Sahiplerin sahiplere yardım ettiği forumlarımıza hoş geldiniz. Acil yardıma mı ihtiyacınız var? Destek sitemizi ziyaret edin.

Lenovo Topluluğu

ThinkPad ModelleriThinkPad Dizüstü Modelleri
Tüm Forum Konuları
Seçenekler

3 İLETİ

09-23-2020

Turkey

4 Oturum açma işleminin

25 Sayfa Görünümleri

• Kayıtlı: ‎09-23-2020
  • Lokasyon: Turkey
  • GÖRÜNTÜLEME: 25
  • Message 1 of 4

THINKPAD X220 (R9PTL08) FAN PROBLEMI - SORUNLAR ve SORULAR

2020-09-23, 23:03 PM

Merhaba

W10 Pro x64 - 120 GB SSD - 300 GB HDD - (Parmak izi okuyucusu ve kamerası olmayan model) - Model No: R9PTL08 - Ana Kart: 4291WUS - BIOS Sürümü: 1.46 (En güncel)

X220 Model yukarıda özelliklerini yazdığım cihaz kullanıcısıyım. İki gün önce film izlerken görüntünün donduğunu fark ettim ve bilgisayar çok fazla ısınmıştı. Senelerdir yaşamadığım bir durumdu bu. Gerekli kontrolleri sağladıktan sonra anladım ki bilgisayar ilk açılışta fanı açıyor fakat daha sonra fan hiç bir şekilde açılmıyor. Program aracılığı ile işlemci sıcaklığımı kontrol ettiğimde 90-95 celcius civarıydı. Fanın açılmaması bir arıza olduğuna bu şekilde kanaat getirdim. Sonra yeniden sistem kurdum sistem kurarken de hiç bir şekilde fan açmadı. Daha sonra fanı söktüm temizledim tekrar taktım - ki zaten fazla kirli değildi, 6 ay önce temizlemiştim. Fakat hala fan sadece ilk açılışta çalışıyor sonra çalışmıyor. Sonra BIOS Sürümümü kontrol ettim 1.31 di. Güncel değildi. W10 ile daha önce güncellemeye çalışmıştım ancak mavi ekran aldığım için win7 kurdum (bu aşamada da fan çalışmadı) Bios sürümümü win7 üzerinden 1.46 ya yükselttim. Flash gerçekleştiği an fan açıldı, W10 usb belleğini taktım formata başladım fan bu esnada da hiç durmadı. Sistem kuruldu, güncellemeler yapıldı saatlerce bilgisayar kullanıldı ve işlemci ısındığında fan devreye giriyor ve herşey stabil çalışıyor. Yaklaşık 8-9 saat sonra fan yeniden durdu. Ve artık hiç bir koşulda fan ilk açılış dışında hiç çalışmıyor. Kapatıyorum bekliyorum tekrar güç veriyorum ancak power tuşuna bastığımda bir kaç saniye çalışıyor sonra duruyor. Fan arızalı olsa hiç çalışmaz diye tahmin ediyorum. Ya da bios güncelledikten sonra saatlerce stabil çalışmazdı. İki sorum olacak;

1)Fan gerçekten arızalı mı? Fan arızalıysa rica ediyorum power tuşuna basıldığında neden fan çalışıyor bunun cevabını da verin lütfen araştırmaktan ve düşünmekten gerçekten yoruldum ve hiç yol kat edemedim. Yukarıda yazdım ama dikkat çekmek istediğim bir hususta BIOS güncellendikten sonra saatlerce fan stabil çalıştı. Sonra ne olduysa yine durdu. Sorun W10 dan desem WIN7 kurdum o arada da hiç çalışmadı. Sorun hem win7 de hem win10 da desek BIOS ekranında uzun süre bekledim işlemci ve bakır plaket dokunamayacağım kadar ısındı ancak BIOS ekranında dahi fan açmadı.

2)X220 ye uygun Fan modellerini araştırırken genelde fanlar 4 pin (4 kablo var). Benim şu an anakartın üzerinde olan fanın soketi 4 pin fakat 3 kablo var. Fanın P/N kodu: 04W0435 ayrıca 5V 0.23A yazıyor. Ancak yedek parça olarak bulduğum fanlar 4 pin 5V ve 0.35A civarı ama nedense model numarası aynı (04W0435). Eğer fanın değişmesi gerekiyorsa benim 3 pinli 5V 0.23A yerine 4pinli 5V ve daha yüksek amper değeri olan bir fan taksam hiç bir işlem yapmadan montajdan sonra stabil çalışır mı? 

Umarım fazla karışık anlatmamışımdır. Desteğiniz için şimdiden teşekkürler.

cevap
Seçenekler

4781 İLETİ

01-10-2019

Slovakia

1249 Oturum açma işleminin

44594 Sayfa Görünümleri

• Kayıtlı: ‎01-10-2019
  • Lokasyon: Slovakia
  • GÖRÜNTÜLEME: 44594
  • Message 2 of 4

Re:THINKPAD X220 (R9PTL08) FAN PROBLEMI - SORUNLAR ve SORULAR

2020-09-24, 13:29 PM

Merhaba @muazzamhus,

Lenovo Topluluğuna hoş geldin!

İletinde yazdıklarını düşündüm ve bunun muhtemelen bir donanım sorunu değil, bir yazılım sorunu olduğunu düşünüyorum. Yazdığın gibi, sorun donanımla ilgili olsaydı, fan hiç çalışmazdı.

Sorunun, yüklediğin sürücülerle bağlantılı olduğunu düşünüyorum. X220 modeli için Windows 10 için sürücü yok. Windows 8'i yüklemeyi denemeni öneririm (Windows 7 artık desteklenmemektedir, bu nedenle Windows 8 daha güvenli bir seçimdir). Sistemi kurduktan sonra, kullandığın işletim sistemi için optimize edilmiş sürücüleri destek sitemizden indirip kurabilirsin. Güç Yönetimi ve BIOS için doğru sürücüleri yüklediğinden emin ol. BIOS'u güncelledikten sonra varsayılan ayarları ayarlamayı (F9+F10) unutma.

https://pcsupport.lenovo.com/tr/tr/products/laptops-and-netbooks/thinkpad-x-series-laptops/thinkpad-x220/downloads/automatic-driver-update

Selamlarımla,

Ala
Polish, Turkish & Smart Home Community Lead

EN: Welcome to the Community! If someone helped you today hit Like or accept a Solution!
Looking for information about Lenovo products?

PL: Witaj w Społeczności! Jeśli ktoś Ci dzisiaj pomógł, kliknij kciuk w górę lub zaakceptuj rozwiązanie!
Szukasz informacji o produktach Lenovo?

TR: Lenovo Topluluğuna hoş geldiniz! Bugün birisi size yardım ettiyse Beğen’e basın veya bir çözümü kabul edin!
Lenovo ürünleri hakkında bilgi mi arıyorsunuz?
_

cevap
Seçenekler

3 İLETİ

09-23-2020

Turkey

4 Oturum açma işleminin

25 Sayfa Görünümleri

• Kayıtlı: ‎09-23-2020
  • Lokasyon: Turkey
  • GÖRÜNTÜLEME: 25
  • Message 3 of 4

2020-09-24, 17:55 PM

Yaklaşık 2 senedir aynı işletim sistemini kullanıyorum, sorun ilk kez başıma geliyor ve herhangi bir güncelleme vs de olmadı.İşletim sistemi kaynaklı olma ihtimalini elemek için ssd ve hdd söküp çok uzun süre Bios ekranında kalmama rağmen (işlemci ısındı) yine fan açmadı.

cevap
Seçenekler

4781 İLETİ

01-10-2019

Slovakia

1249 Oturum açma işleminin

44594 Sayfa Görünümleri

• Kayıtlı: ‎01-10-2019
  • Lokasyon: Slovakia
  • GÖRÜNTÜLEME: 44594
  • Message 4 of 4

2020-09-25, 12:38 PM

Merhaba @muazzamhus,

Bu durumda, dizüstü bilgisayarın soğutma sistemini değiştirmek muhtemelen iyi bir fikirdir. Aşağıda, bilgisayarını adım adım nasıl sökeceğini açıklayan belgeyi bulabilirsin. Destek sitemizde bu modelle uyumlu parçaların bir listesini de bulabilirsin.

Hardware Maintenance Manual: https://download.lenovo.com/ibmdl/pub/pc/pccbbs/mobiles_pdf/0a60739_04.pdf

Parça Listesi: https://pcsupport.lenovo.com/tr/tr/products/laptops-and-netbooks/thinkpad-x-series-laptops/thinkpad-x220/parts/search

Selamlarımla,

Ala
Polish, Turkish & Smart Home Community Lead

EN: Welcome to the Community! If someone helped you today hit Like or accept a Solution!
Looking for information about Lenovo products?

PL: Witaj w Społeczności! Jeśli ktoś Ci dzisiaj pomógł, kliknij kciuk w górę lub zaakceptuj rozwiązanie!
Szukasz informacji o produktach Lenovo?

TR: Lenovo Topluluğuna hoş geldiniz! Bugün birisi size yardım ettiyse Beğen’e basın veya bir çözümü kabul edin!
Lenovo ürünleri hakkında bilgi mi arıyorsunuz?
_

cevap

Forum Kuralları

Lütfen mesajı göndermeden önce Forum Kurallarimızı inceleyin.

Daha fazla oku

Mevcut tekliflere göz atın!

Alışveriş yapın
X

Kayıt etmek

X

Sil

X

No, I don’t want to share ideas Yes, I agree to these terms

En beğenilen yazarlar

(Geçen 7 gün)

Kullanıcı Övgü Puanları