Społeczność Lenovo

Gaming - Lenovo LegionLaptopy gamingowe
Wszystkie Tematy
Opcje

3 POSTY

12-20-2020

Poland

4 Łączna liczba zalogowań

15 Całkowita liczba odsłon

• WYŚWIETLENIA: 15
  • Message 1 of 7

Przegrzewanie się laptopa a gwarancja

2020-12-20, 18:05 PM

Dzień dobry,

Piszę ponieważ zgłosiłem serwisowi przegrzewający się procesor w laptopie Legion Y540-15. Procesor to i7 9750h i od nowości nie da się go używać bez specjalnych zabiegów jak undervolting i ograniczenie taktowania. Objawia się to zacinkami obrazu bo po włączeniu gry procesor momentalnie dobija do maksymalnej temperatury i wszystkie rdzenie throttlują chroniąc go przed przegrzaniem. 

Pod koniec listopada zgłosiłem ten problem i od tamtej pory wykonuje polecenia "serwisanta" proszę zrobić to, proszę tamto a najnowsze instrukcje to zainstalowanie systemu od nowa. Jest mi bardzo przykro, że serwis traktuje swoich klientów jak niechcianych gości odpisując raz na kilka dni tak aby tylko zbyć problem nic samemu nie robiąc. W tej chwili czekam na odpowiedź już 5 dni i najpewniej dostanę instrukcję żeby zrobić jakieś kolejne testy. Czy wszyscy klienci to osoby specjalnej troski, które zgłaszając nieprawidłowe działanie sprzętu musza przez miesiąc testować komputer? Mi on służy tylko w domu i sporadycznie do rozrywki ale gdybym miał robić na nim ambitniejsze rzeczy korzystając z potencjalnej mocy jaką dysponuje nie wyobrażam sobie takiej pracy i takiego podejścia do klienta.

Druga sprawa to zgłosiłem również w tym terminie, że warunki gwarancji (termin) nie pokrywa się z faktyczną datą zakupu i na dowód przesłałem dokument zakupu. Ile czasu trwa aktualizacja?

Odpowiedź
Opcje

4312 POSTY

01-10-2019

Slovakia

1214 Łączna liczba zalogowań

41483 Całkowita liczba odsłon

• WYŚWIETLENIA: 41483
  • Message 2 of 7

Re:Przegrzewanie się laptopa a gwarancja

2020-12-22, 12:56 PM

Cześć @Dzejson,

Witaj w Społeczności!

Jeśli chodzi o kwestię gwarancji, najlepiej napisać tutaj. Wtedy sprawa zostanie od razu skierowana do odpowiedniego działu i poprawki zostaną szybciej wprowadzone.

Jeśli chodzi o problem z przegrzewaniem się procesora, nie piszesz jakie temperatury osiąga procesor. Prawda jest taka, że w laptopach gamingowych procesor czesto osiąga wysokie temeratury podczas grania - nie zawsze musi to oznaczać problemy.

Rozumiem, że masz zainstalowane najnowsze sterowniki - to jedna z rzeczy, które nasi konsultanci na pewno doradzali. Zwrócę tylko uwagę dla porządku - najlepiej instalować wszystkie sterowniki (równiez sterowniki grafiki) prosto z naszej strony wsparcia.

Jeśli temperatury osiągane przez procesor wzrosły ostatnio, to wyszyszczenie komputera w środku oraz wymiana pasty termoprzewodzącej na procesorze powinno pomóc. Te czynności nie wpływają na gwarancję, więc możesz wykonać je samodzielnie. Zachowaj jednak szczególną ostrożność, ponieważ w przypadku uszkodzenia części podczas czyszczenia laptopa, możesz utracić gwarancję.

I ostatnia kwestia - warto zaopatrzyć się również w podkładkę chłodzącą pod laptopa (najlepiej taką z wentylatorami).

Mam nadzieję, że trochę pomogłam ;)

Pozdrawiam,

Ala
Polish, Turkish & Smart Home Community Lead

EN: Welcome to the Community! Did you participate in our forum survey? Please, let us know what you like about our forum and what we can improve. We listen to your feedback!

PL: Witaj w Społeczności! Czy wypełniłeś już naszą ankietę? Powiedz nam co lubisz na naszym forum, a gdzie możemy się poprawić. Chętnie czytamy Wasze komentarze!

TR: Lenovo Topluluğuna hoş geldiniz! Forum anketimize katıldınız mı? Lütfen forumumuz hakkında neleri beğendiğinizi ve neleri geliştirebileceğimizi bize bildirin. Yorumlarınızı okumayı seviyoruz!
_

Odpowiedź
Opcje

3 POSTY

12-20-2020

Poland

• Message 3 of 7

2020-12-22, 15:14 PM

Dziękuje za odpowiedź.

Sterowniki początkowo były zainstalowane za pomocą aplikacji Lenovo Vantage a następnie przeinstalowane z linków, które podesłał konsultant w sugerowanej przez niego kolejności. Podjąłbym się sam wymiany pasty (interesuje się komputerami i amatorsko je składam/serwisuje) ale ta sytuacja ma miejsce od nowości i nie chcę ryzykować obarczenia mnie winą za jakieś uszkodzenie. Zgłaszana była do serwisu i uznane ale do serwisu koniec końców nie trafił bo moje zgłoszenie zostało automatycznie zamknięte z uwagi na to, że zastanawiałem się czy po prostu nie zwrócić laptopa do sklepu ze względu na tą właśnie wadę.

Tu nie chodzi o to, że laptop pracuje w wysokich temperaturach bo jest to poniekąd naturalne kiedy tak mały radiator musi schłodzić wydajne komponenty ale o to, że  po osiągnięciu maksymalnych temperatur taktowania procesora są obniżane w celu jego ochrony przed uszkodzeniem i obraz w grach się zacina. Testy wykonałem zgodnie z zaleceniami "serwisanta" i jest to udokumentowane na screenach z programu hwinfo. Logi pokazują, że po 5min (najbardziej obciążony rdzeń miał przez chwilę 80% bo jest to gra obciążająca GPU) a zanotowane najwyższe temperatury procesora od 92 do 99 stopni przy czym wszystkie rdzenie mają informację o termal throttlingu. W tej chwili czekam na odpowiedź serwisu już tydzień.

Pozdrawiam

Odpowiedź
Opcje

4312 POSTY

01-10-2019

Slovakia

1214 Łączna liczba zalogowań

41483 Całkowita liczba odsłon

• WYŚWIETLENIA: 41483
  • Message 4 of 7

2020-12-22, 15:44 PM

Cześć @Dzejson,

Jak wyniki laptopa wypadają w porównaniu do wyników, które zaprezentowane są na przykład w recenzjach notebookcheck dla Twojego modelu? Wyniki tam zaprezentowane moga być dobrym punktem odniesienia jeśli chodzi o realne możliwości tego modelu. Czasem użytkownicy sprawdzają możliwości samego procesora lub karty graficznej, ale nie biorą pod uwagę, że realne możliwości konkretnej konfiguracji mogą być inne.

Czy mógłbyś podać numer modelu (MTM), którego używasz?

Pozdrawiam,

Ala
Polish, Turkish & Smart Home Community Lead

EN: Welcome to the Community! Did you participate in our forum survey? Please, let us know what you like about our forum and what we can improve. We listen to your feedback!

PL: Witaj w Społeczności! Czy wypełniłeś już naszą ankietę? Powiedz nam co lubisz na naszym forum, a gdzie możemy się poprawić. Chętnie czytamy Wasze komentarze!

TR: Lenovo Topluluğuna hoş geldiniz! Forum anketimize katıldınız mı? Lütfen forumumuz hakkında neleri beğendiğinizi ve neleri geliştirebileceğimizi bize bildirin. Yorumlarınızı okumayı seviyoruz!
_

Odpowiedź
Opcje

3 POSTY

12-20-2020

Poland

• Message 5 of 7

2020-12-22, 16:47 PM

Posiadam model 81SX00PRPB. Niestety na notebookcheck nie ma testu mojego modelu. Testy w furmarku przechodzi bez problemu ale prime'a to nawet do testów boję się włączyć skoro chwila  w zwykłej grze sprawia, że chłodzenie CPU nie daje rady chociaż go powstrzymać od throttlingu co kończy sie nieprzyjemnymi spadkami wydajności i zacięciami obrazu. Dziekuję za zainteresowanie.

Odpowiedź
Opcje

14 POSTY

08-23-2020

Poland

30 Łączna liczba zalogowań

215 Całkowita liczba odsłon

• WYŚWIETLENIA: 215
  • Message 6 of 7

Dot::Przegrzewanie się laptopa a gwarancja

2020-12-26, 13:17 PM

Jeżeli temperatura momentalnie skacze do niebezpiecznych wartości 90-100*C to masz uszkodzony piepłowód.Wymiana chłodzenia na nowe powinna rozwiązać problem.Jeżeli temperatura skacze do max to oznacza problemy z transmisją ciepła. Ciepłowody mają specjalny gaz w środku który pozwana na równomierne i szybkie rozprowadzanie ciepła po całym układzie chłodzenia, aż do końcówek gdzie masz wentylatory wydmuchujące ciepło na zewnątrz. Jeżeli nie ma tego gazu to całe ciepło zostaje "nad cpu i gpu" gromadzi się w jednym miejscu.Drugi scenariusz wyschła pasta termoprzewodząca, a radiatory przy wentylatorach są pozapychane. Musisz otworzyć sprzęt i zobaczyć w jakim stanie masz układ chłodzenia. Nie zaszkodzi przepastować cpu oraz gpu.

Odpowiedź
Opcje

12 POSTY

04-03-2020

Poland

13 Łączna liczba zalogowań

100 Całkowita liczba odsłon

• WYŚWIETLENIA: 100
  • Message 7 of 7

2021-01-25, 19:53 PM
Kolego - zerknij na mój temat - może masz podobnie. Porównaj temperatury i użyj podobnych programów. https://forums.lenovo.com/t5/Laptopy-gamingowe/Y740-Wysokie-temperatury-na-IDLE-oraz-thermal-i-power-limit-throttling-wykresy/m-p/5010291?page=1#5041179
Odpowiedź

Wytyczne dla Społeczności

Przed opublikowaniem posta zapoznaj się z naszymi Wytycznymi.

Dowiedz się więcej

Sprawdź aktualne oferty!

Idź do Sklepu
X

Zapisz

X

Usuń

X

No, I don’t want to share ideas Yes, I agree to these terms

Ranking polubień (Autorzy)

(Ostatnich 7 dni)

Użytkownik Punkty