Witamy na naszych forach, gdzie użytkownicy pomagają użytkownikom. Potrzebujesz pomocy teraz? Skontaktuj się z nami.

Społeczność Lenovo

Gaming - Lenovo LegionLaptopy gamingowe
Wszystkie Tematy
Opcje

5 POSTY

03-16-2020

Poland

5 Łączna liczba zalogowań

20 Całkowita liczba odsłon

• WYŚWIETLENIA: 20
  • Message 1 of 6

Legion y540 temperatury procesora i ostre wycie

2020-03-16, 19:48 PM

Witam

W grudniu kupiłem tego laptopa. Jest to mój pierwszy laptop gamingowy. Dwie sprawy zwróciły moją uwagę.

1. Wiatraki czasami wyją jak opętane. Ja wiem, że to laptop i jest w nim mało miejsca na wentylację i chłodzenie. W grach pół biedy i tak gram na słuchawkach. Ze 3 razy wiatraki dawały z siebie wszystko jak...oglądałem film i nic innego w tle nie było uruchomione. Podczas pobierania plików np. z torenta też wył niemiłosiernie. Nie wiem czy to normalne. Tak jak napisałem, ze 3 razy bez żadnego powodu buczały, da się przeżyć.
  2.  Temperatury procesora. W sumie gdybym nie zainstalował HWiNFO to bym dalej tego nie wiedział. Otóż zauważyłem, że w mocnym stresie, podczas grania np. w nowe Modern Warfare na full detalach i 60fpsach temperatura poszczególnych rdzeni dochodzi do 98 stopni. Nie wpływa to na działanie gry tzw.  throttlingu i spadków animacji jeszcze w żadnej grze nie zauważyłem. 98 to chyba trochę za dużo co ? Nie wiem wymienić pastę na procku ? Można to zrobić nie tracąc gwarancji ?
  3. Chciałbym jeszcze wiedzieć gdzie mogę kupić dodatkowe 8gb ramu, bo szukam po internecie i nie znalazłem, a tak w ogóle to w tym lapku jest 1 czy 2 sloty na ram ?

pozdrawiam

Odpowiedź
Opcje

4787 POSTY

01-10-2019

Slovakia

1249 Łączna liczba zalogowań

44619 Całkowita liczba odsłon

• WYŚWIETLENIA: 44619
  • Message 2 of 6

Re:Legion y540 temperatury procesora i ostre wycie

2020-03-17, 12:08 PM

Cześć @Grz3chu,

Witaj w Społeczności!

Jeśli chodzi o wentylatory w laptopach Legion, mieliśmy już na forum sporo dyskusji na ten temat. Wentylatory w tych modelach faktycznie są głośne. Można z tym walczyć, jednak często sprowadza się to do ograniczenia osiągów laptopa. Poczytaj sobie na przykład:

https://forums.lenovo.com/t5/Laptopy-gamingowe/Lenovo-Legion-Y530-problem-z-wentylatorami/m-p/4551874?page=1

https://forums.lenovo.com/t5/Laptopy-gamingowe/Y540-pytanie-o-ch%C5%82odzenie-laptopa/m-p/4617158?page=1

Jeśli chodzi o wymianę pasty termoprzewodzącej, możesz to zrobić bez naruszenia gwarancji :) 

Jeśli choszi o dodatkową pamieć RAM, możesz sprawdzić ilość slotów RAM oraz maksymalną ilosć pamięci na naszej sptronie PSREF. Podaję dla przykładu stronę dla Y540-15IR PG0. Ten model ma dwa sloty DDR4 SO DIMM, i maksymalna ilość pamięci to 32 GB. Nie wiem jednak jaki masz dokładnie model, więc nie ręczę, że masz tę samą konfigurację ;)

http://psref.lenovo.com/Product/Legion/Lenovo_Legion_Y54015IRHPG0

Pozdrawiam,

Ala
Polish, Turkish & Smart Home Community Lead

EN: Welcome to the Community! If someone helped you today hit Like or accept a Solution!
Looking for information about Lenovo products?

PL: Witaj w Społeczności! Jeśli ktoś Ci dzisiaj pomógł, kliknij kciuk w górę lub zaakceptuj rozwiązanie!
Szukasz informacji o produktach Lenovo?

TR: Lenovo Topluluğuna hoş geldiniz! Bugün birisi size yardım ettiyse Beğen’e basın veya bir çözümü kabul edin!
Lenovo ürünleri hakkında bilgi mi arıyorsunuz?
_

Odpowiedź
Opcje

5 POSTY

03-16-2020

Poland

5 Łączna liczba zalogowań

20 Całkowita liczba odsłon

• WYŚWIETLENIA: 20
  • Message 3 of 6

2020-03-17, 19:37 PM
Dziękuję za odpowiedź. Pytanie czy przejmować się tymi temperaturami ? Jak już pisałem, mogłem to olać ale z ciekawości zainstalowałem HWiNFO. Nie wpływa to na pracę laptopa. Może przy okazji wymiany ramu wymienię od razu pastę. Trochę szkoda, że laptop zwany gamingowym i kosztującym nie małe pieniądze ma takie wady.
Odpowiedź
Opcje

4787 POSTY

01-10-2019

Slovakia

1249 Łączna liczba zalogowań

44619 Całkowita liczba odsłon

• WYŚWIETLENIA: 44619
  • Message 4 of 6

2020-03-19, 10:08 AM

Cześć @Grz3chu,

98 stopni to faktycznie dużo. Jeśli procesor osiąga taka temperaturę w porywach, to można jeszcze uznać to za normalna pracę, ale stała praca w tej temperaturze byłaby z pewnością powodem do obaw. Jeśli będziesz i tak otwierał laptopa, warto wymienić pastę termoprzewodzącą. 

Pozdrawiam,

Ala
Polish, Turkish & Smart Home Community Lead

EN: Welcome to the Community! If someone helped you today hit Like or accept a Solution!
Looking for information about Lenovo products?

PL: Witaj w Społeczności! Jeśli ktoś Ci dzisiaj pomógł, kliknij kciuk w górę lub zaakceptuj rozwiązanie!
Szukasz informacji o produktach Lenovo?

TR: Lenovo Topluluğuna hoş geldiniz! Bugün birisi size yardım ettiyse Beğen’e basın veya bir çözümü kabul edin!
Lenovo ürünleri hakkında bilgi mi arıyorsunuz?
_

Odpowiedź
Opcje

1 POSTY

03-24-2020

Poland

1 Łączna liczba zalogowań

25 Całkowita liczba odsłon

• WYŚWIETLENIA: 25
  • Message 5 of 6

Dot::Legion y540 temperatury procesora i ostre wycie

2020-03-24, 23:43 PM

U mnie sytuacja jest podobna - w trakcie grania temperatura dochodzi do 96C (i7-9750h +1660Ti), jednak chyba coś jest nie tak z chłodzeniem, bo jak odpalam np cinebench (tryb zrównoważony i wydajny), to temperatura od razu leci na 90 a wiatraki wskakują na obroty dopiero po ~10s i bardzo trudno im schłodzić procesor. Jak można to zmienić? Jak ustawić, żeby chłodzwnie włączało się szybciej?

Odpowiedź
Opcje

49 POSTY

11-20-2019

Poland

96 Łączna liczba zalogowań

619 Całkowita liczba odsłon

• WYŚWIETLENIA: 619
  • Message 6 of 6

2020-03-25, 0:58 AM
Cześć, Niestety pracy wentylatorów nie jesteśmy w stanie kontrolować. Kiedyś istniała możliwość włączenia maksymalnych obrotów poprzez lenovo nerve sense(nie wiem czy dobrze pamiętam). Fajnie jakby ta opcja pojawiła się w Vantage. Co do temperatur to procesor niestety dobija do zbyt wysokich temperatur przez co występuje throttling, można go nie odczuwać jeżeli niewykorzystujemy pełnej mocy obliczeniowej. O przegrzewanie nie trzeba się obawiać ponieważ przy długotrwałym dobijaniu do granic temperaturowych system sam ograniczy na procesor do konkretnej wartości poboru mocy i zniży jego wydajność. Zeby do takich scenariuszy nie dochodziło i żeby kultura pracy naszego procesora była jak najlepsza, warto zarowno wymienić pastę termoprzewodzącą jak i zainteresować się undervoltingiem, oba tematy zostały na forum wielokrotnie już poruszone więc wystarczy poszukać 😉
Odpowiedź

Wytyczne dla Społeczności

Przed opublikowaniem posta zapoznaj się z naszymi Wytycznymi.

Dowiedz się więcej

Sprawdź aktualne oferty!

Idź do Sklepu
X

Zapisz

X

Usuń

X

No, I don’t want to share ideas Yes, I agree to these terms

Ranking polubień (Autorzy)

(Ostatnich 7 dni)

Użytkownik Punkty