Sahiplerin sahiplere yardım ettiği forumlarımıza hoş geldiniz. Acil yardıma mı ihtiyacınız var? Destek sitemizi ziyaret edin.

Lenovo Topluluğu

ThinkPad ModelleriThinkPad Dizüstü Modelleri
Tüm Forum Konuları
Seçenekler

133 İLETİ

01-18-2020

Turkey

194 Oturum açma işleminin

2125 Sayfa Görünümleri

• Kayıtlı: ‎01-18-2020
  • Lokasyon: Turkey
  • GÖRÜNTÜLEME: 2125
  • Message 11 of 15

Re:ThinkPad E15 Gen 2 RAM'i servise parçayı taktırmak

2021-07-15, 13:40 PM

İade ettiğim ThinkPad yerinde hizmet yoktu benim hesabıma seri no eklediğim de garanti hizmetlerine bakınca nelerden yararlanıyorum kısmı vardı. Thinkbook daha hoşuma gitti USB sayısı fazla olması, Type-C 2 tane olup Gen 2 olması ve diğer USB girişleri de hızlı olması, SDCARD takılabilecek yani kamera da bulunan sd card da kullanılabilir ve zaten askeri sınıf ile geçmiş ufak su sıçramaları gibi şeylere dayanıklı diyor. Bir nevi ThinkPad gibi dayanıklı sanırım. Eğer sıcaklık değerlerine çıksa bile performansı koruyorsa alabilirim. Ben kırmızı tuşu kullanmadım ve bir tane 3.1 olması üzücüydü dosya aktarım da 2 sürücüyü hızlı kullanamayacaktım. Ben daha RAM'i serviste ekleme desteği alamadım, yerinde destek de istemedim ben yollamak istediğim halde.

cevap
Seçenekler

1091 İLETİ

04-21-2020

Turkey

642 Oturum açma işleminin

11446 Sayfa Görünümleri

• Kayıtlı: ‎04-21-2020
  • GÖRÜNTÜLEME: 11446
  • Message 12 of 15

2021-07-15, 14:31 PM

Öyleyse Thinkbook sizin için daha uygun bir seçenek gibi görünüyor. Satın alıp bellek parçasını kendiniz takmak isterseniz donanım kılavuzundaki arka kapağı açma (s. 58) ve bellek modülü (s. 67) yönergelerine bakabilirsiniz https://download.lenovo.com/consumer/mobiles_pub/thinkbook_14_15_gen2_hmm.pdf

cevap
Seçenekler

133 İLETİ

01-18-2020

Turkey

2125 Sayfa Görünümleri

• Message 13 of 15

2021-07-15, 14:49 PM

Çok teşekkürler. Lenovo servisinin onayını bekliyorum, bu Thinkbook cihaz da ThinkPad aradığım servise mi gönderiliyor? Eğer servisi uygun RAM taktırabilirsem onay gelirse uygun RAM'i serviste taktırmak istiyorum. Bugün kararı verip indirimler bitmeden almak istiyorum. Benim tek kafama takılan soru ben buna 8GB RAM ekleyip kanallar Dual çalışıp içerisinde ki GPU performansı ve GPU ayrı bellek kullandığı için biraz daha RAM alanı için takmak istiyorum. Bu ürün de ThinkPad gibi uzun ömürlü olur mu ve sağlamlığı nasıl E15'e göre? Birde vidalar sanırım Thinkbook cihazda Kasanın üzerinden vidalar çıkıyor ve bu vidaların boyutları aynı mı hepsinin? Gerçekten tırnak kırılma yüzünden kendim yükseltme yapamıyorum ve aynı şekil  garanti Thinkbook cihaz da kendimiz yükseltme izin veriyor mu?

Bir konuda bu Thinkbook modelin Mx450 de performans sorunları var sanırım, almayı düşündüğüm Thinkbook cihazda da aynı şekil performans sorunları olabilir mi? ThinkPad modelinde böyle bir performans kısıltması yoktu ve Overclock da yapıyordu. 

cevap
Seçenekler

1091 İLETİ

04-21-2020

Turkey

642 Oturum açma işleminin

11446 Sayfa Görünümleri

• Kayıtlı: ‎04-21-2020
  • GÖRÜNTÜLEME: 11446
  • Message 14 of 15

2021-07-15, 15:15 PM

Evet, ThinkBook'lar için de ThinkPad'ler gibi şu telefon numarası ile teknik desteğe ulaşabilirsiniz: 0850 755 5686

Bu bilgisayara bellek (RAM) parçası taktığınızda çift kanal hızla çalışması mümkün. Özellikle GPU tarafında performans hızı yaklaşık iki katına çıkabiliyor. Bu ve sonraki Ryzen APU'larda video belleği ihtiyaca göre ayarlanabiliyor, yani 250 MB da olabilir 2 GB da olabilir.

Kasanın malzemesi güncel Thinkpad E serisiyle aynı. Dayanıklılıkla ilgili bir sorun çıkmaması lazım, tabii bunu yıllar gösterecektir, yıllarca kullanırsanız :)

Alt kapağı açmak için karşılaşılacak on bir vida var, altısı gevşetiliyor, beşi tamamen sökülüyor. Sökülen vidalardan biri (daha içeride olan) kenara yakın olanlardan daha farklı. Sökülen vidaların özellikleri şöyle. Donanım kılavuzunun 58. sayfasına bakabilirsiniz.

Vida sayısı Ölçüleri
1 M 1,6 × L 9,0
4 M 2,0 × L 1,5+2,0

Bellek takma için çok özel bir yöntem yok. Belleği kendiniz yükseltebilirsiniz. Bilgisayardaki başka parçalara zarar gelmediği sürece garantiyle ilgili bir sorun olmaması lazım. Bununla ilgili forumda “Ek RAM belleği ve garanti” başlıklı konulara da bakabilirsiniz.

cevap
Seçenekler

133 İLETİ

01-18-2020

Turkey

2125 Sayfa Görünümleri

• Message 15 of 15

2021-07-15, 15:32 PM

Evet Ek RAM belleği konuları gördüm. Tırnakları kırmazsam yükseltme yapmak zor değil çok kolay şekilde RAM takılıyor. Thinkpad'te kolay kırılmıştı açıkçası ondan sonra kendim yükseltmekten çekiniyorum. Umarım bana gelen modelin kasasında üretim de problemli olmuş olur yoksa gerçekten benim için kasa açmak korkulu rüya oldu:) İşte cihaza zarar vermekten benim gibi tırnak kırmak istemeyen, servise taktırılmasını istemiştim. Neyse ya ben bugün karar vereyim ya bir cihaz alacağım ya da hiç almayacağım. Lenovo eğer direkt bana aldığınız parçayı bize gönderip bizde yükseltme yaparız deselerdi çok düşünmezdim E15 ide çok beğendim harika cihazdı, sürekli yükte tam performans modunda yüksek sıcaklığa gelse bile performansı kısmıyordu. Menteşeler çok sağlamdı ve kolay kırılacak bozulacak bir his vermemişti. Thinkbook Mx450 konusunda bir arkadaşın 6 dk sonra bellek hızları belirli sıcaklığa gelince performans düşüyor konusu gördüm az önce benim almak istediğim Thinkbook AMD cihazda aynı performans sorunu olmasın :=)

cevap

Forum Kuralları

Lütfen mesajı göndermeden önce Forum Kurallarimızı inceleyin.

Daha fazla oku

Mevcut tekliflere göz atın!

Alışveriş yapın
X

Kayıt etmek

X

Sil

X

No, I don’t want to share ideas Yes, I agree to these terms

En beğenilen yazarlar

(Geçen 7 gün)

Kullanıcı Övgü Puanları