zrušit
Zobrazování výsledků pro 
Hledat místo 
Měli jste na mysli: 
Odpovědět
Matej_Z
Ctrl-Alt-Del
Lokace: SK
299 zobrazení
Zpráva 1 z 9

Pukanie reproduktorov ThinkPad X280

Dobrý deň,

chcel by som sa na vás obrátiť s prosbou o pomoc pri hľadaní riešenia problému s pukaním pri prehrávaní zvuku na notebooku Lenovo ThinkPad X280  model: 20KF001HMC.
Od zakúpenia tento notebook pri prehrávaní zvuku na predinštalovanom operačnom systéme MS Windows 10 x64 vydáva pri pukanie, akoby "iskry". Deje sa to najmä pri reproduktoroch, ale aj v slúchadlách pripojených cez natívny audio konektor. Systém má všetky najnovšie aktualizácie biosu, firmware, ovládačov. Situácia je najhoršia najmä ak napr. v prehliadači Google Chrome spustím nejaké video so zvukom. Vtedy doslova silne počuť akoby "hádzanie iskier". Pri prehávaní lokálne uložených zvukov je pukanie slabšie a deje sa až po dlhšom čase. Zvláštne však je, že akonáhle sa raz pukanie pri prehrávaní viea cez Chrome začne, už v silnej intenzite puká akýkoľvek zvuk aj lokálny až do ďalšieho reštartu.
K pukaniu dochádza pri pripojení s originálnym napájacím adaptérom/zdrojom 65 W aj pri pripojení notebooku na dock - Lenovo Dockingstation Ultra Dock 135W (40AJ0135EU) úplne rovanko. Ak cez tento dock pripojím slúchadlá pukanie v nich nie je veľmi počuť. Po odpojení napájania pukanie ustane, zníži sa resp. je na hranici počuteľnosti.
Na notebooku používam dualboot s operačným systémo Linux (distribúcia založená na Linux Debian 9, kernel 4.19.13), kde sa tento problém nevyskytuje, prípadne to nerobí tak často, alebo je to pukanie oveľa miernejšie - na hranici počuteľnosti. Notebook som mal v autorizovanom servise v Ostrave, kde pracujem na odporúčanie technickej podpory spoločnosti Lenovo. Po servisnom zásahu mi boli vymenené všetky komponenty, ktoré by daný problém mohli spôsobovať, no bohužiaľ problém zostal. Je to veľmi, veľmi nepríjemný zvuk. Hľadal som riešenie samozrejme aj na internete, našiel som podobné problémy, ktoré spôsobovalo napájanie pri iných modeloch ako X280 napr. https://support.lenovo.com/au/en/solutions/ht081984. Neviem čo robiť ďalej, ale je to problém, ktorý ani pri bežnom používaní nie je žiaľ znesiteľný a som z toho už dosť zúfalý.

Vďaka za pomoc.

Administrator
Administrator
286 zobrazení
Zpráva 2 z 9

Re: Pukanie reproduktorov ThinkPad X280

Ahoj Matej_Z,

vitaj v komunite!  Pozrel som sa tak interne ako i v našich komunitách, no neexistuje zatiaľ žiadna zmienka o pukaní reproduktorov pri x280. Vzhľadom nato, že je zariadenie vyše roka na trhu si myslím, že sa nejedná o chybu v designe zariadenia a skôr si myslím, že sa jedná o vadu HW.

Pri najbližšej príležitosti tento symptóm v súvislosti si x280 preberiem i s našimi technikmi, no zatiaľ by som Ti odporučil opäť kontaktovať našu podporu a uviesť, že opravy nemali žiaden efekt - aby to mali v servise zaknihované a mohli s tým pracovať ďalej. Pokiaľ sa dozviem niečo nové, ozvem sa Ti v tejto diskusii.

S pozdravom,

Juraj
German, Czech & Slovak Community Lead

Wurde dein Problem bei uns bereits besprochen? Schau mal nach: Forum Suchoption
Bitte füge den Typ, Modell (nicht die S/N) und das benutzte OS zu deiner Nachricht hinzu. Es beschleunigt die Lösung deines Problems.

Communities:   English    Deutsch    Español    Português    Русскоязычное    Česká    Slovenská    Українська   Polski    Türkçe    Moto English

Matej_Z
Ctrl-Alt-Del
282 zobrazení
Zpráva 3 z 9

Ahoj Juraj, vďaka za rýchlu odpoveď. Tiež som hľadal a nenašiel tento problém pre model X280, len pre iné staršie modely. Som v kontakte so servisom v Ostrave, kde mi robili servisný zásah, sú veľmi ústretoví, ale žiaľ nevedia, čo by ešte mohli vymeniť, aby problém odstránili. Rovnako som v kontakte s Lenovo support, tvoj kolega ma nasmeroval na túto komunitu, aby som problém popísal a že tiež kontaktuje vašich vývojárov v Bratislave. Tiež som mu dal ešte kontakt, ak by bolo potrebných viac detailov. Ak sa to nepodarí vyriešiť obrátim sa znova na servis. Je to veľmi zvláštny problém, bohužiaľ veľmi nepríjemný. Okrem toho som si všimol ešte jednu zásadnú vec, ale nie je až natoľko akútna, v servise mi technik povedal, že by sa to však nemalo diať. Ak totiž pripojím rovnaký HDMI (1.4) LCD monitor cez natívny HDMI port a následne totožný monitor cez HDMI port v docku obraz je zásadné odlišný vo svojej kvalite. Cez dock je kvalitnejší rovnaký ako na displeji NB, cez natívny HDMI port sú menej sýte farby a vidno miestami artefakty. Ďalšou zvláštnosťou je priebeh testu TEST_MOTHERBOARD_RTC_TEST: teda test presného času cez Lenovo Vantage aplikáciu. Tento test síce zbehne ako OK, ale počas jeho aplikovania sa mi zmenil čas o 2 hodiny dozadu, musel som to manuálne opraviť a aplikácia mi písala test zrušený. S tým časom sa to deje rovnako aj keď nabootujem live OS z flash disku a následne sa prihlásim do systému Windows.

Administrator
Administrator
256 zobrazení
Zpráva 4 z 9

Práve preto si myslím, že sa tu pozeráme na iný problém ako ten, ktorý je adresovaný v linknutom článku zo stránky podpory. Iné by to bolo ak by to postihovalo všetky x280 alebo konkrétny model v rade x280, ale zjavne sa jedná o izolovaný prípad a bude najlepšie ak sa nato servis pozrie znovu. Pokiaľ ďalšia výmena súčiastok nemá zmysel, má servis určite ďalšie možnosti ako v prípade postupovať.

Čo sa týka výstupu obrazu som taktiež názoru, že by sa mal byť výstup rovnaký. Artefakty väčšinou naznačujú HW chybu, ale ak som pochopil správne, tak servis už raz menil celý motherboard aj so všetkými výstupmi?

O symptóme so zmenou času po HW teste základnej dosky už diskutovali používatelia v súvislosti E580 v našej anglickej komunite, ale nerozumiem celkom riešeniu, ktoré u používateľa nakoniec zabralo. Ak chápem správne, mal nastavený Windows aby interpretoval čas BIOSu ako čas UTC a zrušenie tohto nastavenia umožnilo testu prebehnúť bez komplikácií, preto by som odporučil skontrolovať či máš vo Windowse správne nastavený región a časovú zónu (taktiež aktivované automatické nastavenie času) a či sa aktuálny čas zhoduje s časom nastaveným v BIOSe.

S pozdravom,

Juraj

Bitte füge den Typ, Modell (nicht die S/N) und das benutzte OS zu deiner Nachricht hinzu. Es beschleunigt die Lösung deines Problems.

Communities:   English    Deutsch    Español    Português    Русскоязычное    Česká    Slovenská    Українська   Polski    Türkçe    Moto English

Matej_Z
Ctrl-Alt-Del
252 zobrazení
Zpráva 5 z 9

Áno, servis vymenil dosku (výstupy teda min. HDMI by mali byť jej pevnou súčasťou) a reproduktory, tiež tam bol problém s klávesnicou - zasekával sa kláves TAB, takže vymenili aj klávesnicu. Možno to skutočne žiaľ bol nejaký problematický kus. V systéme Windows je správne nastavený región i časová zóna a čas je nastavený na automatickú synchronizáciu so serverami MS. Čas v biose skontrolujem zajtra. Aký iný HW komponent by to ešte mohol spôsobovať? Čo som si všimol ako zaujímavé symptómy (nemusí to byť však problém) po odpojení napájani mi napr. vyskočí intenzita signálu mobilnej siete v LTE modeme z 3 na 5 "dielikov", pri zapojenom napájaní sú to vždy 3 dieliky (deje sa to s použitím adaptéru i docku), tiež keď je NB vypnutý počuť silnejšie syčanie akoby napätia, po zapnutí NB tento zvuk ustane.  

Administrator
Administrator
236 zobrazení
Zpráva 6 z 9

Jediný iný komponent, ktorý by mohol byť za zmenu času zodpovedný je asi CMOS batéria, ale nie v súvislosti s týmto priebehom a vyskytuje sa skôr pri starších strojoch, kde CMOS batéria pomaly umiera. K dielikom LTE modemu mi nenapadá absolútne nič, čo by toto mohlo spôsobovať - možno zníži WWAN výkon a signál ostáva rovnaký, ale pri zníženom výkone ho považuje software za relatívne lepší? Hm ...

Čo sa týka pukania reproduktorov informoval som sa u našich technikov a prediskutoval som to s nimi, no potvrdili mi, že zatiaľ taktiež nemajú žiadne správy o takomto správaní pri x280 :/

S pozdravom,

Juraj

Matej_Z
Ctrl-Alt-Del
224 zobrazení
Zpráva 7 z 9

Kontorloval som čas a dátum v biose a je úplne korektný. Čo sa týka pukania - budem asi teda musieť ísť znova do servisu.

Matej_Z
Ctrl-Alt-Del
207 zobrazení
Zpráva 8 z 9

Teraz sa mi začal objavovať aj problém, že v docku nefungujú striedavao USB porty, alebo HDMI port, až do vytiahnutia a opätovného zasunutia NB, niekedy až po 3-4 raze nabehnú USB porty. Prejavuje sa to tak, že postupne prestáva reagovať napr. myš, chvíľami vypadáva. Po ďalšom zapnutí NB nejde HDMI monitor priojený cez dock. Vypnem NB, odpojím ho z docku, monitor začne fungovať a nejdú USB porty. Resp. napájanie ide, dátová komunikácia nie. Následne musím postup zopkavovať aj 3-4x kým začne fungovať aj monitor aj USB porty. Neviem, či to signalizuje aj nejaký problém s Thunderbolt portom :-( Natívne všetky porty fungujú. Obrátim sa teda znova na servis. 

Highlighted
Matej_Z
Ctrl-Alt-Del
163 zobrazení
Zpráva 9 z 9

Problém sa začal prejavovať už aj na Linuxe, reproduktory začali neskutočne chrapčať. Technik v servise, kde som zahájil reklamáciu bol minulý týžeň mimo servis, počkám teda a tento týždeň tam NB opätovne zanesiem na ďalšiu reklamáciu, v každom prípade vďaka za pomoc.