Vítejte v Lenovo komunitě, kde si uživatelé navzájem pomáhají. Potřebujete okamžitou pomoc?

Česká a Slovenská komunita

Lenovo LegionLegion Notebooky
Všechna témata fóra
Možnost

2 Příspěvky

06-20-2021

Czech Republic

2 Přihlášení

20 Page Views

• Registered: ‎06-20-2021
  • Lokace: Czech Republic
  • Náhledy: 20
  • Message 1 of 3

Lenovo Legion 5-17ACH6H PŘEHŘÍVÁNÍ

2021-06-20, 11:42 AM

Dobrý den,

koupil jsem si 2 Lenovo Legion 5 notebooky. Jeden s grafikou RTX 3060 a druhý s 3070. Ačkoliv se hw jedná prakticky o identické notebooky, tak mají markantní rozdíly v SW nastavení chlazení. A bohužel ani v BIOSu ani ve Windows nemá uživatel žádnou možnost jak chlazení ovlivnit.

Aby se mi alespoň částečně vrátily nemalé prostředky na nákup, tak když s dětmi nehrajeme, nechávám spuštěné těžení Etherea. Protože nechci HW notebooků příliš trápit vysokými teplotami a chtěl bych, aby vydržely co nejdéle, tak je mám nastavené v "silent" módu. A tady přichází ty obrovské rozdíly mezi oběma notebooky. Notebook s 3060 nastaví TDP na 80W a je docela hlučný (což mi nevadí), takže i při těžení a v současném vedru má GPU (a tedy i cpu, protože jsou propojené pomocí heatpipe, i když CPU prakticky nic nedělá) pouze 61 °C.

Naproti tomu notebook s 3070 nastaví v "silent" TDP na 115W a ventilátory se točí velice pomalu. Prakticky nejsou vůbec slyšet. Ale to je problém, protože i když má notebook snížené TDP, přesto v současných vedrech mám na GPU teplotu 78 °C (a to je notebook položený na chladící podložce s ventilátorem). Přitom by stačilo jen o málo zvýšit otáčky ventilátorů a teploty by bez problémů šly minimálně o 10 stupňů dolů. Stačí když třeba otevřu prohlížeč a jakmile procesor začne něco dělat, zvýší se otáčky ventilátorů a okamžitě letí dolů i teplota GPU.

BIOS u obou notebooků mám aktuální.

Podle chování jsem pochopil, že notebooky mají nastaveno, že se snaží teplotu držet na hodnotě 70. Jakmile teplota stoupne přes tento limit, otáčky ventilátorů letí vzhůru. Jakmile klesne pod 70, tak velice rychle zpomalují. Tohle ale bohužel platí jen po restartu. Postupně si notebook "zvyká" na vyšší teploty a po několika hodinách už mu nevadí ani když se teploty blíží k 80 a přesto otáčky ventilátorů nezvedne. Předpokládám, že se jedná o nějaký nepovedený adaptivní algoritmus.

Chápu, že nastavení teplotní křivky nám Lenovo k dispozici nedá. Možnost nastavení Lenovo hw je evidentně záměrně minimální. Ale aspoň nastavení agresivnějšího chlazení (aby cílová teplota byla např. 65 místo 70 °C) by neuškodilo. Nebo kdyby aspoň spolehlivě fungovalo udržování teploty na 70 °C. HW by méně trpěl a i pro Lenovo by to byl přínos, protože by se snížil počet reklamací.

Odpověď
Možnost

11350 Příspěvky

08-17-2015

Slovakia

26924 Přihlášení

591598 Page Views

• Registered: ‎08-17-2015
  • Lokace: Slovakia
  • Náhledy: 591598
  • Message 2 of 3

Re:Lenovo Legion 5-17ACH6H PŘEHŘÍVÁNÍ

2021-06-20, 13:59 PM

Ahoj vodic62,

žiaľ Ti s týmto správaním z fór nebudeme vedieť pomôcť. Zariadenia sú konštruované na hranie a dodávajú potrebný výkon vtedy, keď sú pod záťažou. Teploty môžu kľudne narásť pri hraní najnáročnejších titulov aj na 80 - 85 stupňov plus a stále sa to považuje za bezpečné a adekvátne. Nemyslím si inak, že by 78 stupňov pri TDP 115W bolo oproti TDP 80W a 61 stupňoch neadekvátne.

S pozdravom,

Juraj
German, Czech & Slovak Community Lead

EN : Welcome to the Community! Have you already participated in the forum survey? Please, let us know what you like about our forum and what we can improve. We listen to your feedback!

DE : Willkommen in der Community! Hatten Sie bereits an der Foren Umfrage teilgenommen? Wir benötigen die folgenden Informationen. Wir hören zu und lesen Ihre Kommentare gerne!

CZ/SK : Vítejte v Komunitě! Už jste se zúčastnili našeho průzkumu fóra? Potřebujeme následující informace. S radostí posloucháme a čteme vaše komentáře!
_
Communities: English Deutsch Español Portugues Русскоязычное Česká Slovenská Українська Moto English
_

Odpověď
Možnost

2 Příspěvky

06-20-2021

Czech Republic

2 Přihlášení

20 Page Views

• Registered: ‎06-20-2021
  • Lokace: Czech Republic
  • Náhledy: 20
  • Message 3 of 3

Re:Lenovo Legion 5-17ACH6H PŘEHŘÍVÁNÍ

2021-06-20, 19:43 PM

Ahoj,

díky za reakci. Ovšem buď návrháři v Lenovu neví, co dělají, nebo je to chyba. Nedává žádný smysl, aby jeden notebook měl při 61 °C větší otáčky ventilátoru, než druhý, který má 78 °C (oba mají až na minimální odlišnosti prakticky identické chlazení). Tedy je zapotřebí, aby to v BIOSu buď opravili nebo přestali dělat, že jsou chytřejší, než uživatel, a umožnili základní nastavení, jako ostatní výrobci. Takhle ořezané nastavení BIOSu se vidí málokde. Samozřejmě jsem asi měl nakupovat u konkurence, ale bohužel nic dostupného a v podobné cenové relaci nebylo k dispozici.

Problém je, že on těch 78 °C úplně stejně udržuje i při TDP 130W. Prostě se sw chlazení rozhodl, že bude grilovat komponenty a já s tím nemohu nic udělat. Bezpečné to sice je, ale rozhodně to zbytečně snižuje životnost. Notebook s 3060 při TDP 130W drží stabilně 70 stupňů.

Odpověď
Domovská stránka fóra

Pokyny pro komunitu

Před odesláním správy si přečtěte pokyny pro komunitu.

Další informace

Podívejte se na aktuální nabídky!

Jděte nakupovat
X

Save

X

Vymazat

X

No, I don’t want to share ideas Yes, I agree to these terms

Líbí se mi žebříček (Autoři)

(Posledních 7 dní)

Uživatel Likes