Witamy na naszych forach, gdzie użytkownicy pomagają użytkownikom. Potrzebujesz pomocy teraz? Skontaktuj się z nami.

Społeczność Lenovo

Gaming - Lenovo LegionLaptopy gamingowe
Wszystkie Tematy
Opcje

5752 POSTY

01-10-2019

Slovakia

1410 Łączna liczba zalogowań

50974 Całkowita liczba odsłon

• WYŚWIETLENIA: 50974
  • Message 11 of 26

Re:Lenovo Vantage - Legion 5 - ładowanie baterii

2021-04-27, 7:25 AM

Cześć @grazio,

Wygląda na to, że masz najnowszy BIOS - warto jeszcze załadować tam ustawienia domyślne (po wejściu do BIOSu naciśnij kolejno klawisz F9 (ładuje ustawienia domyślne) i F10 (zapisuje ustawienia i zamyka BIOS)).

Jeśli chodzi o reinstalację sterowników zarządzania energią, nie mamy specjalnego programu do usuwania sterowników. Możesz po prostu przeprowadzić reinstalację sterownika z poziomu Menedżera Urządzeń.

Tak, Windows 10 domyślnie nie zamyka się całkowicie po wybraniu opcji Zamknij - dzięki temu potem szybciej się uruchamia. By całkowicie wyłączyć komputer podczas wybierania opcji Zamknij przytrzymaj jednocześnie klawisz Shift na klawiaturze lub po prostu wybierz opcję Uruchom ponownie z menu Start.

Pozdrawiam,

Ala
Polish, Turkish & Smart Home Community Lead

EN: Welcome to the Community! If someone helped you today hit Like or accept a Solution!
Looking for information about Lenovo products?

PL: Witaj w Społeczności! Jeśli ktoś Ci dzisiaj pomógł, kliknij kciuk w górę lub zaakceptuj rozwiązanie!
Szukasz informacji o produktach Lenovo?

TR: Lenovo Topluluğuna hoş geldiniz! Bugün birisi size yardım ettiyse Beğen’e basın veya bir çözümü kabul edin!
Lenovo ürünleri hakkında bilgi mi arıyorsunuz?
_

Odpowiedź
Opcje

11 POSTY

04-19-2021

Poland

12 Łączna liczba zalogowań

55 Całkowita liczba odsłon

• WYŚWIETLENIA: 55
  • Message 12 of 26

2021-04-28, 7:21 AM

Mimo posiadania najnowszych sterowników przeinstalowałem je oraz sam program Lenovo Vantage.

Wgrane domyślne ustawienia BIOS.

Zaobserwowałem taką ciekawostkę:
Gdy najeżdżam myszką na 'Pasek narzędzi Lenovo Vantage i ustawienia premium' (na ikonę baterii) pojawia się podświetlenie 'podłączony, nie ładuje. Obok Baterii jest 'listek' oznaczający, że 'Tryb oszczędzania baterii' jest włączony. Następnie po kliknięciu na ikonę baterii, czasami (nie za każdym razem) 'Tryb oszczędzania baterii' automatycznie się wyłącza!!!

W 'opcjach zasilania' systemu Windows wyłączyłem 'szybkie uruchamianie'. 
Następnie zrobiłem 2 shutdowny - laptop wyłączył się i nie było napięcia 5V na USB.
Po tej próbie ponownie włączyłem opcję 'szybkie uruchamianie'. Shutdown i po wyłączeniu laptopa mam aktywne 5V na wszystkich portach USB.
Uruchomienie systemu, najazd myszki na ikonę baterii (tą od Lenovo Vantage) pojawia się podświetlenie 'podłączony, nie ładuje. Po kliknięciu na ikonę baterii, 'Tryb oszczędzania baterii' automatycznie się wyłączył!!!

Ponownie wyłączyłem 'szybkie uruchamianie'. Windows działa jak chce - raz wyłącza napięcie na USB raz nie. 

Może masz pomysł jakie logi przejrzeć. Może to nas nakierować na problem.

Pozdrawiam

Odpowiedź
Opcje

5752 POSTY

01-10-2019

Slovakia

• Message 13 of 26

2021-04-29, 11:28 AM

Cześć @grazio,

Przyznam, że nie mam już innych pomysłów na rozwiązanie tego problemu, może poza czystą instalacją Windowsa za pomocą narzędzia Lenovo DDRS. Instrukcje na temat przygotowania bootowalnego dysku USB i przeprowadzenia instalacji znajdziesz tutaj:

https://support.lenovo.com/pl/pl/solutions/ht103653 

Wiem, to trochę jak strzelać z armaty do muchy - skomplikowane rozwiązanie stosunkowo niewielkiego problemu...

Jednocześnie napisałam w tej sprawie do kolegi, który wcześniej zamieścił hotfixa na anglojęzycznym forum, być może on coś w tej sprawie wymyśli.

Pozdrawiam,

Ala

EN: Welcome to the Community! If someone helped you today hit Like or accept a Solution!

PL: Witaj w Społeczności! Jeśli ktoś Ci dzisiaj pomógł, kliknij kciuk w górę lub zaakceptuj rozwiązanie!

TR: Lenovo Topluluğuna hoş geldiniz! Bugün birisi size yardım ettiyse Beğen’e basın veya bir çözümü kabul edin!
_

Odpowiedź
Opcje

11 POSTY

04-19-2021

Poland

• Message 14 of 26

2021-04-30, 10:18 AM

System mam w miarę świeży. Poczekam na info do Twojego kolegi.

Odpowiedź
Opcje

2 POSTY

10-14-2015

Poland

16 Łączna liczba zalogowań

150 Całkowita liczba odsłon

• WYŚWIETLENIA: 150
  • Message 15 of 26

2021-05-11, 8:39 AM

Wtrącę się do rozmowy. Mam tego samego laptopa i miałem ten sam problem. Lenovo jak się nie mylę w dwóch ostatnich biosach popsuło funkcję oszczędzania baterii.  Jedynym rozwiązaniem jakie udało mi się znaleźć na anglojęzycznych forach jest wgranie jeszcze starszego biosu (jak dobrze pamiętam to z cyfrą 13). Po tej operacji wszystko działa jak powinno. 

Odpowiedź
Opcje

5752 POSTY

01-10-2019

Slovakia

• Message 16 of 26

2021-05-11, 9:55 AM

Cześć,

Wygląda na to, że nie mamy do czynienia z jednostkowym problemem. Przekazałam te sprawę wyżej do techników, którzy zbadają ten problem i postarają się go naprawić. Kiedy otrzymam dalsze wiadomości na ten temat, podzielę się nimi na forum.

Pozdrawiam,

Ala

_

Odpowiedź
Opcje

2 POSTY

10-14-2015

Poland

16 Łączna liczba zalogowań

150 Całkowita liczba odsłon

• WYŚWIETLENIA: 150
  • Message 17 of 26

2021-05-11, 10:38 AM

No nie takim jednostkowym. Mam laptopa od niedawna i ten problem spotkał mnie od razu po aktualizacji biosu. I naprawdę nie zajęło mi dużo czasu znalezienie rozwiązania, które podałem. Na anglojęzycznym forum jest sporo postów w tym temacie i próśb pomocy przy cofnięciu biosu na starszy. Niestety jest też sporo niepochlebnych komentarzy w stosunki do Lenovo, że pomimo wiedzy o problemie mało w tym temacie robi. 

pozdrawiam

Odpowiedź
Opcje

11 POSTY

04-19-2021

Poland

• Message 18 of 26

Dot::Lenovo Vantage - Legion 5 - ładowanie baterii

2021-05-11, 13:23 PM

Dzięki za info Grzegorz.

Ja od razu po zakupie zrobiłem aktualizację BIOS więc nie mam porównania co było wcześniej.

Problem przestał mnie irytować a zaczął poważnie wku.....ć.

Wyłączam laptopa z 95% naładowaną baterią a rano jest ona na 100% naładowana.

Jeżeli Lenovo faktycznie wie o problemie to chyba celowo nie naprawiają problemu, gdyż takie zarządzanie energią po prostu psuje baterie.

Minie okres gwarancyjny na baterię to znajdzie się hotfix,  a użytkownicy będą zmuszeni do zakupu nowej.

W starym laptopie po prostu wyjmowałem baterię gdy pracowałem na zasilaczu. Mimo, że tamten laptop ma ponad 10 lat to na oryginalnej (pierwszej) baterii pracuje jeszcze przynajmniej przez 1h!!!

A teraz pytanie do Ali:

skoro jest to problem globalny Lenovo to powinienem otworzyć ticket reklamacyjny? Jeżeli oprogramowanie Lenovo (w tym BIOS) źle zarządza energią i psuje  baterie (skraca żywotność) to pod koniec gwarancji na baterię wymienicie ją na nową????

Odpowiedź
Opcje

42 POSTY

12-10-2020

Poland

35 Łączna liczba zalogowań

340 Całkowita liczba odsłon

• WYŚWIETLENIA: 340
  • Message 19 of 26

2021-05-11, 16:09 PM

Wcale nie wydłuza trwałość baterii ładowanie do 60%. A po drugie wszyscy producenci uzywają baterie li-pol w laptopach bo są tanie i niestety mniej trwałości okolo 200 cykli w porównaniu do li-lion 500 cykli. Ja mam drugi laptop Lenovo ale na rynek amerykański i już przekroszył 500 cykli i zuzycie na poziomie 11% ale jak jest ciepło pogoda to pokazuje jakiś 8%.

Odpowiedź
Opcje

2 POSTY

05-17-2021

Poland

3 Łączna liczba zalogowań

20 Całkowita liczba odsłon

• WYŚWIETLENIA: 20
  • Message 20 of 26

Dot::Lenovo Vantage - Legion 5 - ładowanie baterii

2021-05-17, 18:43 PM

U mnie podobna sytuacja. Ten sam model laptopa , wersja bios 15 i 18 ładuje do 100% mimo ustawienia oszczędzania baterii. Dopiero bios w ver 13 działa u mnie poprawnie po kliknięciu raz na włączenie i wyłączenie bluetooth. Czekam na nową wersję bios która naprawi ten problem.

Jak cofnąć bios do wcześniejszej wersji wyjaśnione np. w tym wątku na końcu:

https://forums.lenovo.com/t5/Laptopy-gamingowe/Lenovo-Vantage-w-Lenovo-Legion-5/m-p/5065007

Odpowiedź

Wytyczne dla Społeczności

Przed opublikowaniem posta zapoznaj się z naszymi Wytycznymi.

Dowiedz się więcej

Sprawdź aktualne oferty!

Idź do Sklepu
X

Zapisz

X

Usuń

X

No, I don’t want to share ideas Yes, I agree to these terms

Ranking polubień (Autorzy)

(Ostatnich 7 dni)

Użytkownik Punkty