Społeczność Lenovo

Laptopy LenovoLaptopy IdeaPad Knowledge Base

Problemy z touchpadem - krótki przewodnik

W tym krótkim poradniku omówimy dwa rodzaje problemów z touchpadem: całkowity brak działania i brak przetwarzania zaawansowanych gestów.

 

 a) Brak działania touchpada- najprostszym rozwiązaniem jest przyciśnięcie klawisza F6 lub Fn+F6 w serii Idea oraz wybranych modelach TP.

W przypadku braku reakcji (kursora nadal nie widać lub się nie porusza przy korzystaniu z płytki dotykowej) zalecamy przejście do managera urządzeń, odnalezienia pozycji urządzenia wskazujące i weryfikacji czy przy sterowniku touchpada nie pojawia się wykrzyknik.

Kolejnym etapem jest całkowite usunięcie sterownika i instalacja albo ze strony Lenovo support, albo wyłączenie urządzenia a sterownik sam się przeinstaluje z partycji recovery (jeżeli takowa istnieje). Dodatkowo w ramach diagnostyki zalecamy sprawdzić mysz zewnętrzną.

 

b) Brak działania zaawansowanych gestów na touchpadzie. Zdarza się, że na urządzeniach nie działają gesty zaawansowane (3 krotne uderzenie w płytkę, gest 3 palcami itp.). W takim wypadku w naszych urządzeniach może być to WAD (Work As Designed), ponieważ sterowniki Synapticsa/Elan-a bardzo często zastępowane są tymi z Microsoft i pełnią one funkcję nadrzędną blokując część funkcji touchpada.

W takich wypadkach zalecamy w managerze urządzeń przejść do zaawansowanych opcji sterownika touchpada oraz „ręczną” konfigurację zaawansowanych gestów.

Taka operacja może jednak nie zadziałać ze względu na wspomnianą nadrzędność sterownika Microsoft. Bardzo często problem rozwiązuje . . . cierpliwość, ponieważ z nowymi aktualizacjami systemu operacyjnego podobne kwestie rozwiązują się samoczynnie.

Czy ta informacja była pomocna?

Yes Nie

KOMENTARZE

Wytyczne dla Społeczności

Przed opublikowaniem posta zapoznaj się z naszymi Wytycznymi.

Dowiedz się więcej

Sprawdź aktualne oferty!

Idź do Sklepu

Autorzy z największą liczba Punktów

Zobacz wszystko