zrušit
Zobrazování výsledků pro 
Hledat místo 
Měli jste na mysli: 
Odpovědět
SGvagon
Punch Card
Lokace: CZ
194 zobrazení
Zpráva 1 z 4

Y50-70 hlučné ventilátory

Dobrý den,

než vyřeším ten screen tearing na externím monitoru, tak bych rád ještě vyřešil celkem hlučné ventilátory i při menší zátěži.

Na všech Y50-70 i Touch co jsem měl a mám jsem vždy měl problém s hlučnými ventilátory. Jelikož se roztáčí na vysoké otáčky pouze z pohledu využití procesoru (i při menším načítání např. internetové stránky už se zapíná turbo boost frekvence přes 3 GHz) .

Jenom pokud teplota klesne pod 30°C (což je pouze snad při studeném startu a několika vteřinách užívání než otevřu internetový prohlížeč) , tak jsou ventilátory zastaveny.

Z ebaye jsem vyzkoušel snad už 3 ventilátory, ale všechny celkem dost chrčely a byly hlučnější než originální.

Samozřejmě jsem chtěl ventilátory promazat, ale Lenovo je má vyrobené tak, aby se do nich uživatel nedostal jiným způsobem než destrukcí samotných ventilátorů (zkroucení plechů a při zabrání ulámání lopatek) .

Takže moje otázka zní, jak snížit hluk ventilátorů při vyšších otáčkách když problém není v teplotách (34-36 IDLE) , ale roztáčí se při pouhém navýšení frekvence CPU? Bios mám aktuální, a problém stále přetrvává.

Napadlo mne ještě zkusit zakoupit na ebay ventilátory pro jiný model, ovšem se stejným konektorem. Máte s tímto někdo zkušenosti, jak by se ventilátor choval? Montáž bych nějak vyřešil navrtáním závitů případně přilepením.

Předem všem děkuji za jakoukoliv odpověď, ale s hlučností se potýkám už cca rok a půl co mám v rukou Y50-70 modely (notebook má perfektní provedení, klávesnici a s Touch modelem i dotyk, proto jsem je sháněl) .

BTW. jestli tato informace pomůže, tak pokud ventilátor odpojím a fouknu do něj pusou, tak hlučný není, ale pokud jej pohání notebook, tak už o sobě dávají znát.

Měl jsem tu čest i s MSI herními notebooky, kde tento problém řešili vypínáním GPU ventilátoru když zrovna nebyla aktivní dedikovaná grafika. Ovšem zde u Y50-70 se neustále točí oba dva ventilátory současně.

Administrator
Administrator
Lokace: SK
151 zobrazení
Zpráva 2 z 4

Re: Y50-70 hlučné ventilátory

Ahoj SGvagon,

to, že sa ventilátory roztáčajú nad 30 stupňov a CPU taktuje tak nahor je zámer a tak by sa to malo správať. Spôsobujú to ovládače a hodnoty v BIOSe, no existujú nástroje, ktorými toto správanie vieš ovplyvniť. Neodporúčam hrať sa s týmito hodnotami, pretože to môže za bizarných okolností viesť k defektu, no jedným, ktorý vidím byť spomínaný v tej súvislosti často je SpeedFan.

Čo sa týka samotnej hlučnosti ventilátora, nie je toho veľa, čo môžeš podniknúť. Odporučil by som používať originálny ventilátor a s niektorým z tých z eBayu by som skúsil nasledovné - ak máš silikónový olej (napríklad silikónový olej Tempo, alebo WD40), skús ho trošku streknúť do ložiska jedného z tých najhlučnejších ventilátorov a pozri aký to má efekt. Ak by to prospelo akustike a nezostal by poškodený, strekni z neho i do originálnych Lenovo ventilátorov a používaj potom tie.

S pozdravom,

Juraj
German, Czech & Slovak Community Lead

Wurde dein Problem bei uns bereits besprochen? Schau mal nach: Forum Suchoption
Bitte füge den Typ, Modell (nicht die S/N) und das benutzte OS zu deiner Nachricht hinzu. Es beschleunigt die Lösung deines Problems.

Communities:   English    Deutsch    Español    Português    Русскоязычное    Česká    Slovenská    Українська   Polski    Türkçe    Moto English

SGvagon
Punch Card
Lokace: CZ
147 zobrazení
Zpráva 3 z 4

To je ten problém, tyto ventilátory se nedají rozebrat jak jsem psal. Můžu ovšem zkusit stříknout WD40 ze spodu lopatek, kde je minimální mezera k ložiskům.
Administrator
Administrator
Lokace: SK
145 zobrazení
Zpráva 4 z 4

Ale pozor! Nepouži klasické WD40!!! Použi WD40 silokónový olej, to je veľmi podstatný rozdiel.

S pozdravom,

Juraj
German, Czech & Slovak Community Lead

Wurde dein Problem bei uns bereits besprochen? Schau mal nach: Forum Suchoption
Bitte füge den Typ, Modell (nicht die S/N) und das benutzte OS zu deiner Nachricht hinzu. Es beschleunigt die Lösung deines Problems.

Communities:   English    Deutsch    Español    Português    Русскоязычное    Česká    Slovenská    Українська   Polski    Türkçe    Moto English