Sahiplerin sahiplere yardım ettiği forumlarımıza hoş geldiniz. Acil yardıma mı ihtiyacınız var? Destek sitemizi ziyaret edin.

Lenovo Topluluğu

ThinkPad ModelleriThinkPad Dizüstü Modelleri
Tüm Forum Konuları
Seçenekler

7 İLETİ

02-13-2018

Turkey

10 Oturum açma işleminin

125 Sayfa Görünümleri

• Kayıtlı: ‎02-13-2018
  • Lokasyon: Turkey
  • GÖRÜNTÜLEME: 125
  • Message 1 of 3

X1 Carbon 1st Gen (Type 34xx) Laptop (ThinkPad) - Type 3448 Sürücüleri Hakkında

2021-06-07, 19:13 PM

Merhabalar;

X1 Carbon 1st Gen (Type 34xx) Laptop (ThinkPad) - Type 3448 model severek kullandığım bir bilgisayarım var. 

Uzun yıllardır kullanmış olmama rağmen severek kullanıyorum ve değiştirmeyi de düşünmüyorum.

Sorum şu olacak. Belki geçen yıllar Lenovo'nun yazılım ve sürücü olarak bu cihaza desteğini kesmiş olabilir bilemiyorum. Ama benim gibi hala bu cihazı kullanan çok sayıda kullanıcı var.

Çünkü bu cihaz gerçekten çok kaliteli. Bugün Carbon serisi nasıl üst düzey bir bilgisayar olarak satılıyorsa, ilk çıktığı zaman da bu bilgisayar aynı üst seviyede satılıyordu.

Gelelim soruma. İşletim sistemi olarak windows 10 ultimate 64 bit kullanıyorum.

Kurulumları sıfırdan kendim yaparım. Ve sürücülerini de kurulum sonrası eksiksiz kurarım.

Yalnız bu cihaz özelinde şu şekilde bir problem var. Temiz kurulum sonrası. Aygıt yöneticisinde 7-8 adet sürücüsü yüklenmemiş/bulunmamış aygıt oluyor.

Bu aygıtları, windows 10 mağazasındaki lenovo vantage uygulaması ile VE Lenovo system update uygulaması aracılığı ile yüklüyorum.

Ya da web sitesine girip sürücüleri tek tek indirip yüklemek te başka bir çözüm.

Ancak bütün sürücüleri tek bir elden kolayca yüklemek mümkün değil. Mutlaka eksikler kalıyor.

Ayrıca, bazı sürücüler zaman içinde üreticisi tarafından güncellenmesine rağmen, lenovo sitesindekiler hep eski versiyon.

Bence artık bu cihaza gereken önem verilmiyor. Ama verilmeli!

Destek ekibinden ricam, kendi datalarındaki sürücüleri güncelleyip bunları tek bir program altından bizlere ulaştırabilirler mi?

Teşekkürler...

cevap
Seçenekler

1087 İLETİ

04-21-2020

Turkey

637 Oturum açma işleminin

11386 Sayfa Görünümleri

• Kayıtlı: ‎04-21-2020
  • GÖRÜNTÜLEME: 11386
  • Message 2 of 3

Re:X1 Carbon 1st Gen (Type 34xx) Laptop (ThinkPad) - Type 3448 Sürücüleri Hakkında

2021-06-08, 4:03 AM

Selamlar

Bilgisayarınızın modelinin destek süresi geçeli yıllar olmuş gibi görünüyor. Yani bu modellerde önemli bir güvenlik veya donanım sorunu olmadığı sürece bir özellik güncelleştirmesi gelmesini beklememek gerekir diye düşünüyorum. Tabii iş bilgisayarıysa ve destek hizmeti alıyorsanız o başka mesele:)

Bilgisayarınızın Windows 10 1507 sürümünden sonrasiyla uyumluluk testi yapılmamış, yani güncel Windows 10 sürümleriyle uyumlu çalışmaması ihtimal dâhilinde. Ancak Windows 10 1507'yi de Microsoft artık desteklemiyor, bu durumda hem uyumlu olan hem güncel tutulan Windows 8.1 de kullanabilirsiniz.

Thinkpad bilgisayarlarda sistemi güncel tutmanın en kolay ve hızlı yolu bence System Update programıdır, bilgisayara Windows'u kurduktan sonra direkt onu çalıştırmanızı tavsiye ederim.

Eğer iş akışınıza da uygunsa Linux tarafında eski donanımlara yönelik çekirdekler (4.x) hâlâ güncelleniyor, kullanmayı düşünürseniz aklınızda bulunsun. :)

cevap
Seçenekler

7 İLETİ

02-13-2018

Turkey

10 Oturum açma işleminin

125 Sayfa Görünümleri

• Kayıtlı: ‎02-13-2018
  • GÖRÜNTÜLEME: 125
  • Message 3 of 3

Re:X1 Carbon 1st Gen (Type 34xx) Laptop (ThinkPad) - Type 3448 Sürücüleri Hakkında

2021-06-08, 22:06 PM

Teşekkürler yanıtınız için. 

Mesajda da bahsettiğim gibi windows 10'un bugün dahil almış olduğu güncellemeler dahil, çalışması, stabilitesi, hızı ile ilgili hiç bir sorun yok.

Böyle sorunsuz bir cihaz varken, Lenovo desteğin biraz da bizleri düşünüp şu güncellemeleri tek çatı altında toplaması gerektiğini düşünüyorum. 

Biraz derin araştırmalara girilirse, üreticilerin sitelerinden bulunuyor. Ama neden uğraşalım ki.

cevap

Forum Kuralları

Lütfen mesajı göndermeden önce Forum Kurallarimızı inceleyin.

Daha fazla oku

Mevcut tekliflere göz atın!

Alışveriş yapın
X

Kayıt etmek

X

Sil

X

No, I don’t want to share ideas Yes, I agree to these terms

En beğenilen yazarlar

(Geçen 7 gün)

Kullanıcı Övgü Puanları