Witamy na naszych forach, gdzie użytkownicy pomagają użytkownikom. Potrzebujesz pomocy teraz? Skontaktuj się z nami.

Społeczność Lenovo

Gaming - Lenovo LegionLaptopy gamingowe
Wszystkie Tematy
Opcje

7 POSTY

11-29-2019

Poland

14 Łączna liczba zalogowań

119 Całkowita liczba odsłon

• WYŚWIETLENIA: 119
  • Message 1 of 4

Gwarancja i głośność chłodzenia

2019-12-01, 9:32 AM

Witam ,

Niedawno stałem się posiadaczem laptopa Lenovo legion y540. Mam kilka pytań dotyczących sprzętu. 

Pierwsze pytanie dość dziwne ale ... Laptop przyszedł do mnie kurierem , na froncie opakowania naklejona była kieszonka foliowa a w środku karta gwarancyjna , niby wszystko ok ale na tej karcie jest tylko numer serii a wszystkie innych danych brak - tj informację o sprzedawcy (pieczątka) itp... w środku znajduje się faktura papierowa również brak na niej podpisów , pieczątek. O ile na fakturze z tego co się orientuje nie jest to wymagane , tak nie wiem jak to się ma w całości. Czy w przyszłości nie będzie z tego powodu jakiś problemów gwarancyjnych ? Laptop był kupiony w polskiej dużej sieci który jest 'partnerem Lenovo'. 

Druga sprawa to kultura pracy laptopa. Laptop podczas zwykłego użytkowania , przeglądarka jakieś programy itp jest praktycznie nie słyszalny , czasami wiatraki zakręca się trochę szybciej przy włączeniu czegoś itp. za to duży plus. Natomiast przy włączeniu gry mam wrażenie że zaraz odleci ... Nie mówię tutaj o jakiś nowych i mega wymagających grach gdzie walczymy o każdy FPS . Jak dotąd włączyłem na nim tylko CS go oraz civilization 6. I na samym początku już wiatraki zachowują się jakby laptop ledwo sobie z tym radzil. Miałem wcześniej y700 i porównując te dwa laptopy w grach bez wątpienia y700 był o wiele cichszy natomiast podczas pracy lekkiej na odwrot. 

Nadmienie tylko że w oprogramowaniu Lenovo ventage tryb pracy jest ustawiony na cichy ale prawdę mówiąc nie słyszę jakiejkolwiek różnicy w porównaniu z opcjami wydajność czy zrownowazony. Czy jest jakaś możliwość zmniejszenia obrotów wiatraków bądź jakaś inna możliwość żeby normalnie użytkować laptopa pod zaś gier ? W końcu to laptop gamingowy.

Zamieszcze króciutki filmik ktory przedstawia jak głośno pracuje laptop (zaraz po odpaleniu gry). Na szybko sprawdziłem też temperatury i na GPU temperatura wynosi średnio 68° natomiast CPU to jakieś 76°.

Odpowiedź
Opcje

5037 POSTY

01-10-2019

Slovakia

1270 Łączna liczba zalogowań

46074 Całkowita liczba odsłon

• WYŚWIETLENIA: 46074
  • Message 2 of 4

Dot.: Gwarancja i głośność chłodzenia

2019-12-02, 10:36 AM

Cześć ,

Witaj w Społeczności!

Jeśli chodzi o dokumenty, to nie ma się czym martwić. Sprzedawcy często nie wypełniają kart gwarancyjnych, ale podstawą do wyliczenia okresu gwarancji i tak jest zawsze dokument zakupu (paragon, faktura). 

Jeśli chodzi o głośność wentylatorów, to niestety: ten model tak ma. Nasi użytkownicypróbowali jednak z powodzeniem radzić sobie z głośną pracą wentylatorów poprzez obniżanie napięcia (undervolting): https://forums.lenovo.com/t5/Laptopy-gamingowe/Lenovo-Legion-Y530-problem-z-wentylatorami/td-p/4551874 Ten wątek dotyczy modelu Y540, ale problem jest zasadniczo ten sam. Jeśli się zdecydujesz na to rozwiązanie pamiętaj, że obniżasz w ten sposób maksymalne osiągi laptopa. Warto również zwrócić uwagę, że odwrotne działanie (overvolting) może spowodować utratę gwarancji.

Pozdrawiam,

Ala
Polish, Turkish & Smart Home Community Lead

EN: Welcome to the Community! If someone helped you today hit Like or accept a Solution!
Looking for information about Lenovo products?

PL: Witaj w Społeczności! Jeśli ktoś Ci dzisiaj pomógł, kliknij kciuk w górę lub zaakceptuj rozwiązanie!
Szukasz informacji o produktach Lenovo?

TR: Lenovo Topluluğuna hoş geldiniz! Bugün birisi size yardım ettiyse Beğen’e basın veya bir çözümü kabul edin!
Lenovo ürünleri hakkında bilgi mi arıyorsunuz?
_

Odpowiedź
Opcje

7 POSTY

11-29-2019

Poland

14 Łączna liczba zalogowań

119 Całkowita liczba odsłon

• WYŚWIETLENIA: 119
  • Message 3 of 4

2019-12-02, 12:21 PM

Dziękuję za informację odnośnie gwarancji , uspokoiła mnie twoja odpowiedź. ?

Jeśli chodzi o pracę wentylatorów to tak się składa ,że zdążyłem się trochę pobawić z napięciami. 

Problem polega na tym , że undervolting nie rozwiązuje problemu 'wycia' wiatraków lecz poprawia temperatury podzespołów. Przy pełnym obciążeniu procesora (program renderujący) udało mi się obniżyć temperatury o jakieś 10-15 stopni (~80-85°) , to chyba sporo. Testy wykonywałem na maksymalnych ustawieniach wydajnościowych. W takim wypadku taka praca wentylatorów jest uzasadniona (działają nieprzerwanie na maksymalnych obrotach wytwarzając hałas w postaci około ~48 dB - nie mam profesjonalnego sprzetu.). Natomiast w grze (civilization 6) względnie mało wymagającej - ani razu nie przekroczyły 65°. W takim wypadku praca wentylatorów działała jakby sinusoidalnie w dwóch zakresach ~28 oraz tak jak podczas pełnego obciążenia ~48 dB. Testy w grze wykonywałem w trzech wariantach pracy - cichy , zrównoważony oraz wydajnościowy. W każdym z nich laptop zachowywał się tak samo.

Podsumowując, nie jestem specjalistą- wręcz odwrotnie ale wydaje mi się, że wnioski nasuwają się same - praca wentylatorów (która w teorii powinna być powiązana jakoś z ustawieniami w oprogramowaniu Lenovo Ventage oraz temperaturami na podzespołach) w rzeczywistości nie jest proporcjonalna do obciążeń jakie są nakładane na podzespoły. 

Opcje wyboru pracy komputera w oprogramowaniu są super rozwiązaniem ale w moim przypadku nie wprowadzają żadnej zmiany. Szkoda 

Bardzo proszę o poprawę, jeżeli coś namieszałem - tak jak wspomniałem nie jestem profesjonalistą i są to tylko moje obserwacje i moje zdanie. Może ktoś też się bawił w małego inżyniera ? i ma podobne zdanie a może wręcz przeciwnie , w każdym bądź razie zapraszam do dyskusji.

Pozdrawiam

Odpowiedź
Opcje

5037 POSTY

01-10-2019

Slovakia

1270 Łączna liczba zalogowań

46074 Całkowita liczba odsłon

• WYŚWIETLENIA: 46074
  • Message 4 of 4

2019-12-02, 12:49 PM

Cześć ,

Dzięki za Twoje spostrzeżenia! Przyznam, że nie mam podobnych doświadczeń, ale jestem ciekawa czy ktoś jeszcze spotkał się z czymś takim i podzieli się swoimi obserwacjami w tym wątku...

Ala
Polish, Turkish & Smart Home Community Lead

EN: Welcome to the Community! If someone helped you today hit Like or accept a Solution!
Looking for information about Lenovo products?

PL: Witaj w Społeczności! Jeśli ktoś Ci dzisiaj pomógł, kliknij kciuk w górę lub zaakceptuj rozwiązanie!
Szukasz informacji o produktach Lenovo?

TR: Lenovo Topluluğuna hoş geldiniz! Bugün birisi size yardım ettiyse Beğen’e basın veya bir çözümü kabul edin!
Lenovo ürünleri hakkında bilgi mi arıyorsunuz?
_

Odpowiedź

Wytyczne dla Społeczności

Przed opublikowaniem posta zapoznaj się z naszymi Wytycznymi.

Dowiedz się więcej

Sprawdź aktualne oferty!

Idź do Sklepu
X

Zapisz

X

Usuń

X

No, I don’t want to share ideas Yes, I agree to these terms

Ranking polubień (Autorzy)

(Ostatnich 7 dni)

Użytkownik Punkty