?
_

cevap
Seçenekler

8 İLETİ

05-21-2020

Turkey

15 Oturum açma işleminin

160 Sayfa Görünümleri

• Kayıtlı: ‎05-21-2020
  • Lokasyon: Turkey
  • GÖRÜNTÜLEME: 160
  • Message 3 of 11

Re:Yeni IdeaPad L340'ta coil whine/bobin cızırtısı, şarj ve ölü piksel sorunları

2020-06-06, 19:41 PM
Aynı sıkıntı (coil whine) lenovo ideapad 81ut008cx modelinde de var. Ben de çok büyük bir hayal kırıklığı ile yeni aldığım bilgisayarımı kullanamya devam etmek zorundayım Malum uzaktan eğitim süreci devam ediyor. Bu arada değişim hakkını da kaybediyorum. Ama tüketici hakem heyetine başvuracağım hem lenovoya hem de mediamarkt a karşı....
cevap
Seçenekler

2 İLETİ

06-03-2020

United States of America

2 Oturum açma işleminin

35 Sayfa Görünümleri

• Kayıtlı: ‎06-03-2020
  • GÖRÜNTÜLEME: 35
  • Message 4 of 11

2020-06-06, 20:54 PM
Ben de aynı şekilde online eğitim yüzünden kullanmak zorundayım. Yukarıda verilen cevapta gördüğünüz gibi coil whine bir arıza değildir diyorlar. Yani koskoca Lenovo böyle bir sorunun farkında değil mi? Neden böyle ürün satıyorlar?? Arıza değilse bile bir anomali ve bence bir sorun da yani. Hiçbir üründe böyle bir şey görmemiştim çünkü. O kadar para verip mağdur oluyoruz. İnsanlar bu model hakkında hep bu şikayete sahip. Keşke almadan önce şikayetvar.com'a falan baksaydım, bunu almazdım.
cevap
Seçenekler

133 İLETİ

01-18-2020

Turkey

194 Oturum açma işleminin

2125 Sayfa Görünümleri

• Kayıtlı: ‎01-18-2020
  • Lokasyon: Turkey
  • GÖRÜNTÜLEME: 2125
  • Message 5 of 11

2020-06-06, 22:01 PM

Lenovo olarak değil de ülkemiz de maalesef çoğu servis böyle ve ilgisiz. Bende Philips TV aldım 4 tane ölü piksel çıktı 2 aydır merkezden değişim raporu bekliyorum. Bunlar sanıyor ki üşenir de uğraşmazlar falan diye. En az bir ölü piksele THH senin lehine sonuç çıkarıyor. 

cevap
Seçenekler

3 İLETİ

06-13-2020

United States of America

11 Oturum açma işleminin

45 Sayfa Görünümleri

• Kayıtlı: ‎06-13-2020
  • GÖRÜNTÜLEME: 45
  • Message 6 of 11

2020-06-13, 20:44 PM

Bende Lenovo L340 Idepad 16Gb versiyon sahibiyim. Aynı cızırtı sorunu bende de var aşırı derece açılırken özellikle.Oyunlardada aşırı artıyor.3 adet ölü piksel var değişim-onarım sağlamıyorlar.Yorumlara bakıyorum Lenovo bu konuda hiç destek olmuyor.Öğrenci olup iyi bir cihaz almak için o kadar para harcıyoruz.Sonuç cızırtılı ölü pikselli bir Leptop ve destek sağlamayan bir firma.Ben hata yaptım ama bir daha lenovo almam çevrem almaz.İnternette de lenovo sürekli kötüleniyor.Bu gidişle Lenovo Türkiyeden çekilir.COİLWHİNE VEYA Bobin cızırtısı sorununu halleden çözen kişilerin destek-bilgi vermesini rica ediyorum.Çünkü Lenovo destek sağlamıyor.

cevap
Seçenekler

5621 İLETİ

01-10-2019

Slovakia

50099 Sayfa Görünümleri

• Message 7 of 11

2020-06-15, 9:26 AM

Merhaba @ARSEM,

Ekranında 3 ölü piksel varsa, servisimiz LCD ekranı değiştirerek sana yardımcı olabilir. 3'ten az ölü piksel olması durumunda ekranın değiştirilmesini yapmıyoruz.

Selamlarımla,

Ala

EN: Welcome to the Community! If someone helped you today hit Like or accept a Solution!

PL: Witaj w Społeczności! Jeśli ktoś Ci dzisiaj pomógł, kliknij kciuk w górę lub zaakceptuj rozwiązanie!

TR: Lenovo Topluluğuna hoş geldiniz! Bugün birisi size yardım ettiyse Beğen’e basın veya bir çözümü kabul edin!
_

cevap
Seçenekler

3 İLETİ

06-13-2020

United States of America

11 Oturum açma işleminin

45 Sayfa Görünümleri

• Message 8 of 11

2020-06-17, 10:17 AM
Whatsapp destek hattında değiştirmiyoruz dediniz.Telefonları açmıyorsunuz size nasıl ulaşabilirim ? Yardımcı olursanız sevnirim.
cevap
Seçenekler

5621 İLETİ

01-10-2019

Slovakia

50099 Sayfa Görünümleri

• Message 9 of 11

2020-06-18, 7:37 AM

Merhaba @ARSEM,

Laptop ekranında ölü pikselleri gösteren bir fotoğraf gönderebilir misiniz? Fotoğrafı kontrol edip, değerlendirip sana haber vereceğiz.

Selamlarımla,

Ala

_

cevap
Seçenekler

3 İLETİ

06-13-2020

United States of America

11 Oturum açma işleminin

45 Sayfa Görünümleri

• Message 10 of 11

2020-06-19, 10:36 AM
Telefondan çekebildiğim kadar çektim. 3 adet var ayrıca işaretledim.
75A523C2-3DF9-47B0-B476-4FE3818C18FE.jpeg 3D1F051E-07D5-45DA-84DC-314040A27F74.jpeg 868C401E-6F06-47BD-9B66-AF6E3F28B376.jpeg
cevap

Forum Kuralları

Lütfen mesajı göndermeden önce Forum Kurallarimızı inceleyin.

Daha fazla oku

Mevcut tekliflere göz atın!

Alışveriş yapın
X

Kayıt etmek

X

Sil

X

No, I don’t want to share ideas Yes, I agree to these terms

En beğenilen yazarlar

(Geçen 7 gün)

Kullanıcı Övgü Puanları