Społeczność Lenovo

Gaming - Lenovo LegionLaptopy gamingowe
Wszystkie Tematy
Opcje

3 POSTY

01-04-2021

Poland

2 Łączna liczba zalogowań

20 Całkowita liczba odsłon

• WYŚWIETLENIA: 20
  • Message 1 of 5

Legion Y540-17IRH - Temperatura GPU powyżej 50 stopni uruchamia wiatraki (IDLE). Jak zmniejszyć?

2021-01-04, 12:41 PM

Cześć!

Kupiłem niedawno Legion Y540-17IRH. Mam model tylko z dedykowana kartą graficzną Geforce rtx2060, bez zintegrowanej.

Zauważyłem ze przy prostych czynnościach jak przeglądnie Internetu, Word itp., wentylator włącza się na chwile po czym wyłącza i po jakimś czasie znowu to samo.

Nie włącza się na maks obrotów, jednak szum jest dość odczuwalny.

Zauważałem, że ma to związek z temperaturą GPU, gdy przekracza 50 stopni to wiatrak się uruchamia, gdy temperatura GPU zejdzie do 42 stopni, jest cisza. Po czym znowu temperatura wzrasta powoli do 50 stopni i cykl się powtarza.

Czy da się jakoś zmniejszyć w danym modelu temperaturę GPU, tak aby nie osiągała 50 stopni przy prostych zadaniach, stanie spoczynku?

Czy jest możliwość zmiany gdzieś jakiegoś parametru, aby wiatraki uruchamiały się na przykład dopiero po przekroczeniu 60 stopni?

Odpowiedź
Opcje

4355 POSTY

01-10-2019

Slovakia

1216 Łączna liczba zalogowań

41768 Całkowita liczba odsłon

• WYŚWIETLENIA: 41768
  • Message 2 of 5

Re:Legion Y540-17IRH - Temperatura GPU powyżej 50 stopni uruchamia wiatraki (IDLE). Jak zmniejszyć?

2021-01-05, 8:26 AM

Cześć @franz1911,

Witaj w Społeczności!

Jeśli chodzi o zachowanie wentylatorów, to upewnij się, że masz zainstalowane wszystkie sterowniki z naszej strony wsparcia i włącz tryb inteligentnego chłodzenia w Lenovo Vantage. Ten tryb powinien poprawić działanie wentylatorów :)

NIe ma możliwości software'owego zmniejszenia temperatur GPU (a tempartaury, które osiąga nie wymagają obniżania). Możesz ogólnie postarać się o chłodzenie poprzez wyczyszczenie komputera z zalegającego w środku kurzu, wymianę pasty termoprzewodzącej i zastosowanie podkładki chłodzącej. 

Pozdrawiam,

Ala
Polish, Turkish & Smart Home Community Lead

EN: Welcome to the Community! Did you participate in our forum survey? Please, let us know what you like about our forum and what we can improve. We listen to your feedback!

PL: Witaj w Społeczności! Czy wypełniłeś już naszą ankietę? Powiedz nam co lubisz na naszym forum, a gdzie możemy się poprawić. Chętnie czytamy Wasze komentarze!

TR: Lenovo Topluluğuna hoş geldiniz! Forum anketimize katıldınız mı? Lütfen forumumuz hakkında neleri beğendiğinizi ve neleri geliştirebileceğimizi bize bildirin. Yorumlarınızı okumayı seviyoruz!
_

Odpowiedź
Opcje

3 POSTY

01-04-2021

Poland

• Message 3 of 5

Re:Legion Y540-17IRH - Temperatura GPU powyżej 50 stopni uruchamia wiatraki (IDLE). Jak zmniejszyć?

2021-01-05, 10:09 AM

Dzięki za szybką odpowiedź.

Komputer jest nowy, wszystkie sterowniki aktualne (również BIOS). W Vantage mam włączony tryb cichy, jednak nie rozwiązuje on mi problemu.

Czy wymiana pasty w nowym laptopie może dać faktycznie duży efekt jest chodzi o obniżenie temperatury? Mam na myśli różnicę w wysokości co najmniej 5 stopni celsjusza mniej.

Odpowiedź
Opcje

4355 POSTY

01-10-2019

Slovakia

1216 Łączna liczba zalogowań

41768 Całkowita liczba odsłon

• WYŚWIETLENIA: 41768
  • Message 4 of 5

2021-01-05, 10:46 AM

Cześć @franz1911,

Jeśli to nowy komputer, to wymiana pasty może nie dać tak dużych efektów (choć są użytkownicy, którzy wymieniają pastę termoprzewodząca wkrótce po zakupie nowego laptopa). Nie sądzę, by wymiana pasty w tym przypadku mogła tak bardzo obniżyć temperatury.

Cóż, możesz poeksperymentować z różnymi planami zasilania i ustawieniami Vantage, ale niewiele więcej moge Ci doradzić...

Pozdrawiam,

Ala
Polish, Turkish & Smart Home Community Lead

EN: Welcome to the Community! Did you participate in our forum survey? Please, let us know what you like about our forum and what we can improve. We listen to your feedback!

PL: Witaj w Społeczności! Czy wypełniłeś już naszą ankietę? Powiedz nam co lubisz na naszym forum, a gdzie możemy się poprawić. Chętnie czytamy Wasze komentarze!

TR: Lenovo Topluluğuna hoş geldiniz! Forum anketimize katıldınız mı? Lütfen forumumuz hakkında neleri beğendiğinizi ve neleri geliştirebileceğimizi bize bildirin. Yorumlarınızı okumayı seviyoruz!
_

Odpowiedź
Opcje

3 POSTY

01-04-2021

Poland

• Message 5 of 5

2021-01-05, 23:42 PM

Dzięki za radę.

Istnieje może jakiś sposób na manualne sterowanie wiatrakami w podanym Lenovo? Jakiś mniej oficjalny, niekoniecznie bezpieczny sposób. Tak jak już wspomniałem, wiatraki się uruchamiają przy temperaturze GPU wyższej niż 50 stopni. Może da się gdzieś zmienić tą wartość na wyższą? Tak, żeby do tych 60 stopni był spokój.

W biosie, vantage i typowych programach do regulacji wiatraków tych funkcji nie ma albo są zablokowane.

Odpowiedź

Wytyczne dla Społeczności

Przed opublikowaniem posta zapoznaj się z naszymi Wytycznymi.

Dowiedz się więcej

Sprawdź aktualne oferty!

Idź do Sklepu
X

Zapisz

X

Usuń

X

No, I don’t want to share ideas Yes, I agree to these terms

Ranking polubień (Autorzy)

(Ostatnich 7 dni)

Użytkownik Punkty