Społeczność Lenovo

Gaming - Lenovo LegionLaptopy gamingowe
Wszystkie Tematy
Opcje

6 POSTY

03-13-2020

Poland

10 Łączna liczba zalogowań

95 Całkowita liczba odsłon

• WYŚWIETLENIA: 95
  • Message 1 of 13

Dźwięk trzeszczy [nieudana reklamacja]

2020-03-13, 17:17 PM

Witam

Mój problem

Od pewnego czasu mój laptop (Legion Y540-17IRH Type 81Q4) ma problem z odtwarzaniem dźwięku (dokładny opis problemu poniżej). Po długim testowaniu laptopa wysłałem go na reklamację.

Pomijając ogromne problemy na linii klient/kurier (musiałem wszystko załatwiać sam dzwoniąc po 5 razy do serwisu Lenovo jak i do firmy kurierskiej), to laptop wrócił do mnie nienaprawiony.

W raporcie zostało napisane, że laptop przeszedł wszystkie testy jakości pod kątem opisanych przeze mnie problemów i nie wykazał żadnych nieprawidłowych zachowań = jest w 100% sprawny.

Zostało również napisane, że serwisantom nie udało się odtworzyć opisanej usterki. Zajęło mi 60 sekund aby odtworzyć błąd (wielokrotnie). Trzaski nie są zależne od zewnętrznego monitora ani zasilania laptopa. Nie mam pojęcia dlaczego serwisanci nie byli w stanie odtworzyć usterki. Włączenie oprogramowania LatencyMon podczas odtwarzania dźwięku na laptopie drukuje na ekran w przeciągu 30 sekund mnóstwo uwag i ostrzeżeń związanych z odtwarzaniem dźwięku i z zasilaniem.

Podejrzewam, że usterka została zbagatelizowana, ponieważ nie jest krytyczna dla obsługi laptopa. Uniemożliwia ona natomiast pracę z dźwiękiem, co w przypadku laptopa przeznaczonego do obsługi gier i aplikacji multimedialnych jest niedopuszczalne.

Informacje o usterce

Podczas odtwarzania dowolnego źródła audio słychać trzaski i kliknięcia. Problem występuje na każdym urządzeniu zewnętrznym: zarówno na wbudowanych głośnikach, zewnętrznych głośnikach jak i na słuchawkach. Problem jest dosyć losowy ale nasila się gdy laptop pracuje ciężej. Pojedynczy trzask występuje średnio co około 30 sekund (problem czasami ucicha i sprawia wrażenie jakby go nie było - w rzeczywistości ZAWSZE tam jest) Zatrzymaniu lub wznowieniu odtwarzania audio zazwyczaj również towarzyszy trzask. Problem występuje niezależnie od systemu operacyjnego (Windows 10 / Ubuntu 19.10). Problem raczej nie towarzyszył laptopowi od początku użytkowania. Problem występuje niezależnie od aktualnego planu zasilania (bateryjne/sieciowe, oszczędzanie energii/maksymalna wydajność). Problem występuje również w trybie samolotowym. Problem występuje zarówno z podłączonym zewnętrznym monitorem, jak i bez niego. Usterkę łatwiej usłyszeć przy wysokich poziomach głośności.

Najważniejsza informacja - problem jest blisko związany z kartą graficzną Nvidia, (karta graficzna? płyta główna? zasilanie?) - jeżeli karta Nvidii zostaje wyłączona (tryb oszczędny, w którym laptop korzysta tylko z karty graficznej Intel), to problem ustępuje całkowicie (udowodnione na systemie Ubuntu - powtarzalność 100%).

Serwisanci próbowali już naprawiać zdalnie urządzenie przed reklamacją (sterowniki do karty graficznej i nie tylko) - bez żadnego skutku. Jedyny czynnik, który ma wpływ (powtarzalność 100%) to karta graficzna Nvidia.

Podsumowanie

Jestem zmuszony reklamować urządzenie ponownie. Postanowiłem napisać tego posta w ramach udokumentowania całej sprawy.

Jestem zawiedziony, ponieważ przeprowadziłem bardzo dokładne dochodzenie usterki, zaopatrzyłem serwisantów w obszerną dokumentację problemu, a i tak spotkałem się z brakiem profesjonalizmu ze strony firmy Lenovo. Jestem zmuszony do korzystania ze starego, awaryjnego laptopa po zakupie drogiej, wysokiej klasy maszyny.

Czy jeżeli złożę ponowną reklamację, to mogę w końcu oczekiwać naprawienia usterki? Co mogę zrobić, żeby usterka została w końcu wykryta przez serwisantów?

Odpowiedź
Opcje

12 POSTY

03-13-2020

Poland

8 Łączna liczba zalogowań

• Message 2 of 13

Re:Dźwięk trzeszczy [nieudana reklamacja]

2020-03-16, 9:40 AM

Cześć,

Możesz wrzucić nagranie (może być z telefonu) z wadą dźwięku?

Odpowiedź
Opcje

6 POSTY

03-13-2020

Poland

• Message 3 of 13

2020-03-16, 10:49 AM

Nazwa pliku oznacza sekundę, w której słychać trzask.

https://drive.google.com/file/d/1f9o3VYqzpw7InUuSC9RFxdaFd2UdEVqn/view?usp=sharing

https://drive.google.com/file/d/1T096hXQsVQjkf9Cg3lbJydLIsnGjO7XR/view?usp=sharing

https://drive.google.com/file/d/1kCynVICrF04nAg8kAmqz_Fv3CcGd8iLH/view?usp=sharing

https://drive.google.com/file/d/1fq5poOD66WiBiOTcpmutcgXjWOMdt9oI/view?usp=sharing

Nagrywane dyktafonem telefonu przy maksymalnej głośności wbudowanych głośników (wtedy najlepiej słychać problem).

Dodatkowo warningi, które drukuje LatencyMon:

Odpowiedź
Opcje

4312 POSTY

01-10-2019

Slovakia

1214 Łączna liczba zalogowań

41488 Całkowita liczba odsłon

• WYŚWIETLENIA: 41488
  • Message 4 of 13

Ynt::Dźwięk trzeszczy [nieudana reklamacja]

2020-03-16, 12:30 PM

Cześć @KubaLenovoUser,

Witaj w Społeczności!

Przykro mi, że miałeś negatywne doświadczenie z naszym serwisem. Jeśli mógłbyś mi przesłać w wiadomości prywatnej (nie zmieszczaj danych wrażliwych na forum!) swój adres e-mail, podesłałabym Twój kontakt do kolegi, który mógłby Ci pomóc. Dla referencji zamieść proszę również Twój numer sprawy w serwisie.

Pozdrawiam,

Ala
Polish, Turkish & Smart Home Community Lead

EN: Welcome to the Community! Did you participate in our forum survey? Please, let us know what you like about our forum and what we can improve. We listen to your feedback!

PL: Witaj w Społeczności! Czy wypełniłeś już naszą ankietę? Powiedz nam co lubisz na naszym forum, a gdzie możemy się poprawić. Chętnie czytamy Wasze komentarze!

TR: Lenovo Topluluğuna hoş geldiniz! Forum anketimize katıldınız mı? Lütfen forumumuz hakkında neleri beğendiğinizi ve neleri geliştirebileceğimizi bize bildirin. Yorumlarınızı okumayı seviyoruz!
_

Odpowiedź
Opcje

6 POSTY

03-13-2020

Poland

• Message 5 of 13

2020-03-17, 9:02 AM

Aktualizacja w sprawie usterki.

Na początek krótka informacja dotycząca trzasków. Trzaski nie występują (albo są niezauważalne dla użytkownika) kiedy laptop pracuje na ciągłym stresie (np. wymagające gry komputerowe). Problem nasila się najbardziej, gdy laptop nie wykonuje ciężkiej pracy, ale pod dużym stresem działają poszczególne komponenty I/O (np. karta sieciowa, myszka).

Uruchomiłem czysty system Windows z pendrive'a w trybie "Windows To Go" (żeby nie formatować sobie dysku). Ku mojemu zdziwieniu problem zniknął (przecież wcześniej występował niezależnie od systemu operacyjnego!)

Widząc pozytywny rezultat powyższego eksperymentu, zrobiłem normalny format na komputerze. A tutaj niespodzianka, trzaski wróciły w pełnej okazałości.

Możliwe wnioski:

• Uszkodzony jest dysk twardy (kilku internautów z forum (link poniżej) skarżyło się na dyski SkHynix i w ich przypadku wymiana dysku naprawiła problemy z trzaskającym dźwiękiem).
  • Uszkodzona jest płyta główna (przypominam, że wcześniej wyłączenie karty Nvidii również naprawiało problem w 100% - co raczej wyklucza dysk z kręgu poszukiwań, pomimo tego, że usunięcie go z równania rozwiązywało problem!)

Następnie znalazłem ten wątek na forum https://forums.lenovo.com/t5/Gaming-Laptops/Lenovo-Y540-crackling-sound/td-p/4448320?page=1

Podążając za wskazówkami internautów przestawiłem w BIOSie ustawienie "Slow slew rate for ia domain" z wartości 16 na 8.

Niektórym ta opcja naprawiała problem. Niestety mi nie pomogła, aczkolwiek być może delikatnie poprawiła sytuację (trudno jednoznacznie ocenić, zjawisko naturalnie losowe, trzaski występują dalej).

Niektórym internautom pomogła wymiana dysku przez serwis, innym pomogła wymiana całego motherboarda i głośników (dwukrotna, bo pierwszy zamiennik miał ten sam problem co oryginał!). Innym udało się naprawić problem przez konfigurowanie sterownika karty sieciowej lub ustawień sieciowych systemu operacyjnego. Problem jest niesamowity. Niektórzy są go w stanie naprawić software'm, inni firmware'm natomiast niektórzy potrzebowali wymiany podzespołów, bo nic innego nie pomagało.

Jest to dla mnie coś niespotykanego, żeby problem zakreślony na tak dużą skalę i sprawiający problemy tak dużej ilości osób mógł być tak trudny do wyśledzenia i naprawienia, że nawet serwisanci nie są go w stanie ruszyć, a jedynie niektórym śmiałkom udało się wypracować kosmiczne work-around'y, które jakby nie było tylko maskują problem.

Odpowiedź
Opcje

4312 POSTY

01-10-2019

Slovakia

• Message 6 of 13

2020-03-17, 11:19 AM

Cześć @KubaLenovoUser,

Wielkie dzięki za update :) 

Kolega, z którym konsultowałam się w Twojej sprawie zaleca instalację tego sterownika:

https://downloadcenter.intel.com/product/55005/Intel-Rapid-Storage-Technology-Intel-RST-

Jemu również wydaje się, że problem może być związany z dyskiem twardym. Daj znać czy instalacja sterownika cokolwiek zmieni. Jeśli nie, bedziemy dalej kombinować :)

Pozdrawiam,

Ala

EN: Welcome to the Community! Did you participate in our forum survey? Please, let us know what you like about our forum and what we can improve. We listen to your feedback!

PL: Witaj w Społeczności! Czy wypełniłeś już naszą ankietę? Powiedz nam co lubisz na naszym forum, a gdzie możemy się poprawić. Chętnie czytamy Wasze komentarze!

TR: Lenovo Topluluğuna hoş geldiniz! Forum anketimize katıldınız mı? Lütfen forumumuz hakkında neleri beğendiğinizi ve neleri geliştirebileceğimizi bize bildirin. Yorumlarınızı okumayı seviyoruz!
_

Odpowiedź
Opcje

6 POSTY

03-13-2020

Poland

• Message 7 of 13

2020-03-18, 20:22 PM

Sterownik RST

W skrócie - bez wpływu na trzaski.

1. Instalacja sterownika RST na dostępnym systemie w niczym nie pomogła.
  2. Następnie format komputera, próba instalacji sterowników RST - brak wpływu na trzaski głośnika na czystym systemie.

Kolejne próby ze sterownikami

Następnie próba udowodnienia, że sterowniki są w jakiś sposób odpowiedzialne za problem - format komputera bez dostępu do internetu - niepowodzenie - trzaski dalej obecne.

Więcej informacji

Testując dalej usterkę doszedłem do następujących wniosków:

1. Usterka jest blisko związana z pracą karty sieciowej (niezależnie czy WiFi, czy Ethernet). Aktywność interfejsu sieciowego zwiększa znacząco prawdopodobieństwo i częstotliwość występowania trzasków. Przypominam natomiast, że problem występuje także w trybie samolotowym.
  2. Usterka jest blisko związana z pracą karty graficznej (co jest oczywiste, bo opisane przeze mnie wcześniej wyłączanie Nvidii naprawiało problem). Uruchomienie benchmarku na grafikę podczas odtwarzania muzyki (bez internetu) ma identyczny wpływ na trzaski jak aktywność interfejsu sieciowego  opisanego powyżej - następuje wyraźne zwiększenie i zagęszczenie trzasków.
  3. Usterka jest związana również ze wskaźnikiem na Windowsie, nie wiem jaki ma to sens, czy nie podchodzi to pod kartę graficzną, bo klik kursora przełącza focus na inne okno i karta graficzna wykonuję jakąś pracę. Po prostu zauważyłem taką zależność - klik na touchpadzie albo myszce jest w stanie czasem wyprodukować trzask w głośniku.

Nowa uwaga

Wczoraj nieco mnie olśniło. Być może jest to objaw tej samej usterki, a być może całkowicie odrębny problem (?)

Gdy kupiłem laptopa postanowiłem zagrać na nim w grę, w którą grałem od lat na starym laptopie lenovo (jest to gra rytmiczna). Od razu zauważyłem problem z rozjeżdżającym się dźwiękiem. Dosyć losowo, jednak konsekwentnie audio kompletnie rozjeżdżało się z obrazem (gra rytmiczna, a więc audio desync to duży problem).

Udało mi się naprawić ten problem poprzez podmianę paru bibliotek .dll w grze na ich stare wersje sprzed paru lat, więc problem rozwiązany... Ale...

Oglądałem z laptopa kilka filmów na telewizorze i średnio co 20-30 minut musiałem restartować odtwarzacz, bo... dźwięk rozjeżdżał się z obrazem. Uznałem, że to problem z softem i inny player video rozwiązałby sprawę.

Czytając posty na forum zalinkowanym wcześniej (ref https://forums.lenovo.com/t5/Gaming-Laptops/Lenovo-Y540-crackling-sound/td-p/4448320?page=1) znalazłem kilka głosów osób, które poza trzaskami z głośników, narzekały również na problem z desync'iem w dźwięku. Ten problem również dotyczy mojego laptopa. Może wynikać, ale nie musi, z tego samego źródła co główna usterka. Niestety trudno zapewnić dowód usterki. Mogę jedynie próbować nagrać desync w grze rytmicznej lub nagrywać 30 minut odtwarzacz wideo, aż do momentu gdy wystąpi desync.

Konfiguracje sterowników

Mogę jeszcze dodać jako małe podsumowanie przygód ze sterownikami, że laptop powtórzył usterkę w następujących konfiguracjach (rozdzielonych formatami):

• Wszystkie sterowniki Windows + wszystkie, najnowsze, możliwe sterowniki ze strony Lenovo
  • Wszystkie sterowniki Windows + tylko zalecane sterowniki ze strony Lenovo
  • Wszystkie sterowniki Windows + RST ze strony Intela
  • Wszystkie sterowniki Windows
  • Wszystkie sterowniki Windows (wariant z instalacją bez Internetu)

Osobno instalowałem jeszcze jakąś starszą wersję sterownika od zasilania na laptopie (bardzo solidne przypuszczenie), którą wysłał mi Pan serwisant jakieś 3-4 tygodnie temu. Sterowniki te nie miały jednak żadnego wpływu.

Moje hipotezy odnośnie źródła usterki

1.) Uszkodzony jest dysk SSD

• Argumenty:
    • Podobno serwisanci nigdy nie uruchamiają systemu z dysku klienta, tylko podpinają swój. Jeśli to prawda, to może być to odpowiedź na pytanie, czemu nie mogli odtworzyć błędu - wadliwy dysk mógł być wypięty na czas serwisu.
    • Eksperyment z "Windows To Go" opisany w moim poprzednim poście.
  • Kontrargumenty:
    • Wyłączenie karty Nvidia w trybie oszczędzania energii na Ubuntu rozwiązywało problem - dysk pracował wtedy normalnie.
    • Karta sieciowa, karta graficzna i przerwania systemowe mają wpływ na trzaski dźwięku - co ma z tym wspólnego dysk?

2.) Dysk SSD generuje problem na płycie głównej (kombinacja "mój dysk + motherboard" jest źródłem problemu)

• Argumenty:
    • Takie same jak w punkcie 1.)
    • Karta sieciowa, karta graficzna i przerwania systemowe mają wpływ na trzaski - ponieważ problem spada (z winy dysku) na płytę główną.
  • Kontrargumenty: BRAK

3.) Uszkodzona jest płyta główna, a serwisantom nie udało się odtworzyć opisanej usterki. 

• Argumenty:
    • W specyficznych, "pechowych" warunkach (test na grze komputerowej / brak aktywności sieciowej / spoczynek grafiki / ustawienia BIOSu slow slew rate / czysty przypadek) odtworzenie trzasków może być trudne, a same trzaski różnią się natężeniem - niektóre są ciche - mogły uciec słuchowi, szczególnie gdy nie korzysta się ze słuchawek.
    • Wyłączenie z obiegu albo dysku SSD, albo karty graficznej (lub pewnie innych komponentów też) zmienia wydolność prądową układu zasilającego w poszczególnych trybach zasilania - trzaski ustępują.
    • Karta sieciowa, karta graficzna i przerwania systemowe mają wpływ na trzaski.
  • Kontrargumenty: BRAK

Samo dochodzenie zajęło mi już dziesiątki godzin. Laptop nieużywany od około miesiąca...

Odpowiedź
Opcje

4312 POSTY

01-10-2019

Slovakia

• Message 8 of 13

2020-03-19, 11:56 AM

Cześć @KubaLenovoUser,

Jeśli problem cały czas występuje możemy jedynie zaproponować przekazanie nam laptopa na testy. Mój kolega mówi, że kontaktował się już z Tobą w tej sprawie droga mailową. Myślę, że w tej chwili najlepiej przenieść tę dyskusję z forum i zastąpić ją indywidualną rozmową :) 

Pozdrawiam,

Ala

_

Odpowiedź
Opcje

1 POSTY

04-03-2020

Poland

2 Łączna liczba zalogowań

10 Całkowita liczba odsłon

• WYŚWIETLENIA: 10
  • Message 9 of 13

2020-04-03, 16:26 PM

Witam użytkuje ten sam model od wczoraj i mam dokładnie ten sam problem. Wydaje mi się, że jest to wada fabryczna. Proszę o kontakt i odpowiedź czy udało się ten problem rozwiązać.

Odpowiedź
Opcje

6 POSTY

03-13-2020

Poland

• Message 10 of 13

Dot::Dźwięk trzeszczy [nieudana reklamacja]

2020-04-14, 11:20 AM

Ostatecznie serwis Lenovo potwierdził występowanie usterki. Aktualnie następuje wymiana sprzętu na nowy.

Odpowiedź

Wytyczne dla Społeczności

Przed opublikowaniem posta zapoznaj się z naszymi Wytycznymi.

Dowiedz się więcej

Sprawdź aktualne oferty!

Idź do Sklepu
X

Zapisz

X

Usuń

X

No, I don’t want to share ideas Yes, I agree to these terms

Ranking polubień (Autorzy)

(Ostatnich 7 dni)

Użytkownik Punkty