Witamy na naszych forach, gdzie użytkownicy pomagają użytkownikom. Potrzebujesz pomocy teraz? Skontaktuj się z nami.

Społeczność Lenovo

Przywitanie i dyskusja ogólnaSerwis i gwarancja
Wszystkie Tematy
Opcje

7 POSTY

02-16-2021

Poland

6 Łączna liczba zalogowań

70 Całkowita liczba odsłon

• WYŚWIETLENIA: 70
  • Message 1 of 13

Dołożenie RAM w Legionie 5 a gwarancja

2021-02-16, 21:42 PM

Czytałem przypięty temat. Wynika z niego, że samodzielne dołożenie pamięci RAM NIE wiąże się z utratą gwarancji, o laptop nie zostanie uszkodzony. Z drugiej strony czytałem też to: https://ps.lenovopolska.pl/rozbudowa-komputerow/ 
Z powyższego linku wynika, że użytkownik może wymienić bez utraty gwarancji jedyne te elementy które są oznaczone jako obowiązkowe. Interesuje mnie laptop o modelu 82B1007VPB. Zgodnie z tymi informacjami: https://pcsupport.lenovo.com/pl/pl/products/laptops-and-netbooks/legion-series/legion-5-15arh05h/82b1/82b1007vpb/parts/display/model pamięć RAM jest "Wyłącznie FRU". Czy to znaczy, że w danym modelu dołożenie pamięci RAM wiąże się z utratą gwarancji?

Z drugiej strony pobieżnie przejrzałem warunki gwarancji i nie widziałem zapisu mówiącego o tym, że samodzielna modyfikacja laptopa unieważnia gwarancje. Zauważyłem tylko informację, że szkody powstałe w wyniku takiej modyfikacji, nie są objęte gwarancją.

Za to w podręczniku użytkownika jako elementy możliwe do wymiany przez użytkownika wymienione są tylko CRU.

Mam wrażenie że powyższe informacje się wykluczają i jestem z lekka zdezorientowany, ponieważ wydawało mi się że mogę dołożyć dodatkową pamięć RAM.

Odpowiedź
Opcje

4713 POSTY

01-10-2019

Slovakia

1244 Łączna liczba zalogowań

44164 Całkowita liczba odsłon

• WYŚWIETLENIA: 44164
  • Message 2 of 13

Re:Dołożenie RAM w Legionie 5 a gwarancja

2021-02-17, 8:46 AM

Cześć @Domii21,

Witaj w Społeczności!

Widzę, że sporo czytałeś na ten temat :)

Sytuacja wygląda tak: możesz dołożyć RAM do laptopa pod kilkoma warunkami. Po pierwsze, jak wspomniałeś, wszelkie szkody powstałe w wyniku modyfikacji laptopa nie są objęte gwarancją. Po drugie, jeśli będziesz w przyszłości potrzebował naprawy w naszym serwisie, laptop musi zostać przywrócony do konfiguracji fabrycznej przed wysyłką do serwisu. Dlatego warto zachować oryginalne części w przypadku wymiany RAM lub dysku twardego.

Pozdrawiam,

Ala
Polish, Turkish & Smart Home Community Lead

EN: Welcome to the Community! If someone helped you today hit Like or accept a Solution!
Looking for information about Lenovo products?

PL: Witaj w Społeczności! Jeśli ktoś Ci dzisiaj pomógł, kliknij kciuk w górę lub zaakceptuj rozwiązanie!
Szukasz informacji o produktach Lenovo?

TR: Lenovo Topluluğuna hoş geldiniz! Bugün birisi size yardım ettiyse Beğen’e basın veya bir çözümü kabul edin!
Lenovo ürünleri hakkında bilgi mi arıyorsunuz?
_

Odpowiedź
Opcje

7 POSTY

02-16-2021

Poland

• Message 3 of 13

Dot::Dołożenie RAM w Legionie 5 a gwarancja

2021-02-17, 17:00 PM

Dziękuję za odpowiedź! Mam pytanie odnoście ilości pamięci RAM jaką wspiera ten laptop. Zgodnie ze specyfikacją na stronie: https://psref.lenovo.com/Detail/Legion/Lenovo_Legion_5_15ARH05H?M=82B1007VPB

Up to 16GB DDR4-3200 offering

Jednakże dla modeli 15ARH05 (mój to 15ARH05H), nie ma tego słówka "offering":

Up to 32GB DDR4-3200

Czy to znaczy że mój 82B1007VPB(15ARH05H), może obsłużyć więcej pamięci, ale maksymalne konfiguracje oferowane przez Lenovo to 16GB? Pytam ponieważ 16GB może być zbyt mało w moim przypadku. Ogólnie, słyszałem o osobach dokładających do Legiona 5 spore ilości pamięci, i wszystko działało. Przykład: https://forums.lenovo.com/t5/Gaming-Laptops/I-have-64GB-installed-on-Lenovo-Legion-5-15ARH05H/m-p/5058298

Czy jeśli okaże się że w moim laptopie również działa większa ilość pamięci niż ta podana w specyfikacji, to mogę go w ten sposób używać? Chciałbym do fabrycznie zainstalowanych 8GB dołożyć 16GB aby mieć w sumie 24GB. Czy używanie większej ilości pamięci niż maksimum podane w specyfikacji może unieważnić gwarancje, albo spowodować jakieś szkody, bądź skrócić życie laptopa?

Odpowiedź
Opcje

7 POSTY

02-16-2021

Poland

• Message 4 of 13

2021-02-18, 10:02 AM

@Ala_Lenovo Znalazłem sporo informacji o działających konfiguracjach 32GB lub nawet 64GB w 15ARH05H, ale zazwyczaj były to laptopy z procesorami 4800H. Czy pod tym względem może być jakaś różnica między 15ARH05H z 4600H a 15ARH05H z 4800H?

Większa ilość pamięci ram teoretycznie będzie pobierać więcej energii. Czy może to spowodować uszkodzenie laptopa bądź przyspieszone jego zużycie? Jednak w specyfikacji jest 16GB.

Odpowiedź
Opcje

4713 POSTY

01-10-2019

Slovakia

• Message 5 of 13

2021-02-18, 11:01 AM

Cześć @Domii21,

Witaj w Społeczności!

Wskazane w naszysch specyfikacjach maksymalne ilości RAM są maksymalnymi jakie mamy przetestowane i których działanie możemy zagwarantować. Na liście kompatybilnych części dla Twojego modelu zamieszczonej na naszej stronie wsparcia nie znajdziesz większych pamięci RAM niż wskazane w oficjalnych specyfikacjach.

W specyfikacjach Legiona 5 15ARH05H znajdziesz taką wzmiankę:

Max Memory

Up to 16GB DDR4-3200 offering

Notes:

The max memory is based on the test results with current Lenovo® memory offerings. The system may support more memory as the technology develops.

Jest więc bardzo prawdopodobne, że laptop będzie działał bez problemu z większą pamięcią, ale ponieważ nie mamy oficjalnych testów, które to potwierdzają nie możemy tego potwierdzić.

Zainstalowanie zbyt dużej ilości RAM najprawdopodobniej spowodowałoby problemy od razu przy uruchomieniu komputera. W takim wypadku najlepiej wymontować pamieć i odesłać ją do sklepu.

Pozdrawiam,

Ala

EN: Welcome to the Community! If someone helped you today hit Like or accept a Solution!

PL: Witaj w Społeczności! Jeśli ktoś Ci dzisiaj pomógł, kliknij kciuk w górę lub zaakceptuj rozwiązanie!

TR: Lenovo Topluluğuna hoş geldiniz! Bugün birisi size yardım ettiyse Beğen’e basın veya bir çözümü kabul edin!
_

Odpowiedź
Opcje

7 POSTY

02-16-2021

Poland

• Message 6 of 13

2021-02-18, 11:06 AM

@Ala_Lenovo 

Jest więc bardzo prawdopodobne, że laptop będzie działał bez problemu z większą pamięcią, ale ponieważ nie mamy oficjalnych testów, które to potwierdzają nie możemy tego potwierdzić.

Czy mam przez to rozumieć, że laptop nie był po prostu testowany z pamięcią powyżej 16gb, czy, że część laptopów nie przeszła tego testu pomyślnie i stąd ta wartość maksymalna?

Jeśli się okaże, że komputer działa z większą ilością pamięci, to nie musze się martwić o to że z tego powodu pojawią się jakieś problemy w przyszłości?

Odpowiedź
Opcje

7 POSTY

02-16-2021

Poland

• Message 7 of 13

2021-02-18, 11:07 AM

Zauważyłem że X-Kom oferuje ten sam model co ten zamówiony przeze mnie, ale w konfiguracji 32GB RAM. 

https://www.x-kom.pl/p/626290-notebook-laptop-156-lenovo-legion-5-15-ryzen-5-8gb-512-rtx2060-120hz.html#Specyfikacja

X-Kom samodzielnie rozszerza pamięć w laptopach więc pewnie tak było w tym przypadku.

Odpowiedź
Opcje

4713 POSTY

01-10-2019

Slovakia

• Message 8 of 13

2021-02-18, 11:13 AM

Cześć @Domii21,

W tym przypadku to raczej kwestia braku konkretnych testów tej konfiguracji. Laptop nie jest oferowany z większą ilością RAM, a więc nie był z większą ilością RAM testowany.

Jeśli komputer zadziała z większą iloscią RAM to jest mało prawdopodobne by w przyszłości pojawiły się z tego powodu problemy. Ale w tym momencie muszę zaznaczyć, że wszelkie upgrade'y robisz na własną odpowiedzialność i w razie pojawienia się usterek spowodowanych przez dołożone komponenty, gwarancja ich nie obejmie.

Pozdrawiam,

Ala

_

Odpowiedź
Opcje

4713 POSTY

01-10-2019

Slovakia

• Message 9 of 13

2021-02-18, 11:17 AM

@ Domii21 wrote:

Zauważyłem że X-Kom oferuje ten sam model co ten zamówiony przeze mnie, ale w konfiguracji 32GB RAM. 

https://www.x-kom.pl/p/626290-notebook-laptop-156-lenovo-legion-5-15-ryzen-5-8gb-512-rtx2060-120hz.html#Specyfikacja

X-Kom samodzielnie rozszerza pamięć w laptopach więc pewnie tak było w tym przypadku.

Tak, w tym przypadku pamięć rozszerzona jest przez X-Kom. Sprawdziłam numer oferowanego modelu i w naszych specyfikacjach maksymalna pamięć to 16 GB.

https://psref.lenovo.com/Detail/Legion/Lenovo_Legion_5_15ARH05H?M=82B1007VPB 

Pozdrawiam,

Ala

_

Odpowiedź
Opcje

7 POSTY

02-16-2021

Poland

• Message 10 of 13

2021-02-18, 11:35 AM

@Ala_Lenovo 

Jeśli komputer zadziała z większą iloscią RAM to jest mało prawdopodobne by w przyszłości pojawiły się z tego powodu problemy. Ale w tym momencie muszę zaznaczyć, że wszelkie upgrade' robisz na własną odpowiedzialność i w razie pojawienia się usterek spowodowanych przez dołożone komponenty, gwarancja ich nie obejmie.

Ale samo używanie komputera z powiedzmy 32GB lub 24GB ramu, podczas gdy w specyfikacji jest masymalna wartość 16gb, nie unieważnia gwarancji?

Odpowiedź

Wytyczne dla Społeczności

Przed opublikowaniem posta zapoznaj się z naszymi Wytycznymi.

Dowiedz się więcej

Sprawdź aktualne oferty!

Idź do Sklepu
X

Zapisz

X

Usuń

X

No, I don’t want to share ideas Yes, I agree to these terms

Ranking polubień (Autorzy)

(Ostatnich 7 dni)

Użytkownik Punkty