Vítejte v Lenovo komunitě, kde si uživatelé navzájem pomáhají. Potřebujete okamžitou pomoc?

Česká a Slovenská komunita

ThinkPad NotebookyThinkPad Notebooky
Všechna témata fóra
Možnost

8 Příspěvky

09-06-2021

Czech Republic

10 Přihlášení

25 Page Views

• Registered: ‎09-06-2021
  • Lokace: Czech Republic
  • Náhledy: 25
  • Message 1 of 14

T410i a T420

2021-09-06, 22:10 PM

Ahoj, chtěl bych požádat o několik rad.

Co se týče T410i, tak jsem provedl recovery ze skrytého oddílu a nainstaloval nejdříve Win7, se všemi těmi utilitami a drivery, poté jsem vložil USB Flashdisk s instalačkou Win10. Vše proběhlo bez problémů - dokonce fungují HotKey, funguje i tlačítko ThinkPad ve Windowsu - vše je v pohodě.

Pak jsem provedl update Biosu - z oficiálních stránek Lenovo, support podle automaticky vyhledaného modelu.

Netuším, co se stalo, ale když jsem pak chtěl provést znovu reinstalaci na originální původní Win 7 z recovery, tak na tlačítko F11 při bootování už nelze spustit Recovery.

Na disku je jeden skrytý oddíl, který se zdá být prázdný a druhý oddíl, který se přímo jmenuje Lenovo_Recovery. Chtěl bych vědět, čím jsem to "posral", jestli instalací Win10, který změnil nějaký ten MBR na GPT, či opačně a tím pádem již není možné spustit původní Recovery, nebo jestli je to tím novějším Biosem, ve kterém bylo něco nastaveného a já teď netuším, jak to vrátit zpět.

Jde jen o to, že bych chtěl zachovat funkční Recovery s originálními ovladači a Utilitami od Lenova, pro případnou opětovnou reinstalaci.

Pak jsem provedl klon disku aplikací Acronis na SSD disk, kterou používám již delší dobu a bez problémů v každém notebooku, od té doby ale při spouštění T410i napíše ERROR: 0200 Failure fixed disk 0, toto jde ale přeskočit klikáním na Esc, systém se pak v pořádku spustí, netuším čím tuto chybu odstranit.

Co se týče modelu T420 tak bych se rád zeptal, jestli existuje nějaká možnost stahnout si opět původní instalaci W7 (iso) se všemi těmi originálními drivery a utilitami.

Odešel mi disk a nepodařilo se mi zachránit oddíl s Recovery. 

Jde o to, že když provedu čistou instalaci W10 na nový disk, tak nefungují pořádně HotKey, nefunguje tlačítko ThinkPad a ve správci zařízení se objevují komponenty, které jsou pro systém neznámé a nedaří se mi najít správné ovladače.

Podle podrobností se jedná o tyto:

ACPI\LEN0068\5&2890D699&0
Device PCI\VEN_8086&DEV_1C3D&SUBSYS_21CE17AA&REV_04\3&33fd14ca&0&B3 requires further installation.

Chtěl bych tedy nejdříve nainstalovat originální dodávaný Win7 stejně jako u T410i a poté provést Upgrade na Win10, aby bylo v notebooku vše pěkně funkční.

Budu rád za každou radu a předem mockrát děkuji, strávil jsem nad tím spoustu hodin a s polovičním úspěchem.

K oběma mám samozřejmě oficiální licenční číslo pro Win 7.

Poslední věc je, že ani u jednoho modelu nesvítí červená tečka na víku displeje, ani pod klávesnicí v nápisu ThinkPad.

Odpověď
Odpověď
Možnost

11224 Příspěvky

08-17-2015

Slovakia

26894 Přihlášení

589897 Page Views

• Registered: ‎08-17-2015
  • Lokace: Slovakia
  • Náhledy: 589897

Re:T410i a T420

2021-09-07, 11:00 AM

Ahoj MarkusMarkulius,

v moment kedy upgradneš z nejakého Windows systému na vyšší, z 7 na 8 alebo zo 7/8 na 10 tým automaticky znefunkčníš recovery partíciu, pretože tá je prispôsobená na pôvodný OS a pod novým OS už žiaľ fungovať nebude. Recovery partíciu na T410i v kľude môžeš zmazať, pretože ju už po upgrade nesprevádzkuješ.

Lenovo poskytuje službu DRRS, cez ktorú si po zadaní S/N svojho zariadenia vieš vytvoriť recovery médium, no obávam sa, že Tvoje zariadenia v databáze už nevedieme, keďže boli uvedené na trh takmer pred 10siatimi rokmi a ich podpora medzi časom skončila. Ak je potrebná pôvodná recovery a neni dostupná cez DDRS, ostávala by už asi iba možnosť obrátiť sa na náš servis a dúfať, že pre tieto modely stále máme nejaké recovery media na sklade, no ako spomínam, vzhľadom na vek zariadení to už nie je veľmi pravdepodobné.

Len taká poznámka, tieto zariadenia nie sú podporované pod Windows 10, ani v úvodnej verzii v1507 a keďže pre ne chýbajú kompatibilné ovládače, s novšími verziami Win10 ako napr. 21H1 by si videl iba samé problémy ...

@ MarkusMarkulius wrote:

Poslední věc je, že ani u jednoho modelu nesvítí červená tečka na víku displeje, ani pod klávesnicí v nápisu ThinkPad.

Ak viem správne, tak ani svietiť nemajú. Svietia iba na dekli displeja a aj to iba na novších modeloch.

S pozdravom,

Juraj
German, Czech & Slovak Community Lead

EN : Welcome to the Community! Have you already participated in the forum survey? Please, let us know what you like about our forum and what we can improve. We listen to your feedback!

DE : Willkommen in der Community! Hatten Sie bereits an der Foren Umfrage teilgenommen? Wir benötigen die folgenden Informationen. Wir hören zu und lesen Ihre Kommentare gerne!

CZ/SK : Vítejte v Komunitě! Už jste se zúčastnili našeho průzkumu fóra? Potřebujeme následující informace. S radostí posloucháme a čteme vaše komentáře!
_
Communities: English Deutsch Español Portugues Русскоязычное Česká Slovenská Українська Moto English
_

Odpověď

Replies(13)
Odpověď
Možnost

11224 Příspěvky

08-17-2015

Slovakia

26894 Přihlášení

589897 Page Views

• Message 2 of 14

2021-09-07, 11:00 AM

Ahoj MarkusMarkulius,

v moment kedy upgradneš z nejakého Windows systému na vyšší, z 7 na 8 alebo zo 7/8 na 10 tým automaticky znefunkčníš recovery partíciu, pretože tá je prispôsobená na pôvodný OS a pod novým OS už žiaľ fungovať nebude. Recovery partíciu na T410i v kľude môžeš zmazať, pretože ju už po upgrade nesprevádzkuješ.

Lenovo poskytuje službu DRRS, cez ktorú si po zadaní S/N svojho zariadenia vieš vytvoriť recovery médium, no obávam sa, že Tvoje zariadenia v databáze už nevedieme, keďže boli uvedené na trh takmer pred 10siatimi rokmi a ich podpora medzi časom skončila. Ak je potrebná pôvodná recovery a neni dostupná cez DDRS, ostávala by už asi iba možnosť obrátiť sa na náš servis a dúfať, že pre tieto modely stále máme nejaké recovery media na sklade, no ako spomínam, vzhľadom na vek zariadení to už nie je veľmi pravdepodobné.

Len taká poznámka, tieto zariadenia nie sú podporované pod Windows 10, ani v úvodnej verzii v1507 a keďže pre ne chýbajú kompatibilné ovládače, s novšími verziami Win10 ako napr. 21H1 by si videl iba samé problémy ...

@ MarkusMarkulius wrote:

Ak viem správne, tak ani svietiť nemajú. Svietia iba na dekli displeja a aj to iba na novších modeloch.

S pozdravom,

Juraj

EN : Welcome to the Community! Have you already participated in the forum survey? Please, let us know what you like about our forum and what we can improve. We listen to your feedback!

DE : Willkommen in der Community! Hatten Sie bereits an der Foren Umfrage teilgenommen? Wir benötigen die folgenden Informationen. Wir hören zu und lesen Ihre Kommentare gerne!

CZ/SK : Vítejte v Komunitě! Už jste se zúčastnili našeho průzkumu fóra? Potřebujeme následující informace. S radostí posloucháme a čteme vaše komentáře!
_
Communities: English Deutsch Español Portugues Русскоязычное Česká Slovenská Українська Moto English
_

0 uživatelé považovali toto řešení za užitečné.

Tohle mi také pomohlo

Odpověď
Možnost

8 Příspěvky

09-06-2021

Czech Republic

10 Přihlášení

25 Page Views

• Message 3 of 14

2021-09-07, 18:32 PM

Chci poděkovat za velmi srozumitelnou a rychlou odpověď, trochu jsem doufal, že někde původní recovery bude k dispozici, přecijen to jsou pořád slušné stroje co ještě poslouží.

Nezbývá než si vytvořit vlastní bitovou kopii jako zálohu s doposud funkčním systémem a drivery (který je momentálně W10 20H2) a v případě potíží ji použít.

Odpověď
Možnost

11224 Příspěvky

08-17-2015

Slovakia

26894 Přihlášení

589897 Page Views

• Message 4 of 14

2021-09-08, 10:59 AM

Rado sa stalo. Takže obe zariadenia sú s verziou 20H2 plne funkčné? To ma celkom prekvapilo, keďže väčšinou používatelia hlásia problémy s bluetooth alebo WiFi ovládačmi s novšími verziami Windowsu, keďže neexistujú ovládače priamo prispôsobené na tieto novšie verzie. Každopádne som rád, že v Tvojom prípade funguje všetko bez problémov. Sú to skutočne nesmrteľné zariadenia ;)

Juraj

_
_

Odpověď
Možnost

8 Příspěvky

09-06-2021

Czech Republic

10 Přihlášení

25 Page Views

• Message 5 of 14

2021-09-08, 16:22 PM

Ano, je to opravdu tak - v obou mašinách jsou verze Win 20H2 64bit.

T410i má Wifi kartu Intel Centrino N1000 a verze ovladače je 15.11.0.9  ze dne 30.4.2015 - pokud by to mohlo někomu pomoci.

T420 má Wifi Intel Centrino Ultimate N5300 AGN s ovladačem 15.16.0.2 ze dne 6.1.2015 ale chtěl bych upgradovat a pokusit se rozchodit nějaký 4G LTE modem.

Někde jsem četl, že upgrade Wifi karty by měl pak fungovat s Intel Dual band Wireless AC7260 nebo N7260.

Mohu pak vyzkoušet, jednu tu kartu bych měl mít v jiném notebooku od Samsungu, nebo HP.

HP má podobně blokované HW komponenty podle FRU čísla.

Samsung je naopak otevřený lecčemu.

Pokud by měl někdo k dispozici seznam kompatibilního HW k těmto modelům podle FRU čísel, ať už na Wifi, nebo modemy, nebo jiné vyměnitelné periferie, byl bych za ně rád.

Odpověď
Možnost

8 Příspěvky

09-06-2021

Czech Republic

10 Přihlášení

25 Page Views

• Message 6 of 14

2021-09-08, 22:32 PM

Další pokrok...

U modelu T420 jsem provedl znovu instalaci Win 7 Pro 64bit, zadal klíč nalepený pod baterií, poté postahoval ovladače utilitou OnlineDriverPackSoluiton.

Když už se zdálo, že je vše funkční, vyskočila chyba driveru PM, což je Power Manager. 

Systém Win 7 upozornil, že ovladač není digitálně podepsán certifikovaným vydavatelem a doporučil odinstalaci tohoto driveru, kdy odkazuje na stránky výrobce pro instalaci oficiálního driveru - při spouštění systému Windows 7 se zobrazí podobná chyba ovladače v DOSu a nelze to nijak potvrdit, či přeskočit.

Nutné je pak spuštění "poslední funkční konfigurace" a poté vymazat ze složky tento driver.

Cesta je Windows/System32/.. atd.

Nedaří se bohužel ani po stažení oficiálního driveru ze stránek Lenovo. Chová se to naprosto stejně.
V roce 2018 se řešilo na fóru něco podobného, proto tehdy Lenovo nasadilo na stránky podpory starší verzi, která se aktivovala možností "vrátit změny ovladače" ve správci zařízení.

Driver jsem tedy vymazal a už neřešil, Windows nyní bez poruch najede a pokračuji dále.

Dalším krokem byla aktualizace ovladačů a BIOSu originální utilitkou Lenovo Systém Update, která postahovala vše potřebné a bez problémů je instalovala.

Upgrade na Win 10 jsem provedl se zachováním souborů a aplikací - tato volba se automaticky zvolí při spuštění instalace Win 10 v přihlášeném systému Win 7.

Po upgrade na W10 je vše funkční - ze správce zařízení zmizely řádky s příslušenstvím, které při čisté instalaci W10 neidentifikoval a nenašel pro žádné vhodné ovladače, ani po ručním stažení různých driverů.

Nyní jsou po upgradu funkční HotKey s grafickým zobrazením hlasitosti, mikrofonu atd., kromě tlačítka ThinkPad pro starší Think Tools, které je stále nefunkční.
Nenašel jsem ani žádnou volbu, kde by se dalo tlačítko přiřadit k jiné funkci.

Utility typu: Device Experience, Migration Assist, Power Management Options, System Update fungují po upgrade z W7 na W10 bez problémů dále.

Veliká škoda, že Microsoft nejspíše záměrně neimplementoval starší drivery do svého novějšího W10, jinak tomu nerozumím, pokud to jde touto cestou obejít a systém nehlásí žádné poruchy, žádné výhružné tabulky a nemá problém s žádným HW modelu T420. 
Musí se ale dodržet pouze upgrade z funkčních Win 7.

Pokud tyto mé zkušenosti pomůžou někomu kdo má problém s drivery, směle do toho! Jsem si jistý, že podobný postup bude fungovat i u jiných starších strojů, nejen Lenovo.

Odpověď
Možnost

11224 Příspěvky

08-17-2015

Slovakia

26894 Přihlášení

589897 Page Views

• Message 7 of 14

2021-09-09, 10:22 AM

@ MarkusMarkulius wrote:

Nyní jsou po upgradu funkční HotKey s grafickým zobrazením hlasitosti, mikrofonu atd., kromě tlačítka ThinkPad pro starší Think Tools, které je stále nefunkční.
Nenašel jsem ani žádnou volbu, kde by se dalo tlačítko přiřadit k jiné funkci.

Neskúsil si nainštalovať Lenovo Vantage z Microsoft Store? Nie som si síce istý či bude s Tvojimi zariadeniami fungovať, no je to súčasná náhrada predošlých nástrojov. Za pokus by to stálo.

Juraj

_
_

Odpověď
Možnost

8 Příspěvky

09-06-2021

Czech Republic

10 Přihlášení

25 Page Views

• Message 8 of 14

2021-09-09, 13:26 PM

Ano, vyzkoušel jsem i tuto variantu - Microsoft nabízí dvě verze, Lenovo Vantage a Lenovo Vantage Commercial.
Obě verze fungují. Při otevření záložky Zařízení - Napájení - a podrobnější informace o baterii je pak nutné stáhnout ještě nějaký doplněk, nevzpomenu si na název,

ale stránky uživatele vedou krok za krokem.

Nejdříve podrobnější informace o baterii nebyly k dispozici, ale po nějakém updatu, který jsem nezaregistroval je vše v pořádku a přehled o zařízení, dokonce i o záruce 

je v náhledu k dispozici.

Jediná drobnost, která sporadicky zazlobí je barevná ikona stavu baterie na hlavním panelu. Co se týče zobrazování zbývajících procent, je vše OK, ale když chci přepnout funkci na zobrazení zbývajícího času, indikátor se nepřepne a jsou zobrazeny stále procenta.

Integrované tlačítko ThinkPad nereaguje bohužel na žádnou službu.

Jako poslední krok jsem vytvořil bitovou kopii jako zálohu se všemi funkčními drivery, s čistou instalací Win a Office. 

Zatím má asi poslední otázka zní, jestli lze vytvořit Recovery aktuálního Win 10 se všemi doplňky na skrytý oddíl disku, aby příští reinstalace nemusela obsahovat

všechny peripetie, které jsem musel krok za krokem provádět a současně, jestli by se tato Recovery dala opět spustit tlačítkem F11.

Odpověď
Možnost

11224 Příspěvky

08-17-2015

Slovakia

26894 Přihlášení

589897 Page Views

• Message 9 of 14

2021-09-09, 14:10 PM

@ MarkusMarkulius wrote:

Zatím má asi poslední otázka zní, jestli lze vytvořit Recovery aktuálního Win 10 se všemi doplňky na skrytý oddíl disku, aby příští reinstalace nemusela obsahovat

všechny peripetie, které jsem musel krok za krokem provádět a současně, jestli by se tato Recovery dala opět spustit tlačítkem F11.

Žiaľ si sám túto recovery partíciu vytvoriť nevieš. Jediný spôsob, ako ju dostať s5 je použitím originálnych recovery USB alebo DVD médií, ktoré obnovia pôvodné partície a všetko, čo s nimi súvisí. V tom prípade by si mal iba recovery partíciu pre Windows 7, po upgrade by bola znovu znefunkčnená.

Juraj

_
_

Odpověď
Možnost

8 Příspěvky

09-06-2021

Czech Republic

10 Přihlášení

25 Page Views

• Message 10 of 14

2021-09-09, 16:38 PM

Aha, rozumím. Tak zůstanu u zálohy z bitové kopie a opravného disku DVD W10.

V tom případě děkuji za vše, co jsem potřeboval zjistit.

Odpověď
Domovská stránka fóra

Pokyny pro komunitu

Před odesláním správy si přečtěte pokyny pro komunitu.

Další informace

Podívejte se na aktuální nabídky!

Jděte nakupovat
X

Save

X

Vymazat

X

No, I don’t want to share ideas Yes, I agree to these terms

Líbí se mi žebříček (Autoři)

(Posledních 7 dní)

Uživatel Likes