Sahiplerin sahiplere yardım ettiği forumlarımıza hoş geldiniz. Acil yardıma mı ihtiyacınız var? Destek sitemizi ziyaret edin.

Lenovo Topluluğu

ThinkCentre & ThinkStation ModelleriThinkCentre & ThinkStation Modelleri
Tüm Forum Konuları
Seçenekler

3 İLETİ

08-10-2020

Turkey

7 Oturum açma işleminin

20 Sayfa Görünümleri

• Kayıtlı: ‎08-10-2020
  • Lokasyon: Turkey
  • GÖRÜNTÜLEME: 20
  • Message 1 of 5

Düşük kullanılabilir ram miktarı

2020-08-10, 8:37 AM

Merhaba,
M710t Desktop (ThinkCentre) - Type 10MA ürünüm var. Üründe yüksek ram kullanımında donma problemi yaşıyorum. Örn. web üzerinden netflix sitesine girdiğimde. Görev yöneticisinden kaynak değerlerini incelediğimde, yüzde-miktar karşılaştırması, kullanabildiğim ram miktarının fiziksel bellek miktarının yarısı olduğunu gördüm. Aynı zamanda performancetest programı aracılığı ile de bunu görebiliyorum. Ekte görseller mevcut, sorun çözümü konusunda yardımcı olabilir misiniz?

cevap
Çözüm
Seçenekler

3 İLETİ

08-10-2020

Turkey

7 Oturum açma işleminin

20 Sayfa Görünümleri

Re:Düşük kullanılabilir ram miktarı

2021-03-17, 10:52 AM

Merhaba,
Aradan biraz zaman geçti ancak bilgisayarımda donmaya neyin sebep olduğunu buldum. Firefox'un donanım ivmelenmesi özelliği. Bu özellikdeki içerik işlemi sınırı 8(Varsayılan) olarak duruyordu, Netflix vb. sitelerde donma problemine sebep oluyordu. Donanım ivmelenmesini tamamen kapattığım zaman donma problemi ortadan kalkmış oldu.

cevap

Replies(4)
Seçenekler

5485 İLETİ

01-10-2019

Slovakia

1355 Oturum açma işleminin

49179 Sayfa Görünümleri

• Kayıtlı: ‎01-10-2019
  • Lokasyon: Slovakia
  • GÖRÜNTÜLEME: 49179
  • Message 2 of 5

2020-08-11, 14:03 PM

Merhaba @Kollenkima,

Eklediğin üçüncü resimde gösterilen RAM, sistemin için toplam kullanılabilir RAM değil, yalnızca şu anda boş olan RAM miktarıdır - görünüşe göre, resim çektiğin zaman sistem ve Firefox çok fazla RAM kullanıyordu.

RAM'ın hakkında daha fazla öğrenmek istiyorsan, tüm ayrıntıları nasıl kolayca kontrol edeceğini öğrenmek için bu makaleyi okuyabilirsin:

https://ademocut.com/bilgisayar-ram-bellek-bilgilerini-ogrenme/

Selamlarımla,

Ala
Polish, Turkish & Smart Home Community Lead

EN: Welcome to the Community! If someone helped you today hit Like or accept a Solution!
Looking for information about Lenovo products?

PL: Witaj w Społeczności! Jeśli ktoś Ci dzisiaj pomógł, kliknij kciuk w górę lub zaakceptuj rozwiązanie!
Szukasz informacji o produktach Lenovo?

TR: Lenovo Topluluğuna hoş geldiniz! Bugün birisi size yardım ettiyse Beğen’e basın veya bir çözümü kabul edin!
Lenovo ürünleri hakkında bilgi mi arıyorsunuz?
_

cevap
Seçenekler

3 İLETİ

08-10-2020

Turkey

7 Oturum açma işleminin

20 Sayfa Görünümleri

• Message 3 of 5

2020-08-13, 8:54 AM

Merhaba @Ala_Lenovo ,

Öncelikle cevap için teşekkürler, asıl aklıma takılan ilk iki görselin karşılaştırılması durumudur. 930 mb lık bir ram kullanımının %25 e denk geliyor olması aklımı kurcalıyor. En büyük problemim ise Windows 98'den beri hiç yaşamadığım donma problemi yaşıyor olmam. Ekran görüntüsü sabit donmuş kalırken bilgisayarın hiç bir girdiye cevap vermiyor oluşu. 

cevap
Seçenekler

5485 İLETİ

01-10-2019

Slovakia

1355 Oturum açma işleminin

49179 Sayfa Görünümleri

• Kayıtlı: ‎01-10-2019
  • Lokasyon: Slovakia
  • GÖRÜNTÜLEME: 49179
  • Message 4 of 5

2020-08-13, 11:35 AM

Merhaba @Kollenkima,

Yetersiz RAM belleği, bilgisayarın donmasının yaygın bir nedenidir. Lütfen önceki mesajıma eklediğim linkteki yöntemlerini kullanarak RAM ayrıntılarını kontrol et. RAM'inin hasar görüp görmediğini kontrol etmek için bir bellek testi de yapabilirsin:

https://www.memtest86.com/

Ayrıca CPU sıcaklıklarını kontrol edebilirsin. Aşırı ısınma, donmaların başka bir yaygın nedenidir. Bilgisayarın aşırı ısınırsa, içini basınçlı hava kullanarak tozdan temizleyebilir ve işlemci üzerindeki termal macunu değiştirebilirsin.

Selamlarımla,

Ala
Polish, Turkish & Smart Home Community Lead

EN: Welcome to the Community! If someone helped you today hit Like or accept a Solution!
Looking for information about Lenovo products?

PL: Witaj w Społeczności! Jeśli ktoś Ci dzisiaj pomógł, kliknij kciuk w górę lub zaakceptuj rozwiązanie!
Szukasz informacji o produktach Lenovo?

TR: Lenovo Topluluğuna hoş geldiniz! Bugün birisi size yardım ettiyse Beğen’e basın veya bir çözümü kabul edin!
Lenovo ürünleri hakkında bilgi mi arıyorsunuz?
_

cevap
Çözüm
Seçenekler

3 İLETİ

08-10-2020

Turkey

7 Oturum açma işleminin

20 Sayfa Görünümleri

• Message 5 of 5

2021-03-17, 10:52 AM

Merhaba,
Aradan biraz zaman geçti ancak bilgisayarımda donmaya neyin sebep olduğunu buldum. Firefox'un donanım ivmelenmesi özelliği. Bu özellikdeki içerik işlemi sınırı 8(Varsayılan) olarak duruyordu, Netflix vb. sitelerde donma problemine sebep oluyordu. Donanım ivmelenmesini tamamen kapattığım zaman donma problemi ortadan kalkmış oldu.

0 kişi bu çözümü yararlı buldu.

Bu cevap bana yardımcı oldu

cevap

Forum Kuralları

Lütfen mesajı göndermeden önce Forum Kurallarimızı inceleyin.

Daha fazla oku

Mevcut tekliflere göz atın!

Alışveriş yapın
X

Kayıt etmek

X

Sil

X

No, I don’t want to share ideas Yes, I agree to these terms

En beğenilen yazarlar

(Geçen 7 gün)

Kullanıcı Övgü Puanları