Sahiplerin sahiplere yardım ettiği forumlarımıza hoş geldiniz. Acil yardıma mı ihtiyacınız var? Destek sitemizi ziyaret edin.

Lenovo Topluluğu

ThinkPad ModelleriThinkPad Dizüstü Modelleri
Tüm Forum Konuları
Seçenekler

133 İLETİ

01-18-2020

Turkey

194 Oturum açma işleminin

2125 Sayfa Görünümleri

• Kayıtlı: ‎01-18-2020
  • Lokasyon: Turkey
  • GÖRÜNTÜLEME: 2125
  • Message 1 of 6

ThinkPad E15 Gen 2 ARE bazı ses tonlarında hoparlör titreşimi, cızırtı

2021-07-17, 22:50 PM

@ugurcansayan Hocam beni mi buluyor bu sorunlar:) Sorun mu bilmiyorum ama her seste de aynı cızırtı, uğultu sesi yok. Belli bir ses tiz tonlarında ani gelen sesler de Windows 10 uyarı sesleri gibi seslerde ve hoparlör seviyesi son sesteyken daha belirgin. Her seste de olmuyor, sürücüler değiştirdim, kaldırdım, yeni güncel sürücüler denedim.

Buradaki arkadaşta da aynı şekil sorun çıkmış ve hoparlör de değiştirmiş serviste yine aynı devam ediyormuş. 

Arkadaşın videolarında da bende de yüksek seste bir titreşim, gibi cızıltı ses çıkıyor dediği süreler de ki seslerde. Kronik mi bu? Yazılımsal sorun olsa binlerce kez kaldırıp kurdum, nette cızırtı ses ayarları yaptım aynı.

Ertesi gün bilgisayarı açtığımda şarjı %5 düşmüş. 

cevap
Seçenekler

1097 İLETİ

04-21-2020

Turkey

650 Oturum açma işleminin

11521 Sayfa Görünümleri

• Kayıtlı: ‎04-21-2020
  • GÖRÜNTÜLEME: 11521
  • Message 2 of 6

Re:ThinkPad E15 Gen 2 ARE bazı ses tonlarında hoparlör titreşimi, cızırtı

2021-07-18, 13:02 PM

Selamlar

Şimdi linke ben de tıkladım, belirtilen zaman etiketlerinde benim bilgisayarın da sol hoparlöründe bir cızırtı oluşmaya başladı 😅 İki adet kulaklık ve bir adet harici hoparlörle denedim, kulaklıklarda bir cızırtı olmadı ama harici hoparlörde de küçük bir cızırtı oluştu. Başka bir notebookta denedim, onda cızırtı olmadı (gerçi onun hoparlöründen ses pek şiddetli çıkmıyor), ama harici hoparlör onda da hafif cızırdadı. Harici hoparlör dediğim 12W'lık bir müzik hoparlörü bu arada. Cızırdayan kısımda kulaklıklarla cızırdama olmasa da bir gürültü oluyor. Muhtemelen ses sürücülerinin boyutlarıyla ve gelen frekansla ilgili bir durum var.

pcsupport.lenovo.com adresinden ses sürücülerini yükleyip üzerine Dolby Audio (kurulu değilse kurup) iyileştirme yapınca muhtemelen bu cızırtılar geçecek veya azalacaktır diye tahmin ediyorum.

Bilgisayarı geceden uykuya bıraktıysanız %5 iyi bir değer sayılabilir. Kapatıp açma arasında %5'lik fark oluştuysa, bu sürede güncelleştirme olmuşsa veya açılıştaki programlar güç çekmişse bu da normal bir değer sayılabilir. Bilgisayarlar açılırken pil düzeyinde genelde %2-3'lük fark oluşabiliyor. Bilgisayarda HDD (hard disk sürücüsü) varsa güç tüketimini daha da arttırır. Eğer bilgisayar kapalıyken bir günde güç kaybediyorsa tam kapanmamış olabilir, USB şarjı açık olabilir vs. ya da bir arıza söz konusu olabilir.

cevap
Seçenekler

133 İLETİ

01-18-2020

Turkey

2125 Sayfa Görünümleri

• Message 3 of 6

2021-07-18, 13:49 PM

Touchpad üzerine elimi bastırınca cızırtı sesi azalttı hatta video da izlenilen bölümde büyük ölçüde cızırtı sesi gitti. Touchpad üzerinden elimi kaldırınca aynı video veya benzer ses frekanslarında yine cızırtı sesi olarak geri dönüyor. Dinlediğim bu müzikte de başlangıç da bir cızırtı olarak geri dönüyor. Yine bunda da touchpad bastırınca sol tarafta cızırtı kalmıyor ama sağda hoparlör de bu müzikte cızırtı sesi başlıyor, acaba bilgisayarı yüksek seste titreşim yaydığı için bize cızırtı olarak mı geri dönüyor? 

USB fare takılı ama kapalıyken USB'den güç alma seçeneği kapalı. LAN girişi takılı kalıyor bir tek ve HDD gibi sürücü yok hızlı NVMe SSD var. Tamamen kapalı durumda ertesi sabah açınca %75' de açıldı ve ben dün gece %80 de fişte kullanırken sabit bırakmıştım. Bir de cihazı kapattıktan sonra fişten çıkarınca bilgisayar üzerinde ki güç ışığı hemen sönüyor, iade ettiğim de ise hemen sönmezdi kırmızı ışık 3 5 saniye içerisinde sönerdi. Cihaz yeni geldi ya kafayı taktım bak şimdi. 

cevap
Seçenekler

133 İLETİ

01-18-2020

Turkey

2125 Sayfa Görünümleri

• Message 4 of 6

2021-07-23, 18:33 PM

@ugurcansayan Forumda bazı kişilere aynı videoları veya aynı frekanslar da cızırdama sorunu için dinlettirdim son ses ile öyle cızırtı sesi kendileri duymadı veya herkesin kulakları duyma şekli farklı olduğu için cızırtı sesi dikkat edip duymamışlarda olabilir. Birde sağ hoparlörün alt kapağın hoparlör ızgarası yapışkanı açılmaya başlamış sol taraf taş gibi ızgara ama sağ tarafta yumuşak fırçayla da geri doğru gidiyor. refurbished ürün mü denk geldi bilmiyorum. Servis ile itibar kurarım Pazartesi olmazsa iade ederim başka marka modellere bakarım artık.

cevap
Seçenekler

1097 İLETİ

04-21-2020

Turkey

650 Oturum açma işleminin

11521 Sayfa Görünümleri

• Kayıtlı: ‎04-21-2020
  • GÖRÜNTÜLEME: 11521
  • Message 5 of 6

2021-07-26, 14:01 PM

Selamlar

Gönderdiğiniz ikinci mesajdaki linke tıklayınca cızırtıyı ben de işittim, gerçi cızırdamayı işitmek için sesi %70'in üstüne getirmem gerekti. Bu muhtemelen sürücülerle ilgili bir durum. Windows 10'daki sürücü yazılımları ve Dolby Audio, sesin doğru ve temiz çıkmasını sağlamalı. Linux kullanıyorsanız bildiğim kadarıyla Dolby'nin desteği yok.

Eğer içinize sinmiyorsa Lenovo PCsupport ile iletişime geçmenizde fayda var: pcsupport.lenovo.com/contactus

cevap
Seçenekler

133 İLETİ

01-18-2020

Turkey

2125 Sayfa Görünümleri

• Message 6 of 6

Ynt::ThinkPad E15 Gen 2 ARE bazı ses tonlarında hoparlör titreşimi, cızırtı

2021-07-26, 14:12 PM

Öncelik mesajın için teşekkürler. Lenovo ThinkPad servisinden DOA raporu hazırlayacaklarını söylediler. Sadece cızırtı sesi değil alt kasanın sağ hoparlör ızgarasında yapışkanlar çıkmış sökülmeye başlamış ve ekran kasa çerçevesinde kenar çizgisinde beyaz bir nokta olduğunu da fark ettim. Boyamı veya toz mu diye tırnağım ile beyaz küçük nokta sökmeye çalıştım leke mi diye tırnağım takılıyordu beyaz nokta üzerin de ve tırnağım da soyuluyordu. Yenilenmiş bir cihaz olabilir bu kadar deformasyon olması kasada şüphelendirdi, ürün sıfır kokusu var tabii ama cızırtı sesinden sonra daha detayla inceledim bilgisayarı. Söylediğin her şeyi yaptım inan ki sorunum çözülmedi ve konuşma videolarında adamın sesinde de inanılmaz cızırtı sesi geliyordu, benim diğer sorun yaşadığım ölü piksel ve tırnağı kolay kırılan cihazda böyle bir şey dikkatimi çekmemişti. Aynı ürüne sahip başka arkadaşlar da böyle sorun yokmuş. Sağ hoparlörden de o video da cızırtı sesi gelmeye başladı. Hoparlörde de sorun olabilir, adam maç muhabbeti yapıyor onun konuşması bile cızırtılı bıvv bıvv gibi ses geliyordu. TV'de sesleri denediğimde ise aynı videolar da en yüksek seste dahil çok net cızırtı sesi duyulmuyordu. Acaba DOA raporu ile aynı cihazı alsam aynı problemi yaşar mıyım? Yoksa farklı ürünlere mi yönelsem? ThinkBook hoparlörü alt seviyemiş arkadaş ayrı hoparlör almış ThinkBook için. Bu arada Windows 10 güncel sürümünde denedim bunları. İnanın farklı sürücüler denedim, Dolby kapatınca ses inanılmaz derece kötü oluyor yüksek seviyeden orta seviye kadar sesin yüksekliği de azalıyordu. Lenovo sitesinde halbuki bu cihaz için hoparlör güçlü olduğu ve birinci sınıf yazıyordu. 

cevap

Forum Kuralları

Lütfen mesajı göndermeden önce Forum Kurallarimızı inceleyin.

Daha fazla oku

Mevcut tekliflere göz atın!

Alışveriş yapın
X

Kayıt etmek

X

Sil

X

No, I don’t want to share ideas Yes, I agree to these terms

En beğenilen yazarlar

(Geçen 7 gün)

Kullanıcı Övgü Puanları