anuluj
Pokazywanie wyników dla 
Zamiast tego wyszukaj 
Czy miało to oznaczać: 
Odpowiedz
Highlighted
korn85
What's DOS?
Zarejestrowano: ‎06-11-2019
Kraj: PL
Wyświetleń: 355
Wiadomość 1 z 2

Problem z wgraniem nowego biosu do IdeaPad 330 15ARR

Witam Forumowiczów! Emotikon: Szczęśliwy

W lutym tego roku zakupiłem laptop Lenovo IdePad 330 15ARR bez sytemu, gdyż nie chciałem Windowsa tylko Linuxa. Było z tym trochę problemów, bo popularny Mint nie wspierał połowy osprzętu w laptopie więc szukałem innego systemu. W między czasie zainstalowałem Win10 pobrany ze strony Microsoftu aby wgrać najnowszy Bios. Wszystko odbyło się bez przeszkód. Później na laptopie zagościł OpenSuse Tumbleweed, który działał bez zarzutu. Obecnie mam trochę więcej czasu i chciałem potestować inne dystrybucje Linuxa. Pod koniec maja pojawił się również najnowszy bios więc znów zainstalowałem Win10 usuwając tym samym Linuxa, pobrałem najnowszy Bios i zaczęły się problemy. Otóż po uruchomieniu instalatora proces instalacji przebiega pomyślnie, a na koniec pyta się, czy uruchomić program do aktualizacji. Uruchomienie się nie udaje tzn. przy wskaźniku pojawia się na chwilę kółeczko, jakby program się uruchamiał i znika i nic więcej się nie dzieje. Nawet uruchomienie Win10 w trybie awaryjnym nic nie daje, dzieje się dokładnie to samo. Gdzie może tkwić problem? Czy może być tak, zę Tumbleweed ingerował w MBR dysku i należy go przywrócić do stanu początkowego? A może to kwestia ustawień biosa, uefi i secure boot? Bardzo proszę Was o pomo! Z góry dziękuję Emotikon: Szczęśliwy

Administrator
Administrator
Zarejestrowano: ‎01-10-2019
Kraj: SK
Wyświetleń: 331
Wiadomość 2 z 2

Dot.: Problem z wgraniem nowego biosu do IdeaPad 330 15ARR

Cześć @korn85,

Witaj w Społeczności!

Po pierwsze warto wspomnieć, że IdeaPady nie są z założenia przygotowane na użytkowanie Linuxa. W BIOSie nie ma opcji wyboru SATA mode > AHCI, które jest wymaganym dla Linuxa ustawianiem. Najprawdopodobniej Twój problem jest właśnie wynikiem tej niekompatybilności. Jeśli faktycznie tak jest w przypadku oddania laptopa do naprawy, gwarancja może nie pokryć jej kosztów.

Możesz teraz spróbować załadować domyślne opcje BIOSa (zakładka Exit w BIOSIe > Load default settings) a następnie zainstalować czystego Windowsa z pendrive'a.

Dodatkowo zamieszczam link do naszego anglojęzycznego forum skupiającego użytkowników Linuxa. Być może tam znajdziesz więcej przydatnych informacji: https://forums.lenovo.com/t5/Linux-Operating-Systems/ct-p/lx_en

Pozdrawiam,

Ala
Polish & Turkish Community Lead

Communities:   English    Deutsche    Español    Português    Русскоязычное    Česká    Slovenská    Українська   Polski    Türkçe   Moto English

Please do not ask me questions by Personal Message; questions belong in the forums.

Proszę nie zadawać mi pytań przez wiadomości prywatne, publikując pytanie na forum masz większe szanse na otrzymanie odpowiedzi, a być może pomożesz również komuś, kto ma podobny problem.

Lütfen, sorularınızı bana kişisel mesajlarıyla göndermeyın, sorunuzu foruma yazınca cevabınızı daha hızlı alacaksınız, ayrıca aynı sorunu yaşayan diğer kullanıcılara yardımcı olabilirsiniz.