Sahiplerin sahiplere yardım ettiği forumlarımıza hoş geldiniz. Acil yardıma mı ihtiyacınız var? Destek sitemizi ziyaret edin.

Lenovo Topluluğu

ThinkPad ModelleriThinkPad Dizüstü Modelleri
Tüm Forum Konuları
Seçenekler

133 İLETİ

01-18-2020

Turkey

194 Oturum açma işleminin

2125 Sayfa Görünümleri

• Kayıtlı: ‎01-18-2020
  • Lokasyon: Turkey
  • GÖRÜNTÜLEME: 2125
  • Message 1 of 15

ThinkPad E15 Gen 2 RAM'i servise parçayı taktırmak

2021-07-14, 10:24 AM

ThinkPad MH aradığımda hem garanti zamanların da kargo ücreti gönderimi alıyorlarmış genelde hem de kendi aldığım RAM'i taktırmak için servise göndermek istediğim de benden 250+KDV alacağını söylüyorlar. Bu nasıl yüzsüzlük ya, servis garantisi olan bilgisayarın zaten kontrol ettiklerin de garanti varsa söküyorlar kasayı inceliyor veya parça değiştiriyorlar. Benim hazır uyumlu alacağım RAM'i için ayrı etten para alıyorlar. Anlamadığım IdeaPad cihazım varken garanti gönderirken kargo ücreti alınmıyordu. Thinkpad daha fazla verip neden garanti gönderim de ücret alınıyor kargo parası dahil? Yabancı ülkede parçayı alıp kendin ücretsiz servis takıyor bizim Türkiye'de her şey paralı? 

cevap
Seçenekler

1091 İLETİ

04-21-2020

Turkey

643 Oturum açma işleminin

11446 Sayfa Görünümleri

• Kayıtlı: ‎04-21-2020
  • GÖRÜNTÜLEME: 11446
  • Message 2 of 15

Ynt::ThinkPad E15 Gen 2 RAM'i servise parçayı taktırmak

2021-07-14, 11:56 AM

Selamlar

Garanti sözleşmenizi bilmiyorum ancak keyfi upgrade (parça yükseltme) işlemleri için işçilik, garanti hizmeti kapsamında olmayabilir. Ücret bana da biraz yüksek gibi geldi hele kullanıcının kendi başına değiştirmesi kolay bir parça olduğu düşünülünce. Gerçi belki de bu yüzden böyle bir ücret belirlenmiş olabilir, çünkü ThinkPad'lerde bellek modülleri müşterinin değiştirebileceği/onarabileceği parçalar listesinde yer alıyor.

cevap
Seçenekler

133 İLETİ

01-18-2020

Turkey

2125 Sayfa Görünümleri

• Message 3 of 15

Re:ThinkPad E15 Gen 2 RAM'i servise parçayı taktırmak

2021-07-14, 12:07 PM

Hocam ben takmaya çalışırken çok kolay çerez gibi tırnakları kırabildim ve çok zor açılıyor kasa. Ben de ürünü iade ettim zaten ölü piksel de vardı iki tane, sonra aynısından 512GB SSD modelini almak istiyordum almadan önce aramak istedim servisi belki yardımcı olur diye ama takma ücreti benden 250+KDV şeklinde ücretle takarız söylediler. ThinkPad no arıyorum beni Destek bilişim numarasını verdiler. Oradaki şahıs teknik servis bölümü bu parayı istedi. Bilgisayarı almaktan vazgeçtim. IdeaPad ürünüm varken kargo ücreti yoktu BDH ile anlaşması vardı, ThinkPad Destek bilişim kargo ücreti de alıyor garantili üründen. Daha ürün almadan servis ilgisiz şekilde ister sen tak istersen biz takıp senden bu ücreti alalım cevabı verdiler. IdeaPad kasa açtığım da tırnaklar kırılmamıştı ve çok kolaydı ama ThinkPad üründe kolay kırılabildiğini farkettim. Bende işte yeni ürünü ben kendim değil servise yaptırmak istedim işlemi onlarda özel ekipmanlar ile zarar vermeden ürünü takabilir diye düşündüm. 

cevap
Seçenekler

1091 İLETİ

04-21-2020

Turkey

11446 Sayfa Görünümleri

• Message 4 of 15

2021-07-14, 13:49 PM

Selamlar

Ölü pikseller bir adet bile olsa eğer altı ay içinde ortaya çıkmışsa ayıplı mal sayılıp ücretsiz parça onarımı, parça değişimi, bir üst modelle değişim veya para iadesi gibi haklar doğuruyor. Daha sonra ortaya çıkmışsa garanti ile veya garantisiz halledilmesi gerekiyor. Gerçi halletmişsiniz geçmiş olsun.

Tırnakların kırılması şanssızlık olmuş diyebilirim. Tüm vidaları sonuna dek gevşettikten sonra ince ve sert bir plastik gereç (eski kimlik kartları, banka kartları, pena gibi) kullanarak köşelerden başlayarak yavaşça ilerleyip tırnakları tıkırdata tıkırdata ayırabilirsiniz.  Teknik servislerde de böyle gereçlerle tırnaklar ayrılıyor. BDH'de de çok farklı bir teknolojinin kullanıldığını sanmıyorum doğrusu

Kasayı açarken tırnakların kırıldığı modeli hatırlıyor musunuz? Bunun için servise veya müşteri hizmetlerine geri bildirimde bulundunuz mu?

cevap
Seçenekler

133 İLETİ

01-18-2020

Turkey

2125 Sayfa Görünümleri

• Message 5 of 15

2021-07-14, 14:41 PM

Lenovo genel müdürlüğe şikayet oluşturdum. Benden istelinen ücreti ve bu şekil söylendi deyince bu konudan sonra geri dönüş yaptılar. Lenovo bu tür yükseltme de garantili cihazlar da işlem ücreti ve kargo ücretini almıyoruz söylediler bunu kim söyledi ve hangi numaraları aradığınız da böyle söylediler size diye teyit ettiler. Yani kullanıcıda veya servise gönderdiğiniz yükseltme istediğim parçayı takabiliyorlar ücretsiz olduğunu söyledi. Sonra Lenovo çağrı merkezi ve teknik servis Destek Bilişim bilgi bırakmış böyle dönüş aldık kullanıcıdan şeklinde. Beni Destek Bilişim aradı size arkadaşlar yanlış bilgi vermişler, cihazın seri numara söylemediğiniz için hangi model cihaz olduğunu anlamadığı için ve garanti sorgulanmadığı için bilmeden söylemişler konuyu. Bir de şöyle bir şey söyledi %100 Lenovo parçası değilse takmıyoruz ama siz %100 Lenovo uygun kendi parçasını Aldıysanız ücretsiz ve kargosu ücretsiz şekilde gönderip takıyoruz dedi. Ama Lenovo genel müdürlükten arayan adam bana istediğiniz yükseltme parça gönderip ücretsiz şekilde taktırabilirsiniz demişti onu da söyledim teknik servisten arayana. Söylediğim bilgiyi teknik servis göndermiş eğer Onay gelirse %100 Lenovo parça olmasada artık her yükseltme isteyip parçayla birlikte gönderilen parçaları takabiliriz diyor. Yani teknik servis %100 Lenovo parçası olmadığında farklı uyan RAM takınca sorun çıkarsa bize kalabilir diyor ama mantıken zaten kullanıcı garanti dahilinde zarar vermeden yükseltme yapabiliyor müşteri farklı marka takıyor aynı hesap oluyor. Bari servis taksın daha güvenli olur bunu demek istedim.

Alacağım ürün yarın indirim bitiyor ve stokta bitebilir kararsızım:

https://www.hepsiburada.com/lenovo-thinkpad-e15g2-amd-ryzen-7-4700u-8gb-512gb-ssd-freedos-156-fhd-tasinabilir-bilgisayar-20t8001utx-p-HBV00000YA9A3?magaza=Techburada&url_src=and-product-detail

Pena gibi ince kart satın aldım İnternetten köşeden başlayarak yavaşca kaydırarak tırnaklardan kurtarmaya çalışarak yapmaya çalıştım baktım tırnaklar 2 3 tane birden kırılmış ve vidası çıkmıyordu en son tık sesi gelince vida yerinden çıktığını anlıyordum.

https://urun.n11.com/diger-yedek-parca/bst-133-bst-134-plastik-cep-telefonu-ekran-kasa-ayirma-aparati-ye-P447767283

Ölü piksel de firmalar en az 3 4 tane istiyor bende hazır 14 gün iade hakkım vardı bir de bu tırnak kırılma olayı olduğu için iade etmiştim. İşte Lenovo bu kullanıcılar bazısı yükseltmekte çekiniyor ise yardım etmeli bu konuda garantili yeni cihaz kimse hasar olmasını istemez. 

cevap
Seçenekler

1091 İLETİ

04-21-2020

Turkey

11446 Sayfa Görünümleri

• Message 6 of 15

2021-07-14, 18:01 PM

Öyleyse arada iletişim kopukluğu olmuş diyebiliriz gibi görünüyor. Yetkili teknik servis uyumlu parça listesinde olmayan bir donanımı takmak istemeyebilir ancak takmak zorunda mı, işin iç yüzüyle ilgili hiçbir bilgim yok. Sonuçta küçük bir ihtimal de olsa sizin göndereceğiniz RAM modülünün uyumsuz olması ve bilgisayarın çalışmasını engellemesi mümkün. Ancak böyle bir hizmet varken yararlanmak istemenizi de anlayışla karşılamak lazım.

Alt kapağı sökerken vidalar kapağı terk etmiyor, fakat yuvalarından çıkması lazım ki kapak sökülebilsin. Bahsettiğiniz gibi bir tık sesinin (vidanın yerinden tamamen çıkmasına rağmen bir tur sonra yuvaya bir adımlık çarpması) duyulması gerekiyor. Belki sizi şaşırtıp yanıltan bu olmuştur diye sanıyorum. Eğer daha önceden kırıldıysa bilemeyiz tabii.

Bir bilgisayara ihtiyacınız varsa satın almak için güzel bir model olduğunu düşünüyorum. Yaklaşık 24 GB'lık bir bellek kapasitesi de iyi sayılır. Geleceğe yönelik iyi bir yatırım olabilir gibi görünüyor (Windows 10, 11 ve Linux için). Satın almayı düşünüyorsanız alın bence, sonra bellek montajı için vidaları iyice gevşetin. Baktınız vidalardan biri veya birkaçı tam gevşemiyor, bir servise götürebilir, gönderebilir veya (bazı şehirlerde) çağırabilirsiniz. Tabii belleğin uyumlu çalışıp çalışmayacağını satıcısına muhakkak sorun ve şu listelerde var mı kontrol edin:

https://pcsupport.lenovo.com/products/laptops-and-netbooks/thinkpad-edge-laptops/thinkpad-e15-gen-2-type-20t8-20t9/20t8/20t8001utx/parts/display/compatible

https://www.kingston.com/tr/memory/search?model=101447&devicetype=3&mfr=LEN&line=ThinkPad

https://www.crucial.com/compatible-upgrade-for/lenovo/thinkpad-e15-gen-2#memory

https://bilendenal.com/Urunler/Notebook-Ramleri.html?f=28 (Bu örnekler çoğaltılabilir)

@ MasterCheff wrote:

Ölü piksel de firmalar en az 3 4 tane istiyor bende hazır 14 gün iade hakkım vardı bir de bu tırnak kırılma olayı olduğu için iade etmiştim.

ThinkPad'deki ölü piksellerin garanti kapsamında onarılması için Lenovo da en az 3 ölü veya bozuk piksel istiyor. Fakat benim kastettiğim öncelikle malın ayıplı sayılmasıyla ilgili; ürünü teslim aldıktan sonraki altı ay içinde sadece bir piksel ölüp ölüp dirilse bile kanunen bu ayıp sayılır. Bu noktada şirketlerin Yasaya karşı gelme gibi bir hakları olmuyor. Ancak altı ay sonrasındaki kusurlu piksellerin garanti kapsamında onarımı için ThinkPad'lerde en az üç piksel olmalı, diğer bilgisayarlar ve akıllı telefonlar için şartlar farklı olabilir.

cevap
Seçenekler

133 İLETİ

01-18-2020

Turkey

2125 Sayfa Görünümleri

• Message 7 of 15

2021-07-14, 18:27 PM

ThinkPad alma amacım dayanıklı ve sert yüzeye çelik menteşelerine sahip olmasıydı. Ben ne bileyim böyle kolay tırnaklar kırılacağı. 

Vidaları en sola devam ettirdikce atıyor yerinden tık tık sesi oluyor vida da yanı çıkmış oluyor vida tutacak yerden. Sonra bunun için özel ekran kasa açma aparat satın aldım her şey çok güzel gidiyordu. Kartın ince tarafıyla cihazın köşesinde ki boşluk bulup çizgi sırasından kart içeri girmeyecek şekilde boşlukta kartı gezdirdim. Bir de gerçekten zor açıldı diyebilirim acaba sorunlu kasa mı rastladı?

RAM uyumsuz olacağını düşünmüyorum, %100 Samsung Bellek DDR4 CL 22 1.20V RAM. Notebookcheck sitesinde aynı RAM inceleme mevcut. Servisinde alıp 2 kat para ödemek istemedim ve bize yükseltme garanti dahilinde serbest ise kendileri bizim aldığım parçayı takılmaması çok saçma geldi. O zaman bize de yasak olsun yükseltme takınca uyumsuz  olup bozmasın sorunlar yaratmasın cihaza.

Ben cihaza 6-7k vereceğim ama bir ufak  hizmetten yararlanmak için daha cihazı almadan bir yerlere başvurdum. Müşteri memnuniyeti için yapılması gerek, Acer prosedür de SSD veya RAM bize gönderip biz de takabilir diyorlardı. Lenovo anlaştığı Destek Bilişim için onay vermeleri gerek rahat olmaları gerekli. 

Gömülü olan RAM, daha ürünü sipariş vermeden önce fotoğraf almıştım. 

İade ettiğim cihaza takmıştım sorunsuzdu her şey. Bu iade ettiğim cihaza taktığım RAM. 

cevap
Seçenekler

1091 İLETİ

04-21-2020

Turkey

11446 Sayfa Görünümleri

• Message 8 of 15

2021-07-15, 13:02 PM

Muhtemelen size denk gelen kasada bir sıkıntı varmış. Ben de hem kendimin (E595) hem de başka birkaç model (X1 Carbon, P580, Thinkbook) kasa açtım, vidaları sökünce tırnaklar sorun olmamıştı. Tabii sadece kendi tecrübem de değil, ara sıra forumlarda redditte falan da denk gelmediğim için böyle bir yorum yaptım. Fakat kendi adıma, hiçbir zaman kesin konuşmayı da doğru bulmuyorum, ne olur ne olmaz.

Samsung bellek takacaksanız ve öncekinde çalıştıysa çok yüksek ihtimalle bu bilgisayarda da sorun çıkarmadan çalışır. Çoğu Samsung bellek modeli Lenovo'yla uyumlu olmakla birlikte OEM parça olarak da kullanılıyor zaten

Bu arada menteşe konusunda E ve Edge serisi, daha üst serilerdekinden farklı menteşe yapısına sahip diye biliyorum. Bir sorun çıkaracağından değil, ama haberiniz olsun

cevap
Seçenekler

133 İLETİ

01-18-2020

Turkey

2125 Sayfa Görünümleri

• Message 9 of 15

2021-07-15, 13:06 PM

Hocam Thinkbook serisi nasıl ? Bugün indirime girmiş USB sayısı fazla olması ve bu model kodu ile bakinca 300nit parlaklık ve %100 sRGB var gözüküyor. Performansında TDP kısıtlama veya ısınma gibi kronik sorunlar var mı? 

https://www.hepsiburada.com/lenovo-thinkbook-amd-ryzen-7-4700u-8gb-512gb-ssd-freedos-15-6-fhd-tasinabilir-bilgisayar-20vg00astx-pm-HBC0000097IJ3

cevap
Seçenekler

1091 İLETİ

04-21-2020

Turkey

11446 Sayfa Görünümleri

• Message 10 of 15

2021-07-15, 13:30 PM

Thinkbook serisi IdeaPad ile ThinkPad melezi gibi. Klavyede kırmızı düğme yok. Bunun dışında E15 Gen 2 ile neredeyse aynı iç yapıya sahip, kasa malzemesi ve soğutma sistemi de bire bir aynı sayılır. Pili daha büyük (75 Wsa>45 Wsa). Kullanacağınız programlara göre işlemci 4 GHz'nin üstünde hızını yavaşlatmadan 85°C üstünde çalışabiliyor. Günlük işler, ofis işleri, sanallaştırma vb. için gayet yeterli. Oyun oynamayı düşünüyorsanız bu konuda Youtube videoları fikir verebilir. Fakat iş yeri için yerinde hizmet konusunda ThinkPad daha avantajlı. İkisinde de ekran konusunda 250-300 nit parlaklık fena sayılmaz, gerçi ekranlarının anti-glare yani yansıtmaz olması önemli bir avantaj.

Satın almayı düşünüyorsanız DonanımHaber forumunda kullanıcıları var, onlara da sorabilirsiniz.

cevap

Forum Kuralları

Lütfen mesajı göndermeden önce Forum Kurallarimızı inceleyin.

Daha fazla oku

Mevcut tekliflere göz atın!

Alışveriş yapın
X

Kayıt etmek

X

Sil

X

No, I don’t want to share ideas Yes, I agree to these terms

En beğenilen yazarlar

(Geçen 7 gün)

Kullanıcı Övgü Puanları